Zespoły muzyczne

Biografia Bracia historia, o zespole

  • Data założenia: 1997
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Lublin
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Początki zespołu Bracia sięgają 1997 roku, kiedy to Wojtek i Piotr Cugowscy postanowili pójść w ślady ojca, znanego z Budki Suflera muzyka, Krzysztofa i zaczęli wspólnie koncertować akustycznie w klubach. Na poważnie zaczęli ze sobą współpracować dwa lata później, jednak dopiero rok 2001 można uznać za prawdziwy początek grupy Bracia.


- Nie byliśmy w szkole orłami, nie wspominamy tych czasów najlepiej - przyznają bracia. - Wynikało to głównie z powodu braku zainteresowania ćwiczeniem na skrzypcach, fortepianie, altówce, pociągała nas od zawsze muzyka rockowa, której w domu było pełno. Na studia nie poszliśmy z wyboru, po prostu zaczęliśmy żyć z muzyki i tak już zostało. 

W pierwszym składzie, prócz braci Cugowskich pojawili się: Krzysztof Nowak, grający na basie i Konrad Zieliński, perkusista. Tego ostatniego zastąpił potem Robert Markiewicz. Zespół wygrał Opolskie Debiuty w 2002 roku. Bracia w ostatniej chwili zgłosili się do konkursu. Zrobili to za namową taty, który zaproponował im kompozycję Romualda Lipki i Andrzeja Mogielnickiego "Nie jestem inny". Pierwszą nagrodą Bracia podzielili się z grupą Żandarm, po czym ruszyli w trasę z Budką Suflera. 

W tym samym roku znów zmienił się skład. Dołączył do niego Tomek Bidiuk, grający na klawiszach. Prywatnie to wieloletni przyjaciel braci. To w jego domowym studiu Piotrek tworzył swoje pierwsze kompozycje. Drugą zmianą w składzie było odejście Krzysztofa Nowaka. Jego miejsce zajął Bartek Królik, który jednocześnie współpracował z zespołem Sistars. W czerwcu Piotr wygrał Festiwal Piosenki Zjednoczonej Europy wykonując utwór z repertuaru Czesława Niemena "Jednego serca". Na sam koniec roku, udało się także zakwalifikować do polskich eliminacji do konkursu Eurowizji z piosenką "Missing Every Moment". Zajęli w nich piąte miejsce. 

Jednak i ten skład nie przetrwał. Do Braci trafił Krzysiek "Paton" Patocki, perkusista oraz Tomek "Frampoliusz" Gołąb, grający na gitarze basowej, a w połowie 2004 roku doszedł Sebastian Piekarek, grający wcześniej z zespołem IRA. 

Podczas pobytu Piotra i Wojciecha Cugowskich w programie "Bar" w 2004 roku, Tomek Bidiuk postanowił odejść z zespołu. Owocem pobytu tam jest teledysk "Szara twarz", który zapowiadał pełny album Braci z 2005 roku. 

Od momentu opuszczenia programu zespół nazywa się Bracia. Można ich było zobaczyć w telewizji, np. wykonujących podczas koncertu walentynkowego z Tatianą Okupnik piosenkę "When I Need You", a także w innych programach rozrywkowych. Piotr Cugowski występował również solo. 

Pierwszy singel, "Nie jestem inny" ukazał się nakładem firmy Pomaton EMI, ostatecznie muzycy zrezygnowali z kontraktu. Połowa 2003 roku upłynęła pod znakiem licznych sesji, na których powstawało demo. Podczas tej pracy powstał utwór "Dzieci wszystkich gwiazd", stworzony z myślą o konkursie opolskich premier. Plany się jednak zmieniły, i Braciom zaproponowano udział w koncercie "40 na 40", gdzie mieli wykonać trzy utwory z repertuaru Czerwonych Gitar: "Biały krzyż", "Anna Maria" i "Takie ładne oczy". Wiadomo, że styl Czerwonych Gitar daleki był Braciom, więc grupa zdecydowała się na przearanżowanie starych utworów. Spotkało się to ze skrajnymi opiniami, zarówno w branży muzycznej, jak i wśród fanów. 

W połowie sierpnia tego samego roku Bracia własnym nakładem wydali pierwszy minialbum z czterema kompozycjami: "Dzieci wszystkich gwiazd", "Sunday Morning", "Love" i "Missing Every Moment". Takie rozwiązanie odpowiadało im dużo bardziej niż wiązanie się z dużą firmą fonograficzną. 

- Możemy robić to, co chcemy odnośnie spraw muzycznych, nie gonią nas terminy oprócz tych, które sami sobie wyznaczymy, nasza muzyka jest naszą własnością, a nie własnością firmy fonograficznej, nie musimy się ubierać w spodnie z krokiem w kolanach itd., itp... Same plusy - wyjaśniają muzycy. 

11 lipca 2005 roku ukazała się pierwsza płyta długogrająca zespołu zatytułowana "Fobrock". Rok później album był nominowany do Fryderyków oraz Superjedynek w kategorii płyta rock. Na początku kwietnia 2006 ukazała się reedycja albumu w dwóch wersjach: jedno- i dwupłytowej. Bogatsza zawierała materiał zaśpiewany w języku angielskim. 

W 2006 roku z zespołu odszedł Sebastian Piekarek, który przystał na propozycję dołączenia do nowego zespołu Dody. Równocześnie kontynuował karierę solową. 

W roku 2007 Bracia wzięli udział w festiwalu TOPtrendy, na którym zaprezentowali nową piosenkę "Jeszcze raz" i otrzymali nagrody: dziennikarzy, internautów, prezydenta miasta i nagrodę główną. Niedługo potem z tą samą piosenką zdobyli drugie miejsce na konkursie premier w Opolu. Zdobyli również nagrodę w plebiscycie Człowiek Dużego Kalibru w kategorii Muzyka. 

W roku 2008, po pięciu miesiącach pracy Bracia Cugowscy zakończyli nagrywanie nowej płyty "A Tribute To Queen", z największymi przebojami brytyjskiej formacji Queen. 

Nagrywanie takiej płyty okazało się być trudne. 

- "Bohemian Rhapsody" nagrywałem przez tydzień, dzień w dzień po osiem godzin - opowiada Piotrek Cugowski. - To była żmudna praca. Przychodziłem do studia jak do fabryki. Nagraliśmy do tego utworu aż 190 śladów, z czego ponad setka to wokale. Arcytrudne zadanie, nie ukrywam. Do dziś nie mam pewności, czy "wysłyszeliśmy" wszystkie głosy z oryginału. 

Wojtek, wbrew pozorom, wcale nie miał prostszego zadania. 

- Utwory Queen są łatwe do przyswojenia dla słuchacza, ale trudne do zagrania - mówi. - Największym wyzwaniem okazała się partia flamenco w środkowej części utworu "Innuendo". Nie grałem wcześniej tą techniką, musiałem więc sporo poćwiczyć. Trochę ryzykownie zostawiłem sobie "Innuendo" na ostatni dzień nagrań, czyli moment w którym zmęczenie i ból palców dają o sobie znać. Jestem jednak bardzo zadowolony z efektu i dumny, że udało mi się to zarejestrować.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Bracia. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Zmienić Zdarzeń Bieg
Premiera: 2013-05-14
Ocena:
Zapamiętaj
Zapamiętaj Bracia
Premiera: 2009-12-12
Ocena:
Kolędy
Kolędy Bracia
Premiera: 2009-11-23
Ocena:
Tribute to Queen
Premiera: 2008
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!