Recenzje - Muzyka

"Laserowy Kot", czyli hipnotyzujący debiut WATY [RECENZJA]

2019-02-14 13:59:07

WATA to jasny punkt na mapie alternatywnego Wrocławia. W grudniu 2018 roku miała miejsce premiera debiutanckiego albumu formacji tworzonej przez ex-muzyków Robot House i wokalistę Karola Ossolińskiego. Czy "Laserowy Kot" jest pozycją wartą polecenia? Przeczytaj recenzję!

WATA

Muzyka, jaką możemy znaleźć na krążku WATY wymyka się sztywnym klasyfikacjom gatunkowym. Jeśli chcielibyśmy w kilku słowach opisać cechy charakterystyczne wrocławskiej formacji, na pewno należy wspomnieć o transowości, oniryczności, a także oszczędnej warstwie muzycznej i lirycznej. Utwory zaprezentowane na "Laserowym Kocie" świadczą o dużej dojrzałości debiutantów. Muzycy nie boją się zabawy formą. W zasadzie tylko jedna piosenka na krążku (mowa o opublikowanym już wcześniej singlowym utworze "Bizon") posiada typową zwrotkowo-refrenową strukturę, charakterystyczną dla kawałków popowo-rockowych.

Przy wymienianiu cech rozpoznawczych grupy wspomnieliśmy o transowości. Najlepiej na "Laserowym Kocie" wypadają właśnie utwory oparte w znacznym stopniu o powtarzające się, zapętlone motywy. Mowa przede wszystkim o kompozycji "Hinduski" i sąsiadującym z nim "Aniołem". Są to piosenki, które najbardziej zyskują po wielokrotnym przesłuchaniu krążka. "Hinduski" to psychodeliczna, kosmiczna podróż, będąca jednocześnie jednym z najbardziej energetycznych fragmentów albumu. Natomiast hipnotyzujący "Anioł" wywołuje pewne skojarzenia z "Riders on the Storm" The Doors. Tekst recytowany jest na tle transowej partii basowej. Warstwę muzyczną dopełniają partie klawiszowe, kojarzące się trochę z organowymi pasażami Raya Manzarka. Oczywiście WATA gra w innym stylu, jednak pewne cechy utworu z pewnością mogą kojarzyć się z legendarnymi "Jeźdźcami burzy".

Kolejnym wartym uwagi utworem na krążku WATY jest piosenka tytułowa. To chyba najmocniej zapadający w pamięć fragment albumu. "Laserowy Kot" to utwór, który z pewnością może być dobrą wizytówką grupy. Odjechany tekst o antropomorficznym superbohaterze połączony z oszczędną, ale niezwykle "skuteczną" i niepozbawioną przebojowości warstwą instrumentalną to dość oczywisty wybór na piosenkę promującą płytę. Do utworu powstał zresztą interesujący wideoklip w stylu charakterystycznym dla wrocławskiego zespołu.

Nieczęsto można trafić na tak świadomy pod względem stylistycznym i brzmieniowym album debiutującej formacji. Z pewnością WATA to grupa, która wypracowała już swój charakterystyczny styl. W morzu pełnym podobnych do siebie młodych zespołów wrocławska formacja wydaje się prawdziwą perłą. Z pewnością taki rodzaj odważnej i bezkompromisowej twórczości jest w stanie zyskać wielu zwolenników.

KJ

fot. WATA/materiały prasowe

Słowa kluczowe: płyta, album, ocena, opinia, analiza
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Album Eda Sheerana
"=" - recenzja płyty Eda Sheerana

Ed Sheeran zaprezentował nowy album "=". Czy płyta okaże się kolejnym sukcesem wokalisty?

Przyłu - recenzja płyty
Przyłu "Przyjaciele Czekają W Domu" - recenzja płyty

Najnowszy album Przyła dostępny już od 15 października!

Album "Ślepota"
"Ślepota" - recenzja płyty Kuby Kawalca

Pierwszy solowy album lidera grupy happysad już dostępny. Płyta pełna gęstych emocji, niepokoju i bólu.

Polecamy
POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 - recenzja płyty

Leci nowy Taco - poznajcie naszą opinie!

Rammstein - Rammstein [Recenzja albumu]

Oceniamy najnowsze wydawnictwo kontrowersyjnego, niemieckiego zespołu.

Polecamy
Zobacz również
Ostatnio dodane
Album Eda Sheerana
"=" - recenzja płyty Eda Sheerana

Ed Sheeran zaprezentował nowy album "=". Czy płyta okaże się kolejnym sukcesem wokalisty?

Przyłu - recenzja płyty
Przyłu "Przyjaciele Czekają W Domu" - recenzja płyty

Najnowszy album Przyła dostępny już od 15 października!

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!