Zespoły muzyczne

Biografia Hey historia, o zespole

  • Data założenia: 1992
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Szczecin
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Grupa Hey powstała w Szczecinie w 1992 roku. Jej założycielem był Piotr Banach, który wcześniej grał m.in. w zespołach Paragraf 4, Kryterium, Grass, Kolaboranci i Dum-Dum. Oprócz niego w skład zespołu weszli: Kasia Nosowska, śpiewająca poprzednio Szklanych Pomarańczach, Kafel, Dum-Dum, No Way Out i Vivid (słychać ją też było w chórkach grup Alians i Pidżama Porno), basista Kolaborantów Jacek Chrzanowski, a także Marcin Żabiełowicz, który zaczynał w Guitars Project i Robert Ligiewicz z zespołu Crayden.

Już miesiąc po rozpoczęciu działalności grupa zadebiutowała na festiwalu w Jarocinie, i to z sukcesem - Hey wyróżniono II Nagrodą przyznawaną przez dziennikarzy. Dzięki temu kwintet szybko podpisał kontrakt z wytwórnią Izabelin Studio.

W 1993 roku ukazał się debiut płytowy Hey'a zatytułowany "Fire", na którym znalazł się m.in. pierwszy przebój formacji, utwór "Moja i Twoja Nadzieja".

Zespół odniósł ogromny sukces, dzięki czemu mógł szybko wrócić do studia. W 1994 roku do sklepów trafił jego drugi krążek "Ho!", a grupa wyruszyła w gigantyczną, jak na polskie warunki, trasę koncertową. Udokumentowaną ją albumem "Live!". Trafił na niego zapis koncertu, jaki odbył się 9 października 1994 roku w katowickim Spodku. Materiał zmiksowano w studiu S4 od 13 do 18 października. Na rynek trafił też specjalny box, zawierający płytę, kasetę wideo oraz album ze zdjęciami.

Dwa lata później Kasia Nosowską zostaje mamą Mikołaja, zaś na rynek trafia jej płyta solowa, zatytułowana "Puk Puk".

Fani nie muszą się jednak obawiać o losy macierzystej formacji wokalistki. W 1997 roku ukazuje się album Hey'a "Karma".

Rok później pojawia się druga płyta solowa Nosowskiej - "Milena".

W 1999 roku Hey nagrywa ostatni album dla wytwórni Universal, zatytułowany po prostu "Hey". Kilka miesięcy później z zespołu odchodzi jego założyciel, kompozytor i gitarzysta - Piotr Banach.

W 2000 roku Nosowska wydaje trzeci solowy album "Sushi". W następnym roku ukazuje się szósty studyjny album Hey'a "[sic!]". Zadebiutował na nim następca Piotra Banacha – Paweł Krawczyk znany z grupy Houk. Album nagrano w lipcu 2001 roku w jednej z mazowieckich wiosek, 70 kilometrów od Warszawy.

W marcu 2003 roku ukazuje się dwupłytowy "Hey Koncertowy", czyli zapis trasy koncertowej zorganizowanej z okazji 10-lecia zespołu na przełomie listopada i grudnia 2002 roku. Na płycie znalazł się jeden utwór studyjny - wydany również na singlu - "Klus Mitroh" z repertuaru grupy Klaus Mittfoch.

17 listopada światło dzienne ujrzał siódmy album Hey'a "music, music". Ciekawostką związaną z płytą jest fakt, że tytuły wszystkich piosenek rozpoczynają się na literę "M".$

Pierwszym promującym ją singlem była "Muka!", do której teledysk nakręciła grupa Sky Piastowskie. Na początku 2004 roku pojawił się kolejny singel "Mru, mru".

31 lipca Hey po raz kolejny już zagościł na "Przystanku Woodstock", podczas którego został zarejestrowany koncert na potrzeby pierwszej w historii zespołu płyty DVD. Ta trafiła na rynek 15 listopada. Zawiera ona nie tylko zapis koncertu, ale również wywiad z zespołem przeprowadzony tuż po występie, a także galerię fotografii z "Przystanku Woodstock 2002".

W międzyczasie album "music, music" dostarczył trzeciego singla, a została nim piosenka "Moogie". Realizacją ilustrującego ją klipu ponownie zajęła się grupa Sky Piastowskie.

W październiku dokonano ostatecznych miksów i masteringu nowego albumu zatytułowanego "Echosystem". Jego premiera odbyła się 21 listopada 2005 r. Miesiąc wcześniej ukazał się pierwszy singel z tego krążka, utwór "Mimo wszystko". Drugi singel, "A Ty?", wydano 6 lutego 2006 r.

27 marca ukazało się DVD zawierające film dokumentalny, przedstawiający zespół Hey w trakcie nagrywania płyty "Echosystem".

Płyty, albumy

Płyty zespołu Hey. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Błysk
Błysk Hey
Premiera: 2016-04-22
Ocena:
Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan
Premiera: 2012-11-06
Ocena:
Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!
Premiera: 2009-10-23
Ocena:
MTV Unplugged
Premiera: 2007-11-19
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!