Zespoły muzyczne

Biografia Omni historia, o zespole

Ocena:

Grupa istnieje od 1983 roku. Tworzą ją Rafał Błażejewski, Marceli Latoszek I Gerard Sawicki. Początków grupy należy szukać w czasach kiedy powstawały fundamenty szeroko pojętej muzyki rockowej. To wtedy, kiedy rodziła się klasyka gatunku, dwóch przyszłych członków owej formacji odkrywało kolejne płyty, które dzisiaj uznawane są za kamienie milowe w  historii rocka. Marceli Latoszek i Gerard Sawicki, zafascynowani twórczością grupy Emmerson Lake & Palmer, skierowali się w stronę muzyki symfonicznej i od niej rozpoczęli swoje muzyczne poszukiwania. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy klasyczne odmiany rocka przeżywały poważny regres, zaczęła się bujnie rozwijać muzyka elektroniczna. Pierwsze samodzielne próby tworzenia muzyki przez Marcelego Latoska zbiegły się z penetrowaniem przez niego nowych brzmieniowo i technologicznie obszarów. Nad jego pierwszymi kompozycjami bez wątpienia unosił się duch muzyki Klausa Schulze i innych twórców elektronicznej ery rocka. Pomimo, iż utwory te powstawały z syntetycznie generowanych dźwięków, to czuło się, że ich korzenie tkwią w europejskiej tradycji muzycznej, z której czerpie twórca o ogromniej erudycji, znający na wskroś muzykę klasyczną i wszelkie odcienie muzyki wspólczesnej od symfoniki po ounk rocka. Stopniowo w kompozycjach Marcelego Latoszka pojawiały się coraz bardziej złożone harmonie i struktury rytmiczne. Na tym etapie rozpoczeła się współpraca z Gerardem Sawickim, który nie będąc muzykiem, eksperymenty z elektronicznym instrumentarium traktował jako daną mu przez los możliwość aktywnego uczestniczenia w tworzeniu muzyki, którą żył, a której do tej pory wyłącznie słuchał. W czasie prac nad szkieletem pierwszego repertuaru przyszłej grupy „Omni”, w piwnicy Marcelego Latoszka, gdzie odbywały się próby, pojawił się ze swoją wiolonczelą Rafał Błażejewski. Rafał, który pomimo klasycznego wykształcenia muzycznego, był również zafascynowany powiększającymi się w zawrtonym tempie możliwościami syntezatorów. Doskonale pasował do grupy, której członkowie chcieli tworzyć nową muzyke, nie zapominając o wszytskich drogach i ścieżkach, których przejście uformowało ich wrażliwość muzyczną. W tym zawiera się również sens nazwy, jaką wybrali dla swojego zespołu  - Omni. Owo „wszystko” oznacza jednak nie tylko bogactwo inspiracji, ale również wielość kierunków, klimatów i form ekspresji, z którymi eksperymentowali tworząc swoją bogatą muzykę. Po raz pierwszy zespół wystąpił przed publicznością w czasie festiwalu w Zamościu w 1983 roku. Po serii wystepów a małych klubach, odnoszą sukces podczas wrocławskiej „Wyspy muzyki elektronicznej” w 1984 roku. W 1985 roku ukazała się płyta długogrająca, a zaraz potem singiel zawierający utwory LAMIA oraz S.I.Y.

W 1987 roku zespół zawiesza działalność, gdyż Rafał został powołany do wojska. W czerwcu 2002 roku rozpoczęły się prace nad przygotowaniem kompaktowej edycji starego materiału. Wtedy też, częściowo z inspiracji najwierniejszych fanów, narodził się pomysł, żeby powstały zupełnie nowe kompozycje. One właśnie złożyły się na album „Mermaids”.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Omni. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Mermaids
Mermaids Omni
Premiera: 2006
Ocena:
Omni
Omni Omni
Premiera: 2006
Ocena:
Zobacz również