Recenzje - Muzyka

"4 a.m.", czyli jazz-hopowy debiut grupy Sophia Grand Club [RECENZJA]

2018-05-09 12:08:12

"4 a.m." to debiutancki album zespołu Sophia Grand Club. Płyta jest owocem współpracy wybitnego kontrabasisty Vitolda Reka z młodszymi, utalentowanymi muzykami. Czy mariaż jazzu z hip hopem wypadł przekonująco? Przeczytaj recenzję!

Jazz rap nadal nie należy do najpopularniejszych gatunków w Polsce. Z pewnością sporo dla popularności tego nurtu zrobił Michał Urbaniak, który jako pierwszy w naszym kraju łączył jazz z hip hopem. Materiał, który znalazł się na debiutanckim albumie projektu Urbanator był rejestrowany już w połowie lat osiemdziesiątych. Sporą popularnością cieszyły się także albumy O.S.T.R.-a: "Jazz w wolnych chwilach", "Jazzurekcja" i "Jazz, dwa, trzy". Można wymienić jeszcze kilka przypadków, jednak nie zyskały one aż takiego zainteresowania.

Debiutancki album grupy Sophia Grand Club, "4 a.m." ilustruje to, o czym w wywiadzie dla muzyka.onet.pl mówi Michał Urbaniak. Hip-hop i jazz łączy tak naprawdę o wiele więcej niż może się wydawać. Wybitny muzyk zauważył, że istotą obu gatunków są "rytm i emocje". Zaznaczył także, że "hip-hop, tak jak jazz, to nie tylko muzyka, ale także styl życia" (źródło: http://muzyka.onet.pl/jazz/michal-urbaniak-jazz-wywodzi-sie-ze-slamsow/7r9ly). Słuchając krążka zespołu Sophia Grand Club ma się wrażenie, że połączenie obu pozornie odległych gatunków wydaje się naturalne.

Należy podkreślić, że za rymy na albumie odpowiedzialny jest Bartłomiej Skubisz, szerzej znany jako Eskuabei. Raper ma na swoim koncie płyty utrzymane w podobnej stylistyce. Nagrane z kwartetem Tomka Nowaka albumy, "Będzie dobrze" i "Tego chciałem" zostały nawet docenione przez środowisko jazzowe. Można zauważyć, że Eskuabei jest bardzo świadomy materii, z jaką ma do czynienia. Flow Skubisza znakomicie uzupełnia się z precyzjną grą Vitolda Reka na kontrabasie i charakterystyczną, bujającą perkusją Maksymiliana Olszewskiego.

Skład uzupełniają: saksofonista Bartłomiej Prucnal i klawiszowiec Kuba Płużek. Solowa gra tego pierwszego robi spore wrażenie. Nie tylko imponują umiejętności techniczne, ale także świetne wyczucie, timing. Płużek natomiast odpowiedzialny jest za ciekawe harmonie i większość kompozycji na albumie.

Do kogo skierowana może być jednak propozycja grupy Sophia Grand Club? Fani jazzu z pewnością docenią klimatyczną kompozycję Reka zatytułowaną "Zbigi.", a także utwór "Toast (free)." ukazujący muzyków w improwizacyjnym żywiole. Osobom nieprzekonanym do jazz rapu warto włączyć "Bodźce zewnętrzne." i "Szukałem. Znalazłem.", czyli prawdopodobnie najprzystępniejsze utwory, które znajdują się na albumie. Oczywiście reszcie materiału warto również dać szansę. Po paru przesłuchaniach można docenić chociażby zapadającą w pamięć partię saksofonu w utworze "Jakie jest twoje życie?".

"4 a.m." to ciekawy i bardzo obiecujący debiut. Każdy z muzyków ma bardzo charakterystyczny styl, a połączenie pięciu indywidualności dało interesując efekt. Warto śledzić dalsze poczynania muzyków z grupy Sophia Grand Club.

Kacper Jasztal

fot. okładka albumu/Sophia Grand Club - 4 a.m. (2018)

Słowa kluczowe: płyta, album, ocena, opinia, analiza, jazz rap
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Europa" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Dziennik pokładowy dlaStudenta.pl, zapis pierwszy: Po przesłuchaniu "Jarmarku" zastanawialiśmy się, czy "Europa" nie usunie się w cień. Tymczasem krążek zaskoczył nas pozytywnie. Bardzo podoba nam się wspólna podróż z Taco. Odbiór.

"Jarmark" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Portal dlaStudenta.pl przed napisaniem tej recenzji, wysłuchał albumu do końca ponad 20 razy.

Romantic Psycho - recenzja płyty Quebonafide

Rapowana poezja. Co tym razem skrywa w sobie nowa płyta?

Polecamy
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 - recenzja płyty

Leci nowy Taco - poznajcie naszą opinie!

Zobacz również
Ostatnio dodane
"Europa" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Dziennik pokładowy dlaStudenta.pl, zapis pierwszy: Po przesłuchaniu "Jarmarku" zastanawialiśmy się, czy "Europa" nie usunie się w cień. Tymczasem krążek zaskoczył nas pozytywnie. Bardzo podoba nam się wspólna podróż z Taco. Odbiór.

"Jarmark" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Portal dlaStudenta.pl przed napisaniem tej recenzji, wysłuchał albumu do końca ponad 20 razy.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!