Artyści, piosenkarze

Życiorys Edyta Górniak biografia

  • Data urodzenia: 1972-11-14
  • Miejsce urodzenia: -
  • Kraj: -
  • Miasto: Ziębice
  • Gatunek: Pop
  • Rola: Wokalista
Ocena:

Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej chimerycznych gwiazd polskiej estrady. Wyróżnia się nadzwyczajnym głosem, który doceniają nawet osoby niezaliczające się do grona jej wielbicieli. Talent połączony z urodą gwarantował jej sukces.


Wokalna karierę rozpoczynała w teatrze, dokładnie w popularnym w latach 90. musicalu "Metro", prawdziwy sukces przeszedł jednak z konkursem Eurowizji w 1994 roku, gdzie przebojem "To nie ja" zdobyła 2. miejsce, co do dziś pozostaje rekordowym osiągnięciem. Nie brakowało w jej karierze i niechlubnych momentów, jak wykonanie hymnu narodowego na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Korei w 2002. Po uroczystości krytycy oraz koleżanki i koledzy z branży nie zostawili na niej suchej nitki. Z czasem większą uwagę przykuwało jej życie prywatne - depresje, domniemane próby samobójcze, nieszczęśliwe romanse, w tym nagłaśniane przez media związki z telewizyjnym prezenterem Piotrem Kraśko oraz prezesem radia Zet, Robertem Kozyrą. - Zyskałam szacunek ludzi, zaufanie i miłość - mówiła na łamach magazynu "Viva" o swojej karierze. - Udało mi się zaśpiewać kilka piosenek, które odmieniły czyjeś życie. Nie dałam się zniszczyć show-biznesowi. I nie mam potrzeby dowodzenia po raz setny swojej wartości. Jeśli coś się nie wydarzyło, widocznie nie było mi dane. 

Edyta Anna Górniak urodziła się 14 listopada 1972 w Ziębicach na Dolnym Śląsku. Śpiewa od dziecka. Kiedy miała 17 lat wystąpiła programie telewizyjnym Zbigniewa Górnego "Śpiewać każdy może". W tym samym roku wzięła udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w sekcji "Debiuty". Otrzymała wówczas wyróżnienie za piosenkę zatytułowaną "Zły chłopak". Górniak zadebiutowała na scenie teatru Buffo w musicalu "Metro" Janusza Stokłosy, wyreżyserowanym przez Janusza Józefowicza. Premiera musicalu odbyła się w styczniu 1991 roku. W warszawskim Teatrze Studio Buffo, Górniak zagrała również w spektaklach "Do grającej szafy grosik wrzuć" (1993) i "Nie opuszczaj mnie..." (1994) z piosenkami Jacques'a Brela. Oba w reżyserii Janusza Józefowicza. 

W 1993 roku Górniak zdobyła trzecią nagrodę na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham. Rok później na Festiwalu Piosenki Eurowizji w Dublinie zajęła II miejsce za piosenkę "To nie ja". W tym samym roku otrzymała nagrodę Karola Musioła na festiwalu w Opolu. Wzięła również udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. 

W 1994 roku artystka wydała debiutancki singel "To nie ja" (słowa Jacek Cygan, muzyka Stanisław Syrewicz). Wkrótce potem odbyła się premiera drugiego utworu "Jestem kobietą" (słowa J. Cygan, muzyka Wojciech Olszak). Obydwa nagrania przez dłuższy czas pozostawały na pierwszych miejscach list przebojów. Debiutancka płyta Górniak została opatrzona tytułem "Dotyk". Znalazły się na niej utwory ze słowami Jacka Cygana, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego. Autorami muzyki byli m.in. Wojciech Olszak, Piotr Rubik, Rafał Paczkowski i Stanisław Syrewicz. Album został wydany przez wytwórnię Pomaton EMI a producentami byli Rafał Paczkowski i Wojtek Olszak. Płyta pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się albumów (800 tysięcy egzemplarzy) w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Artystka została za nią uhonorowana Fryderykiem w kategorii fonograficzny debiut roku.

