Artyści, piosenkarze

Życiorys Sidney Polak (Jarosław Polak) biografia

  • Data urodzenia: -
  • Miejsce urodzenia: Warszawa
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Perkusista
Ocena: 5

Sidney Polak (wł. Jarosław Marek Polak) urodził się 7 października 1972 roku w Warszawie. Mając 16 lat Sidney Polak dołączył do zespołu Cytadela, który szybko stał się legendą polskiej muzyki niezależnej. Oprócz niego grali w nim m.in. Marek Chrzanowski i Mikis Cupas (Wilki) oraz Marek Kanclerz (Gardenia).


Koncertowali przede wszystkim w stolicy, ale mogą też się pochwalić występem na festiwalu w Jarocinie. Później Polak założył ze swoim kolegą ze studiów grupę Incrowd, jednak nie była to zbyt udana współpraca i zespół szybko się rozpadł.

W 1990 roku z Wielkiej Brytanii powrócił do Polski Muniek Staszczyk, lider grupy T.Love. Zdecydował się reaktywować zespół, którego działalność została zawieszona rok wcześniej z powodu wyjazdu Muńka do pracy. Tym razem częstochowianin postawił na kilku nowych muzyków, m.in. Jarosława Polaka - któremu powierzył grę na perkusji. W tym samym roku ukazała się płyta T.Love "Pocisk miłości", na której znalazł się wielki przebój "Warszawa". Przez następne kilkanaście lat w sklepach pojawiały się kolejne wydawnictwa zespołu. Zdobył on ogromną popularność w całym kraju, głównie dzięki takim hitom, jak "King", "I Love You", "Jak żądło", "Chłopaki nie płaczą", "Jest super", "Stokrotka", "Ajrisz" i "Nie, nie nie". Krążki T.Love najczęściej pokrywały się złotem i wznosiły zespół na szczyty list przebojów.

W międzyczasie powstał przydomek "Sidney Polak". W trakcie jednego z koncertów Muniek żartobliwie przedstawił publiczności swojego perkusistę mówiąc, że jest to znany reżyser Sydney Pollack (twórca m.in. "Trzech dni kondora", "Tootsie" i "Pożegnania z Afryką"). Od tamtej pory imię amerykańskiego filmowca przylgnęło do perkusisty T.Love. Co ciekawe, nie przepada on jednak za twórczością tego reżysera.

W 2002 roku Sidney postanowił spróbować sił jako artysta solowy. Stworzył więc własny projekt, do którego zaprosił kilku innych muzyków. Na klawiszach: Michał Marecki, współpracujący wcześniej z Fiolką i Marcinem Rozynkiem - kolega Sidneya ze studiów. Na gitarze: Tomasz "Siwy" Wójcik, związany od wielu lat z polską sceną reggae, grający w takich grupach, jak Bakszysz i Maleo Reggae Rockers oraz z hip-hopowcami z W.S.Z.I.C.N.E. Na perkusji: Piotr Pniak, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi (Proletaryat, Virgin, Patrycja Markowska, Reni Jusis). Na kontrabasie (od 6 października 2005 roku): Paweł "Mrówa" Mazurczak, który zasłużył się współpracą z Korą Jackowską, Tadeuszem Nalepą i Liroyem.

22 maja 2004 pod szyldem wytwórni Pomaton EMI ukazała się debiutancka płyta zatytułowana po prostu "Sidney Polak". Było to interesujące połączenie muzyki reggae, pop-rocka i hip-hopu. Lider grupy zajął się oczywiście napisaniem wszystkich tekstów i skomponowaniem muzyki do każdego utworu, jaki znalazł się na tym albumie. Przyznał później, że zawsze fascynowała go kultura hiphopowa, mimo że nigdy nie miał za wiele wspólnego z środowiskiem, które tworzyło ten gatunek muzyki. Przede wszystkim jednak pragnął nagrać płytę z pozytywnym przekazem i przyjemnym dla ucha brzmieniem. Zaprosił dodatkowo takich wykonawców jak Pezet (znany ze współpracy z Noonem), Zjednoczenie Sound System oraz Trzeci Wymiar. Największymi hitami z pierwszego krążka Polaka były przeboje "Otwieram wino" i "Chomiczówka". Ten pierwszy singel dotarł do szóstego miejsca na liście radiowej Trójki, z kolei "Chomiczówce" udało się dojść na sam szczyt i utrzymywać się na nim przez kilka tygodni. Grupa wyruszyła w promującą album trasę koncertową po całej Polsce. Jesienią 2004 roku zagrała dwadzieścia pięć koncertów, na których zjawiło się blisko 23 tysiące osób.

