Artyści, piosenkarze

Życiorys Duże Pe (Marcin Matuszewski) biografia

  • Data urodzenia: -
  • Miejsce urodzenia: -
  • Kraj: -
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Hip-Hop
  • Rola: Wokalista
Ocena:

Duże Pe to pseudonim pochodzącego z warszawskiego Bemowa rapera Marcina Matuszewskiego. Ksywka warszawskiego MC ma wyrażać pewnego rodzaju sprzeczność. Z jednej strony Duże Pe to niestroniący od imprez gracz, wierny jednak hiphopowej tradycji, której elementem są bitwy na rymy, a z drugiej, szukający w słowach ucieczki od blokowej rzeczywistości "Poeta".


Artysta przygodę z muzyką rozpoczął w 1996 roku w wieku 15 lat. Razem z kolegami z liceum założył Toa skład, działający w muzycznym podziemiu aż do początku następnej dekady. W 2000 roku Matuszewski miał już na tyle duże umiejętności i nabrał takiej pewności siebie, że pozwoliło mu to zaprezentować swoją osobę przed większą publicznością. Pierwszy występ miał miejsce w czasie "wolnego mikrofonu" - imprezy odbywającej się w jednym z warszawskich klubów, na której początkujący twórcy mogą zaprezentować, co potrafią. Na imprezie Matuszewski poznał innego muzyka, działającego w warszawskim podziemiu - DJ-a Spoksa. Obaj panowie bardzo przypadli sobie do gustu i postanowili działać razem pod nazwą Cisza i Spokój. Działalność duetu miała nawiązywać do klasycznego wzorca hiphopowego MC + DJ/Producent (tak funkcjonował chociażby jeden z najważniejszych hiphopowych projektów w historii muzyki rozrywkowej Eric B & Rakim). Duże Pe i DJ Spox bardzo spodobali się publiczności, efektem czego były liczne koncerty w kraju, ale również zagranicą (muzycy zagrali między innymi w Pradze oraz Berlinie). Na rynku fonograficznym zespół Cisza & Spokój zadebiutował w 2002 roku singlem "Para z zielonej herbaty". Na debiutancki album formacji fani musieli czekać aż do 2006 roku. Wtedy ukazał się krążek, zatytułowany po prostu "Cisza & Spokój". 

Przerwa była spowodowana tym, że artyści zaangażowali się w inne projekty, przez co nie mieli czasu na pracę nad materiałem macierzystego zespołu. W 2004 roku ukazały się aż trzy płyty, w których nagrywaniu brał udział Matuszewski. Najważniejszym z tych wydawnictw dla muzyka jest z pewnością jego solowy album "Sinus". Krążek powstał dzięki współpracy Dużego Pe z DJ-em Spoksem oraz z producentem Igs - laureatem nagrody "Ślizger" w 2002 roku, w kategorii najlepszy producent. Album był przygotowywany bardzo pieczołowicie. Duże Pe wyselekcjonował swoje najlepsze teksty z czterech lat poprzedzających wydanie płyty, a do studia nagraniowego zaprosił znanych gości, między innymi Eldo, Meza, Gutka i Rahima. 

W 2004 na rynku pojawił się też debiutancki longplay innego zespołu, w którego skład wchodzi Duże Pe - Cinq G (znanego też pod nazwami Sęk Że i 5G) "P.I.Ę.Ć.G.I.E. Panama". Twórczość prezentowana przez Cinq G różni się od solowych dokonań Dużego Pe - płyty grupy wypełnione są muzyką ragga i dancehall. Członkowie Cinq G prezentują się nietypowo mówiąc, że tworzą "najgorsze ragga w mieście" i mają dość oryginalne pomysły. Jednym z nich było nagranie płyty z piosenkami Mieczysława Fogga "Fogga Ragga" z 2006 roku. Dyskografia zespołu liczy sobie jak na razie trzy płyty, oprócz wymienionych wyżej albumów, artyści nagrali w 2007 roku jeszcze krążek "Juma". 

Ostatnią płytą z 2004 roku, w której nagrywaniu uczestniczył Matuszewski, był debiutancki krążek kolektywu Masala, zatytułowany "Long play". Masala, znana też pod nazwą Masala Soundsystem, nie jest typową grupą muzyczną. To raczej kolektyw ludzi, zajmujących się przełamywaniem barier pomiędzy Wschodem i Zachodem (tak zresztą Masala określa siebie na oficjalnej stronie internetowej). Jednym z elementów przybliżających świat Dalekiego Wschodu mieszkańcom Polski jest muzyka kapeli, czerpiąca garściami z azjatyckiej kultury. Skład formacji nie jest stały, co w znaczący sposób odróżnia Masalę od typowych zjawisk we współczesnej muzyce rozrywkowej. Zdarza się, że zespół w krótkim okresie czasu prezentuje się na koncertach w kilku różnych składach. Duże Pe zaprezentował swoje umiejętności co prawda tylko w jednym utworze z pierwszej płyty kolektywu, "Od Tarnobrzegu po Bangladesz", ale dla artysty był to początek bardzo udanej współpracy. Później Duże Pe wniósł ogromny wkład w dwie późniejsze płyty Masali: wysoko cenionej przez odbiorców EP-ki "Obywatele IV Świata" z 2007 roku oraz "Cały ten świat" z 2008 roku. Największym sukcesem muzyka w ramach Masali były jednak występy przed wielotysięczną publicznością na wielkich imprezach - Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą w 2007 roku i kilkakrotnie na festiwalach z cyklu Heineken Open'er. 

Innym projektem, który przeszkodził formacji Cisza & Spokój wydać pierwszą płytę był zespół Banda Tre. Grupa, w której oprócz Dużego Pe występowali też Mista Pita i Lady Mocca, okazała się efemerydą, a pozostałością po niej jest EP-ka "Banda Tre Ep", dostępna na oficjalnej stronie internetowej wytwórni Afterbeat. 

Studyjny dorobek Marcina Matuszewskiego jest z pewnością bogaty, jednak Duże Pe jest uznawany przede wszystkim za znakomitego freestyle'owca. W 2004 roku artysta wziął udział w Wielkiej Bitwie Warszawskiej, największej imprezie tego typu w Polsce. Duże Pe wygrał rywalizację. Matuszewski zaliczył również zwycięstwo we freestyle'owym Grand Prix Warszawy w 2005 roku. Do innych ciekawych występów zalicza się ten z Sali Kongresowej w Warszawie w 2003 roku, w trakcie koncertu Orkiestry TransTechnoLogicznej "WydRAPane na Murach", z okazji rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego oraz udział w bitwie na rymy w Teatrze Starym w Krakowie, upamiętniającej improwizacyjne zmagania dwóch wielkich polskich wieszczów - Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. 

Mickiewicz, Słowacki... Wysoka kultura nie jest obca Dużemu Pe. Jednak największy związek warszawiak miał z nią w ramach imprez z cyklu "Karuzela Cooltury". Granda Pe reprezentujący sztukę uliczną był konfrontowany w ich trakcie z przedstawicielami kultury wysokiej - Adamem Zagajewskim i Grzegorzem Turnauem. 

Obecnie Matuszewski wraz z DJ Spoksem przygotowują materiał na drugi album Ciszy & Spokoju. Płyta nie ma jeszcze tytułu, jednak premiera tego wydawnictwa ma się odbyć jeszcze w 2009 roku.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Duże Pe (Marcin Matuszewski). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Mixtape I
Mixtape I Duże Pe
Premiera: 2013-12-20
Ocena:
Sinus
Sinus Duże Pe
Premiera: 2004-04-29
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!