W 1997 roku odbyła się premiera albumu "Edyta Górniak". Artystka śpiewała tym razem po angielsku. W Japonii album nosił tytuł "Kiss Me, Feel Me". Producentem płyty był Christopher Neil. Dwa lata później ukazał się koncertowy album Górniak "Live '99", zawierający czternaście piosenek zarejestrowanych w czasie koncertów w Krakowie i Warszawie. W 2002 roku Pomaton EMI wydała dwupłytowy zestaw artystki, zatytułowany "Perła". Na pierwszej płycie znajdują się piosenki śpiewane przez Górniak po polsku, a na drugiej ("Invisible") po angielsku. W 2007 roku artystka wydała piąty krążek, "E.K.G.", na którym znalazły się m.in. piosenki "Loving You", "List" i "Dziękuję Ci". Materiał wydany był przez koncern Agora i rozprowadzany w kioskach z prasą. 

Rok później Górniak nagrała płytę z kolędami, zatytułowaną "Zakochaj się na Święta w kolędach" (wydaną jako dodatek do "Gazety Wyborczej"). 

Nagrała także kilka piosenek wykorzystanych w polskich filmach, m.in. "Dumkę na dwa serca" z Mietkiem Szcześniakiem (promującą film "Ogniem i mieczem", 1999) i tytułowy utwór z komedii "To nie tak jak myślisz, kotku" (2008). Wystąpiła również w epizodach w serialach "Na dobre i na złe" oraz "Niania". 

W 2004 roku Górniak założyła wytwórnię EG Production. Rok później ukazała się książka "Edyta Górniak: bez cenzury" autorstwa Piotra Krysiaka. Artystka była jurorką programu "Jak Oni śpiewają?". 

W listopadzie 2005 roku Górniak wyszła za mąż za gitarzystę Dariusza Krupę, który przejął też rolę jej menedżera. Mają syna Allana (ur. 2004). Mieszkają pod Warszawą. Górniak jest też właścicielką apartamentu w Portugalii. 

W 2008 roku doszło do zawarcia ugody między piosenkarką a koncernem wydawniczym Axel Springer Polska. Przedmiotem procesu były artykuły "Faktu" dotyczące m.in. okresu, kiedy piosenkarka urodziła syna. Pisano także o relacjach między nią a jej ojcem, jak również rzekomych zaległościach, jakie artystka i jej mąż mieli wobec przedsiębiorcy budowlanego. Na mocy porozumienia Górniak otrzymała 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia (domagała się 350), z kolei wydawca zobowiązał się do pokazywania wizerunku Górniak i Krupy wyłącznie w kontekście ich życia publicznego. Nie była to jedyna przykra sprawa związana z gwiazdą, która zyskała wymiar prawny. Wiosną 2009 roku na karę roku i czterech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz 2 tysięcy złotych grzywny skazał w środę Sąd Rejonowy w Łodzi 56-letniego Marka K. oskarżonego o szantażowanie Edyty Górniak. 

W czerwcu 2008 roku miała wystąpić przed koncertem Céline Dion w Krakowie, jednak z udziału w imprezie się wycofała. 

W kwietniu 2009 roku w Opolu uroczyście odsłonięto wmurowaną w bruk rynku gwiazdę Górniak. Było to 19. wyróżnienie w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. 

W planach jest ponadto obraz o artystce. - Film opowiadałby o początkach mojej drogi artystycznej i zatrzymał się mniej więcej w momencie, w którym jestem dziś - wyznała na łamach "Faktu" Edyta Górniak. Dzieło ma trafić bądź do telewizji, bądź bezpośrednio na DVD.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Edyta Górniak. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
nowość LIME (TeQuila-ila)
LIME (TeQuila-ila) Górniak Edyta
Premiera: 2020-08-07
Ocena:
My
My Górniak Edyta
Premiera: 2012-02-14
Ocena:
EKG
EKG Górniak Edyta
Premiera: 2007-10-12
Ocena:
Dotyk - Złota Kolekcja
Dotyk - Złota Kolekcja Górniak Edyta
Premiera: 2004
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!