Wybierz miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Biografia: Decapitated

Biografia: Decapitated

Decapitated to polska grupa muzyczna poruszająca się w kręgach muzyki określanej mianem technical death metal. Decapitated powstał w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza. Kilka miesięcy później skład zasilił basista Marcin "Martin" Rygiel.

Swoją karierę grupa rozpoczęła od przygotowania dwóch wydawnictw demo: „Cemeteral Gardens” (1997) i „The Eye of Horus” (1998) dzięki którym podpisała swój pierwszy profesjonalny kontrakt. Pełnoprawny debiut Decapitated „Winds of Creation” ukazał się w maju 2000 roku nakładem Earache Records. Dobrze przyjęta płyta, jak i znakomite koncerty (muzycy odbyli europejską trasę koncertową wraz z grupami Immolation, Deranged, Deströyer 666 i Soul Demise oraz dali szereg koncertów w Polsce wraz z formacjami Trauma i Vader) zaowocowały kolejnymi wydawnictwami.

Album „Nihility” ukazał się na początki 2002 roku, a trzeci w kolejności, „The Negation”, dwa lata później. Oba, podobnie jak debiut, nakładem Earache Records. Zespół dostał zaproszenie na polską edycję Ozzfest, gdzie supportując takie zespoły jak Tool, Slayer i Ozzy Osbourne W 2005 roku grupa odbyła pierwszą europejską trasę koncertową w roli headlinera, zespołowi towarzyszyły na niej Dies Irae, Hate i Crionics. 2005 rok przyniósł także zmianę w składzie grupy. Decapitated opuścił Wojciech Wąsowicz udzielający się obecnie w zespole Masachist, a zastąpił go, znany z występów w grupie muzycznej Atrophia Red Sun, Adrian "Covan" Kowanek.

W nowym składzie grupa zarejestrowała nagrania na czwarty krążek, ostatni dla Earache Records. Wydawnictwo „Organic Hallucinosis” ukazało się jednocześnie w USA, Europie i w Japonii. Po bardzo pochlebnych recenzjach zespół dostał propozycję koncertowania w Ameryce Północnej  z takimi zespołami jak Hypocrisy, SOILENT GREEN , RAGING SPEEDHORN , NILE and WITH PASSION. W późniejszych miesiącach zespół miał przyjemność koncertowania u boku Fear Factory i Suffocation oraz wspólną trasę z po Australii i Nowej Zelandii z zespołem NILE.
Zespół został zaproszony na letnią edycję Summer Slaughter po USA u boku Necrophagist.

Wspaniale rozwijającą się karierę przerwał tragiczny w skutkach wypadek drogowy do którego doszło 29 października 2007 roku.  W wyniku obrażeń poniesionych w wypadku Witold Kiełtyka zmarł 2 listopada w szpitalu w Rosji, a ciężko poszkodowany został nowy wokalista Adrian Kowanek. W 2009 roku gitarzysta Wacław Kiełtyka reaktywował zespół. Muzyk do współpracy zaprosił basistę Filipa Hałuchę, wokalistę Rafała Piotrowskiego oraz austriackiego perkusistę Kerima Lechnera.

Rok 2010 był dla zespołu czasem na sprawdzenie nowego składu na żywo. Liczne koncerty m.in. trasa w roli headlinera w Anglii czy Australii oraz występy podczas największych letnich festiwali w Europie zaowocują wkrótce nowym albumem. Od lutego 2011 roku zespół pracuje w RG Gdańsk nad nowym wydawnictwem, którego premiera jest ustalona na lipiec. Nadchodzący album zespołu Decapitated został wymieniony w liście "TOP 25 najbardziej oczekiwanych albumów w 2011 roku" według amerykańskiego "Decibel Magazine".

FB dlaMaturzysty.pl reklama