Artyści, piosenkarze

Życiorys Agnieszka Chylińska biografia

  • Data urodzenia: 1976-05-23
  • Miejsce urodzenia: Gdańsk
  • Kraj: -
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Pop
  • Rola: Wokalista
Ocena:

Polska wokalistka rockowa i felietonistka. Agnieszka Chylińska to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej sceny muzycznej, bardzo długo była związana z zespołem O.N.A., po jego rozpadzie zajęła się karierą solową. Słynie ze swojego unikatowego, zachrypniętego głosu.

Pierwszy muzyczny sukces Chylińskiej przypada jeszcze na okres szkoły średniej. W 1994 roku zdobyła trzecią nagrodę na festiwalu piosenki francuskiej. Dzięki tej wygranej została dostrzeżona i umożliwiło jej to rozpoczęcie dalszej kariery. krótko po tym konkursie rozpoczęła współpracę z zespołem Second Face, dzięki czemu zauważył ją Grzegorz Skawiński i zaproponował współprace młodej wokalistce ze znanym gitarzysta. Współpraca ta zakończyła się założeniem zespołu O.N.A. W 1995 roku ukazał się ich debiutancki krążek zatytułowany "modliszka" i z miejsca uczynił z nich czołową rockową kapelę. Zaraz po tym, w ramach plebiscyty w magazynie Tylko Rock, Chylińska była nominowana w kategoriach: wokalistka roku oraz nadzieja roku.

Rok później światło dzienne ujrzała kolejna płyta zespołu, "Bzzzz", która została uhonorowana aż dwoma Fryderykami w kategorii najlepszy zespól oraz dla najlepszego albumu. Wówczas doszło do słynnego zdarzenia, kiedy to za pomocą ostrych słów wokalistka obraziła swoich byłych nauczycieli. To zachowanie było potem długo i szeroko komentowane. Na Chylińskiej nie zrobiło to większego wrażenia. Kolejne albumy kapeli ("Trip" (1998), "Pieprz" (1999), "Mrok"(2001) powtarzały sukcesy dwóch pierwszych krążków. W 2002 roku Chylińskiej przyznano nagrodę "Paszport Polityki", przyznawaną przez szanowany tygodnik. W 2003 roku O.N.A. zawiesiło działalność a wokalistka rozpoczęła z dużym powodzeniem solową karierę. Debiutancka płyta pt "Winna" została nagrana we współpracy z Krzysztofem Misiakiem, Darkiem Osińskim, Zbyszkiem Kraszewskim oraz Wojtkiem Hornym. Album miał swoją premierę 19 marca 2004 roku. Chylińska obecnie jest także jednym z jurorów w programie "Mam Talent!" .

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Agnieszka Chylińska. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Pink Punk
Pink Punk Chylińska Agnieszka
Premiera: 2018-10-26
Ocena:
Forever Child
Forever Child Chylińska Agnieszka
Premiera: 2016-09-30
Ocena:
Modern Rocking
Modern Rocking Chylińska Agnieszka
Premiera: 2009-10-23
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!