Recenzje - Muzyka

Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

2019-04-15 13:50:03

"Niemożliwe" to debiutancki krążek Kwiatu Jabłoni, który ukazał się 1 lutego 2019 nakładem Wydawnictwa Agora. Duet tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz, których proste, melodyjne piosenki z poetyckimi tekstami śpiewanymi na dwa głosy podbiły serca słuchaczy. Przeczytajcie naszą recenzję tego albumu!

Kwiat Jabłoni

Kasia i Jacek mają już spore doświadczenie, bo występowali w innych zespołach, jak chociażby w Hollow Quartet, gdzie grali mieszankę folku, rocka i funku, mając w dorobku płytę "Chodź ze mną". Kwiat Jabłoni jest ich autorskim projektem, który urasta do miana zjawiska muzycznego. Takiego, które zdarza się raz na kilka lat. Ich fenomen jest studiowany jako przypadek na zajęciach z polskiego rynku muzycznego w Akademii Menedżerów Muzycznych.

Teledysk do ich pierwszego singla "Dziś późno pójdę spać" obejrzało na Youtube do dzisiaj 6,1 mln widzów! To liczba niewiarygodna w odniesieniu do polskiego wykonawcy, nawet takiego, który na scenie spędził kilkadziesiąt lat i wydał kilkanaście krążków, a co dopiero debiutanta, który pierwszą płytę długogrającą miał dopiero przed sobą. Ich sezonowe trasy koncertowe liczą po 20 występów, co jest liczbą ogromną. Co ciekawe, większość z nich wyprzedaje się. Wniosek jest jeden – publiczność pokochała Kwiat Jabłoni.


Duet prezentuje muzykę folkowo-popową łączącą w wyjątkowy sposób fortepian, mandolinę i subtelne, ale bardzo przestrzenne wstawki elektroniczne. Pomimo delikatności nie mają one zabarwienia nostalgiczno-melancholijnego. Są pełne ciepła i ożywiane niesamowitą pasją, z jaką Kasia i Jacek je wykonują. Za brzmienie albumu odpowiada także debiutujący realizator dźwięku Łukasz Zięba, który spisał się na piątkę z plusem, ale przy tak zgrabnych aranżacjach pracę miał wyraźnie ułatwioną. Wydaje się jednak, że te minimalistyczne kompozycje stanowią jakby pretekst do wyeksponowania warstwy lirycznej. To słowa są tutaj najważniejsze.

Spomiędzy dźwięków wyłaniają się wzajemne zaufanie i zrozumienie Kasi i Jacka, które byłyby trudne do osiągnięcia dla obcych sobie osób. Rodzeństwo Sienkiewiczów uczy nas łagodności i czułości w spoglądaniu na świat i ludzi. To piękne ballady do śpiewania pod gołym niebem, bo noszą w sobie naturalność i pewne nawoływanie do porzucenia miasta, tego całego zgiełku cywilizacyjnego, i po prostu zbliżenia się do przyrody.

Zobacz zdjęcia z koncertu we wrocławskim Starym Klasztorze

Formacja śpiewa o życiu chwilą, próbach cieszenia się tym, co mamy, o ucieczce od konsumpcjonizmu i świata przesyconego pogonią za sukcesem. Skłaniają słuchaczy do namysłu i nie pozostawiają obojętnym. W sposób lekki traktują o rzeczach poważnych. Zachęcają, żeby choć na moment porzucić pędzący świat i zamiast tego spojrzeć w głąb siebie. "Niemożliwe" to album głęboko poruszający zarówno słowami, jak i muzyką, świadczący o tym, że siła tkwi w prostocie. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest jedną z najlepszych debiutanckich płyt, jakie ukazały się w tym roku.

Lista utworów:
1. Niemożliwe
2. Dzień dobry
3. Nie ma czasu
4. Nic więcej
5. Dziś późno pójdę spać
6. Za siódmą chmurą
7. Kto powie mi jak
8. Chodźmy nad wodę
9. Wzięli zamknęli mi klub
10. Wodymidaj intro
11. Wodymidaj
12. Turysta (bonus track)

Karolina Kozłowska

fot. materiały prasowe Wydawnictwo Agora

Słowa kluczowe: ocena, płyta, Kasia i Jacek Sienkiewicz, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

WATA
"Laserowy Kot", czyli hipnotyzujący debiut WATY [RECENZJA]

Przeczytaj recenzję albumu wrocławskiej formacji.

Reedycja albumu
"Appetite for Destruction", czyli reedycja debiutu Guns N' Roses [RECENZJA]

Oceniamy dwupłytową reedycję klasycznego albumu.

Polecamy
"Żoliborz - Mokotów" Partii - jak brzmi po latach?
"Żoliborz - Mokotów" Partii - jak brzmi po latach?

Lesławowi udało się osiągnąć to, co jego muzycznym nauczycielom - The Clash: muzyka Partii z perspektywy czasu (pomimo ewidentnych stylizacji na dawne dekady) nie brzmi archaicznie.

Trzy osoby wbite w jedną - "Psychoterapy" Porka
Trzy osoby wbite w jedną - "Psychoterapy" Porka

26 października premierę miały "Psychoterapy" - pierwsza solówka Porka Poresa Porkinsona, reprezentanta Trzeciego Wymiaru.

Ostatnio dodane
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

WATA
"Laserowy Kot", czyli hipnotyzujący debiut WATY [RECENZJA]

Przeczytaj recenzję albumu wrocławskiej formacji.