Artyści, piosenkarze

Życiorys Agnieszka Chylińska biografia

  • Data urodzenia: 1976-05-23
  • Miejsce urodzenia: Gdańsk
  • Kraj: -
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Pop
  • Rola: Wokalista
Ocena: 1

Polska wokalistka rockowa i felietonistka. Agnieszka Chylińska to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej sceny muzycznej, bardzo długo była związana z zespołem O.N.A., po jego rozpadzie zajęła się karierą solową. Słynie ze swojego unikatowego, zachrypniętego głosu.

Pierwszy muzyczny sukces Chylińskiej przypada jeszcze na okres szkoły średniej. W 1994 roku zdobyła trzecią nagrodę na festiwalu piosenki francuskiej. Dzięki tej wygranej została dostrzeżona i umożliwiło jej to rozpoczęcie dalszej kariery. krótko po tym konkursie rozpoczęła współpracę z zespołem Second Face, dzięki czemu zauważył ją Grzegorz Skawiński i zaproponował współprace młodej wokalistce ze znanym gitarzysta. Współpraca ta zakończyła się założeniem zespołu O.N.A. W 1995 roku ukazał się ich debiutancki krążek zatytułowany "modliszka" i z miejsca uczynił z nich czołową rockową kapelę. Zaraz po tym, w ramach plebiscyty w magazynie Tylko Rock, Chylińska była nominowana w kategoriach: wokalistka roku oraz nadzieja roku.

Rok później światło dzienne ujrzała kolejna płyta zespołu, "Bzzzz", która została uhonorowana aż dwoma Fryderykami w kategorii najlepszy zespól oraz dla najlepszego albumu. Wówczas doszło do słynnego zdarzenia, kiedy to za pomocą ostrych słów wokalistka obraziła swoich byłych nauczycieli. To zachowanie było potem długo i szeroko komentowane. Na Chylińskiej nie zrobiło to większego wrażenia. Kolejne albumy kapeli ("Trip" (1998), "Pieprz" (1999), "Mrok"(2001) powtarzały sukcesy dwóch pierwszych krążków. W 2002 roku Chylińskiej przyznano nagrodę "Paszport Polityki", przyznawaną przez szanowany tygodnik. W 2003 roku O.N.A. zawiesiło działalność a wokalistka rozpoczęła z dużym powodzeniem solową karierę. Debiutancka płyta pt "Winna" została nagrana we współpracy z Krzysztofem Misiakiem, Darkiem Osińskim, Zbyszkiem Kraszewskim oraz Wojtkiem Hornym. Album miał swoją premierę 19 marca 2004 roku. Chylińska obecnie jest także jednym z jurorów w programie "Mam Talent!" .

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Agnieszka Chylińska. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Pink Punk
Pink Punk Chylińska Agnieszka
Premiera: 2018-10-26
Ocena:
Forever Child
Forever Child Chylińska Agnieszka
Premiera: 2016-09-30
Ocena:
Modern Rocking
Modern Rocking Chylińska Agnieszka
Premiera: 2009-10-23
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
Znamy skład Męskie Granie Orkiestry 2023 [WIDEO]

Muzycy zapowiedzieli też premierę singla promującego Męskie Granie 2023.

Niall Horan wystąpi w Polsce [WIDEO]

Światowej sławy artysta, Niall Horan ogłosił trasę koncertową.

Amber Run
Amber Run o najnowszym albumie "How To Be Human" i koncercie w Polsce [WYWIAD]

Henry Wyeth o wyzwaniach związanych z tworzeniem najnowsze płyty.