Recenzje - Muzyka

Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

2019-04-15 13:50:03

"Niemożliwe" to debiutancki krążek Kwiatu Jabłoni, który ukazał się 1 lutego 2019 nakładem Wydawnictwa Agora. Duet tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz, których proste, melodyjne piosenki z poetyckimi tekstami śpiewanymi na dwa głosy podbiły serca słuchaczy. Przeczytajcie naszą recenzję tego albumu!

Kwiat Jabłoni

Kasia i Jacek mają już spore doświadczenie, bo występowali w innych zespołach, jak chociażby w Hollow Quartet, gdzie grali mieszankę folku, rocka i funku, mając w dorobku płytę "Chodź ze mną". Kwiat Jabłoni jest ich autorskim projektem, który urasta do miana zjawiska muzycznego. Takiego, które zdarza się raz na kilka lat. Ich fenomen jest studiowany jako przypadek na zajęciach z polskiego rynku muzycznego w Akademii Menedżerów Muzycznych.

Teledysk do ich pierwszego singla "Dziś późno pójdę spać" obejrzało na Youtube do dzisiaj 6,1 mln widzów! To liczba niewiarygodna w odniesieniu do polskiego wykonawcy, nawet takiego, który na scenie spędził kilkadziesiąt lat i wydał kilkanaście krążków, a co dopiero debiutanta, który pierwszą płytę długogrającą miał dopiero przed sobą. Ich sezonowe trasy koncertowe liczą po 20 występów, co jest liczbą ogromną. Co ciekawe, większość z nich wyprzedaje się. Wniosek jest jeden – publiczność pokochała Kwiat Jabłoni.


Duet prezentuje muzykę folkowo-popową łączącą w wyjątkowy sposób fortepian, mandolinę i subtelne, ale bardzo przestrzenne wstawki elektroniczne. Pomimo delikatności nie mają one zabarwienia nostalgiczno-melancholijnego. Są pełne ciepła i ożywiane niesamowitą pasją, z jaką Kasia i Jacek je wykonują. Za brzmienie albumu odpowiada także debiutujący realizator dźwięku Łukasz Zięba, który spisał się na piątkę z plusem, ale przy tak zgrabnych aranżacjach pracę miał wyraźnie ułatwioną. Wydaje się jednak, że te minimalistyczne kompozycje stanowią jakby pretekst do wyeksponowania warstwy lirycznej. To słowa są tutaj najważniejsze.

Spomiędzy dźwięków wyłaniają się wzajemne zaufanie i zrozumienie Kasi i Jacka, które byłyby trudne do osiągnięcia dla obcych sobie osób. Rodzeństwo Sienkiewiczów uczy nas łagodności i czułości w spoglądaniu na świat i ludzi. To piękne ballady do śpiewania pod gołym niebem, bo noszą w sobie naturalność i pewne nawoływanie do porzucenia miasta, tego całego zgiełku cywilizacyjnego, i po prostu zbliżenia się do przyrody.

Zobacz zdjęcia z koncertu we wrocławskim Starym Klasztorze

Formacja śpiewa o życiu chwilą, próbach cieszenia się tym, co mamy, o ucieczce od konsumpcjonizmu i świata przesyconego pogonią za sukcesem. Skłaniają słuchaczy do namysłu i nie pozostawiają obojętnym. W sposób lekki traktują o rzeczach poważnych. Zachęcają, żeby choć na moment porzucić pędzący świat i zamiast tego spojrzeć w głąb siebie. "Niemożliwe" to album głęboko poruszający zarówno słowami, jak i muzyką, świadczący o tym, że siła tkwi w prostocie. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest jedną z najlepszych debiutanckich płyt, jakie ukazały się w tym roku.

Lista utworów:
1. Niemożliwe
2. Dzień dobry
3. Nie ma czasu
4. Nic więcej
5. Dziś późno pójdę spać
6. Za siódmą chmurą
7. Kto powie mi jak
8. Chodźmy nad wodę
9. Wzięli zamknęli mi klub
10. Wodymidaj intro
11. Wodymidaj
12. Turysta (bonus track)

Karolina Kozłowska

fot. materiały prasowe Wydawnictwo Agora

Słowa kluczowe: ocena, płyta, Kasia i Jacek Sienkiewicz, opinia
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Album "Ślepota"
"Ślepota" - recenzja płyty Kuby Kawalca

Pierwszy solowy album lidera grupy happysad już dostępny. Płyta pełna gęstych emocji, niepokoju i bólu.

"Europa" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Dziennik pokładowy dlaStudenta.pl, zapis pierwszy: Po przesłuchaniu "Jarmarku" zastanawialiśmy się, czy "Europa" nie usunie się w cień. Tymczasem krążek zaskoczył nas pozytywnie. Bardzo podoba nam się wspólna podróż z Taco. Odbiór.

"Jarmark" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Portal dlaStudenta.pl przed napisaniem tej recenzji, wysłuchał albumu do końca ponad 20 razy.

Polecamy
WATA
"Laserowy Kot", czyli hipnotyzujący debiut WATY [RECENZJA]

Przeczytaj recenzję albumu wrocławskiej formacji.

Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Album "Ślepota"
"Ślepota" - recenzja płyty Kuby Kawalca

Pierwszy solowy album lidera grupy happysad już dostępny. Płyta pełna gęstych emocji, niepokoju i bólu.

"Europa" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Dziennik pokładowy dlaStudenta.pl, zapis pierwszy: Po przesłuchaniu "Jarmarku" zastanawialiśmy się, czy "Europa" nie usunie się w cień. Tymczasem krążek zaskoczył nas pozytywnie. Bardzo podoba nam się wspólna podróż z Taco. Odbiór.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!