Recenzje - Muzyka

Dobrawa Czocher "Dreamscapes" - recenzja płyty

2023-01-27 12:51:52

27 stycznia 2023 miała miejsce premiera debiutanckiego albumu instrumentalistki i kompozytorki Dobrawy Czocher pt. "Dreamscapes". To nowa era muzyki wykonywanej na instrumentach klasycznych, a rozpoczyna się ona w świecie snu.

Zobacz też: Maneskin "RUSH!" - recenzja płyty.

Dobrawa Czocher We śnie człowiek znajduje się we własnym oceanie

Dobrawa Czocher to wiolonczelistka i kompozytorka, która kojarzona była dotychczas ze współpracy z pianistką Hanią Rani nad repertuarem Grzegorza Ciechowskiego oraz albumem "Inner Symphonies", wydanym nakładem Deutsche Grammophon. Razem otrzymały nominację do nagrody muzycznej Fryderyk 2022. Czocher zdecydowała wydać swój debiutancki solowy album w 2023 roku, którego możemy posłuchać już w serwisach streamingowych, jak i w wersji fizycznej.

Sam tytuł płyty - "Dreamscapes" (krajobrazy snów) sugeruje nam, że przeniesione na nią dźwięki będą czymś niezwykłym. Sny są przecież zjawiskiem, które wielu naukowców próbowało wytłumaczyć poprzez badania, jednak do tej pory zostało wiele pytań bez odpowiedzi. Widzenia senne to obrazy naszej podświadomości, czyli tego, co kryje się głęboko wewnątrz umysłu. Sny mają nieograniczone możliwości, które chciała przedstawić wiolonczelistka, jak sama podkreśliła to w zapowiedzi albumu. Do chwili premiery mogliśmy usłyszeć trzy single: "Voices", "Prayers" oraz "Forgive", które doskonale nakreśliły nie tylko klimat płyty, ale także pewną tajemniczość i zbiór emocji, jakie niesie za sobą zjawisko snów.

"Dreamscapes" otwiera utwór "Prologue", który wprowadza nas w całą podróż przez zakątki ludzkiego umysłu, wprowadzając głęboką oniryczność. Wysokie dźwięki, połączone z główną melodią wiolonczeli są odzwierciedleniem pół-snu, momentu, gdy wszystko się zaczyna. Jest to jakby zasypianie, bycie na pograniczu dwóch światów - jawy i fantazji. Choć krążek rozpoczyna się delikatnie, to Dobrawa Czocher pokazuje, że sny potrafią być również mroczne i momentami przerażające. Słuchacz, odkrywając kolejne utwory, dowiaduje się, że sen to nie tylko wizualizacja największych ludzkich pragnień, ale także najgorszych obaw, wewnętrznych konfliktów i traum. Najbardziej da się to odczuć w utworach "Zima" i
"March". Co najważniejsze w premierze tego albumu, to zawarcie pełnego mistrzowskiego kunsztu instrumentalnego Dobrawy Czocher. Nieoczywiste linie melodyczne w połączeniu z kolejnymi głosami wiolonczeli są dowodem na to, że instrumenty klasyczne wciąż żyją. W czasach, gdy muzyka instrumentalna nie cieszy się zbyt dużą popularnością, Czocher przychodzi z materiałem, który udowadnia, że muzyka bez słów potrafi wyrazić więcej niż zwykły tekst. Przedstawia nam głębiny sennej podświadomości oraz możliwości ludzkiego umysłu.

Premiera albumu "Dreamscapes" była jedną z najbardziej wyczekiwanych w ostatnim czasie. Wiolonczelistka Dobrawa Czocher nie zawiodła słuchaczy w żadnym względzie - przeniosła świat snu w pudło rezonansowe wiolonczeli i pozwoliła doświadczać go jeszcze mocniej, tym razem dzięki zmysłowi słuchu. Krążek na pewno będzie zaliczany do jednych z najlepszych 2023 roku.

Katarzyna Derezińska

Dobrawa Czocher - Prayers

fot. instagram.com/dobrawaczocher/

Słowa kluczowe: Dobrawa Czocher, Dreamscapes, premiera płyty, wiolonczelistka
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wiktor Dyduła "Pal licho!"
Wiktor Dyduła "Pal licho!" - recenzja płyty

Jak wypadła debiutancka płyta finalisty "The Voice of Poland 12"?

Avatar "Dance Devil Dance" - recenzja płyty
Avatar "Dance Devil Dance" - recenzja płyty

Jak grupa wypadła na najnowszym krążku?

Dobrawa Czocher "Dreamscapes" - recenzja płyty
Dobrawa Czocher "Dreamscapes" - recenzja płyty

Czego doświadcza człowiek podczas snu? Wiolonczelistka przedstawia to w formie dźwięków.

Polecamy
WATA
"Laserowy Kot", czyli hipnotyzujący debiut WATY [RECENZJA]

Przeczytaj recenzję albumu wrocławskiej formacji.

Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Wiktor Dyduła "Pal licho!"
Wiktor Dyduła "Pal licho!" - recenzja płyty

Jak wypadła debiutancka płyta finalisty "The Voice of Poland 12"?

Avatar "Dance Devil Dance" - recenzja płyty
Avatar "Dance Devil Dance" - recenzja płyty

Jak grupa wypadła na najnowszym krążku?

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!