W marcu następnego roku Sidney Polak otrzymał aż trzy Fryderyki - zwyciężył w kategoriach: autor roku, kompozytor roku i album roku (muzyka alternatywna). Pojawiły się kolejne wyróżnienia: Osobowość Roku 2004 (Mikrofony Popcornu) i najlepszy debiut (festiwal TOP Trendy). W międzyczasie Sidney razem z Reni Jusis nagrał piosenkę promującą kampanię "WWF - for a living planet" i wystąpił wraz ze swoim zespołem na Juwenaliach i imprezie z okazji 50-lecia czasopisma "Przekrój". We wrześniu tego samego roku Sidney Polak pojawił się na koncercie "10-lecie Myslovitz", na którym wykonał z tym popularnym zespołem rockowym kawałek "To nie był film". Następnie zostały wydane kolejne single, wśród których najbardziej wyróżniały się "Chorwat", "Stop Global Experiment" i "Przemijamy".

Po kilku latach przerwy Sidney powrócił z kolejnym albumem "Cyfrowy styl życia". Starannie tworzył go przez wiele miesięcy - głównie ze względu na spory sukces debiutanckiego krążka i obawy związane z ewentualną krytyką. Ostatecznie zdecydował się na dużo bardziej osobisty przekaz i jeszcze większe eksperymenty z różnymi gatunkami muzyki. Na płycie gościnnie pojawiła się Kasia Nosowska, która zaśpiewała z Sidneyem utwór country. Można na niej usłyszeć również rapera Pezeta, Izę i EastWestRockers (kawałek "Blask"). Po raz pierwszy artysta zdecydował się na użycie harmonijki ustnej - zagrał na niej Tomasz Bielecki. Premiera "Cyfrowego stylu życia" miała miejsce 27 marca 2009 roku. Z tej okazji zespół zorganizował dla fanów dość oryginalny konkurs reżyserski, który wyłonił realizatora teledysku promującego nową płytę. Jako pierwszy ukazał się singel "Deszcz" - od 30 marca do 5 kwietnia 2009 roku był on piosenką tygodnia radiowej Trójki.

Sidney Polak, oprócz swojego własnego projektu, nadal współtworzy T.Love. Razem z Muńkiem Staszczykiem i resztą zespołu w ciągu kilkunastu lat zagrał ponad tysiąc koncertów. Jest autorem takich kawałków, jak "Jest super", "Ajrisz" i "To nie jest miłość!". Obecnie z powodzeniem łączy swoje obowiązki w T.Love z karierą solową.

Znany jest z pogodnego nastawienia do ludzi i chęci do zabawy. Natomiast nie poleca nikomu brania narkotyków. Pewnego razu zjadł grzyby halucynogenne i poczuł się po nich nieswojo. Uważa jednak, że każdy powinien móc robić w życiu to, na co ma ochotę - o ile będzie się przy tym zachowywał rozsądnie.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Sidney Polak (Jarosław Polak). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Butelki
Butelki Sidney Polak
Premiera: 2021-01-12
Ocena:
3
3 Sidney Polak
Premiera: 2018-10-26
Ocena:
Cyfrowy Styl Życia
Cyfrowy Styl Życia Sidney Polak
Premiera: 2009-03-20
Ocena:
Sidney Polak
Sidney Polak Sidney Polak
Premiera: 2004-05-22
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!