Zespoły muzyczne

Biografia Hurt historia, o zespole

  • Data założenia: 1995
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Wrocław
  • Gatunek: Rock
Ocena:
Od momentu powstania Hurtu, czyli od ponad 10 lat w składzie tej kapeli zmienili się wszyscy muzycy oprócz Maćka Kurowickiego, który w zespole pełni rolę wokalisty i autora tekstów.

Hurt swoje początki miał w 1995 roku, kiedy to zadebiutował na rynku muzycznym wydaniem kasety „Babilon". Debiut tej wrocławskiej kapeli spotkał się z pozytywnym przyjęciem nie tylko wśród lokalnych mediów ale przede wszystkim wśród odbiorców tego rodzaju muzyki. Przekaz Hurtu to melodyjny punk- rock, choć jak mówi wokalista Maciek Kurowicki „myśmy zawsze eksperymentowali z brzmieniami itd. Graliśmy trochę więcej rzeczy niż punk-rockowych i nigdy nie zamykaliśmy się w obrębie jednego gatunku muzycznego".

W 1997 roku Hurt wydaję własnym nakładem drugą kasetę tym razem z nagraniami koncertowymi pt. „ Serki Dietetyczne". W 2003 roku nagrania z dwóch pierwszych kaset pojawiły się jako reedycje na płycie. 1999 rok przyniósł zespołowi sukces w postaci płyty „Musisz To kupić", która na rynku muzycznym ukazała się nakładem SP Records. Warto dodać że na krążku gościnnie wystąpił m.in. Mateusz Pospieszalski. Najbardziej znanym kawałkiem promującym płytę stał się utwór „ Na skos". Materiał do klipu „Na skos" powstawał m.in. na wrocławskiej Pergoli i bardzo często można było go oglądać w telewizji. Ciekawostką jest także fakt iż po wydaniu krążka Hurt wzbogacił się o perkusistę. Dotychczas pałkera zastępował automat perkusyjny.

Druga płyta Hurtu pojawiła się w 2000 roku pod nazwą „Dokładny czas". Na krążku znalazło się 18 kompozycji, a wśród nich promujący płytę utwór pt. „Stare Numery. Jesienią 2003 roku zespół zawiesił działalność. Jak mówił lider kapeli Maciek Kurowicki - „W pewnym momencie byłem zmęczony pracą z częścią muzyków z którymi grałem. Chcieliśmy zacząć na nowo, nową jedynkę, mieć nowy początek. Postanowiliśmy więc rozwiązać zespół i faktycznie rozwiązaliśmy go. Postanowiliśmy grać koncerty, nagraliśmy parę piosenek w wersji demo w studiu i rozesłaliśmy pod nazwą „Załoga G" zresztą do iluś firm fonograficznych i w firmach tych nie dużych zresztą zgodziły się dwie żeby to wydać, jedna zresztą już wydała. Mówili oczywiście spoko wydamy, ale nie pod tą nazwą, ponieważ ta nazwa nie gwarantuje im sprzedaży, a nazwa Hurt gwarantuje w skali Polski minimalną sprzedaż przynajmniej na poziomie zwrotu kosztów produkcji. itd.

Jakby moją alternatywą jest to ze nie mam wydawcy i że jakby moja jest nazwa Hurt, moja jest nazwa „Załoga G" i że można nie wydać płyty i się wku...iać, a wydać płytę i jakby grać takie koncerty jak w tej chwili i nie schlebiając oczekiwaniom publiczności, tylko starając się zaprezentować jak najlepiej, itp. Właśnie to by było pójściem na łatwiznę, a ja tego nie chce, ja chce po prostu uczciwie zaprezentować siebie teraz, a nie odcinać kupony od przeszłości."

Dokładnie 16 kwietnia 2005 roku Hurt powraca na rynek muzyczny nową płytą „Czat". Dlaczego Czat? „Ja staram się jakby prosto komunikować z odbiorcami, z ludźmi z którymi się spotykam, rozmawiam itd. Bardzo często w piosenkach na tej płycie pojawiają się motywy internetowe. Stwierdziłem że ten znak Małpki internetowej jest duchem czasu, kiedy Hurt powstawał w latach 90 - tych, odległych, to jakby ta nazwa Hurt była wtedy najbardziej na czasie wtedy- i mi chodziło o taki łącznik z rzeczywistością teraz."- wyjaśniał Kurowicki. Na nowym krążku znalazło się 11 utworów a płytę promowały dotychczas trzy single tj. „ Mary czary" i „Załoga G" i „Pogoda dla Ciebie". Warto dodać że „Załoga G" po 3 tygodniach obecności na liście radiowej Trójki była na pierwszym miejscu. Początek 2006 roku zaowocował współpraca z zespołem happysad. "Trasa 2006" - to właśnie pod taką nazwą zespoły happysad i Hurt wyruszyły w trasę koncertowa po Polsce. Tourne cieszyło się ogromna popularnością wśród fanów, w wielu miastach zabrakło biletów.

W plebiscycie Polskiego Radia BIS w 2006 roku, zespół HURT uplasował się w pierwsze piątce kapel, które zdaniem słuchaczy, powinny zagrać na Festiwalu w Jarocinie w 2006 roku. Tak też się stało; po ponad 10 letniej rozłące z festiwalem w Jarocinie Maciek Kurowicki i załoga ponownie zagrali na reaktywowanej imprezie w 2006 roku.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Hurt. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Załoga G
Załoga G Hurt
Premiera: 2011-07-11
Ocena:
Wakacje i Prezenty
Premiera: 2009-10-01
Ocena:
Nowy początek
Premiera: 2007-06-15
Ocena:
Sam Sama Sami
Premiera: 2006
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!