Zespoły muzyczne

Biografia Jamal historia, o zespole

  • Data założenia: 1999
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Radom
  • Gatunek: Reggae
Ocena:

Zespół Jamal powstał w Radomiu w 1999 roku z inicjatywy Tomasza "Mioda" Mioduszewskiego i Łukasza Borowieckiego. Zanim powstał Jamal Mioduszewski śpiewał i grał na gitarze w zespołach hardcore'owych. Borowiecki ukończył Szkołę Muzyczną w Radomiu, a w 2001 r. rozpoczął naukę na Wydziale Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Chopina w Warszawie.

Początkowo muzycy zafascynowani byli modnym wtedy w Polsce rapem i taki też charakter miały ich pierwsze produkcje. Dopiero później zainteresowali się muzyką reggae i raggamuffin. 

W 2001 roku "Miód" założył Le Illjah - specyficzną, kilkunastoosobową kapelę grającą muzykę z pogranicza reggae, ska, ragga, punk a nawet hard core. - To była kapela, która powstała w parku i mniej więcej od tamtego czasu zacząłem słuchać reggae, wyjaśnił Mioduszewski w rozmowie z "Pop Up". - To wydarzenie zmieniło również moje życie. Grupa zagrała kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, zdobyła główną nagrodę na festiwalu reggae w Ostródzie i wystąpiła na koncertach w Czechach. W 2004 roku "Miód" postanowił ponownie reaktywować Jamala. W pewnym momencie oba zespoły funkcjonowały jednocześnie, jednak w wyniku nieporozumień artysta odszedł z Le Illjah i projekt przestał istnieć. 

Spółka "Miód" i Borowiecki bardzo intensywnie spędziła rok i stworzyła płytę demo. Co ciekawe wokale na płycie zostały nagrane w szafie. W konsekwencji materiał spotkał się z dużym zainteresowaniem wytwórni Pomaton EMI, która zaoferowała muzykom kontrakt płytowy. Album został ponownie nagrany już w profesjonalnym studiu i ukazał się 18 czerwca 2005 roku. Płyta zatytułowana "Rewolucje" spowodowała ogromny wzrost popularności zespołu. To przede wszystkim zasługa singli - "Policeman", "Tubaka" czy "Kiedyś będzie nas więcej", które bardzo często były lansowane przez stacje radiowe i telewizyjne programy rozrywkowe. W warstwie muzycznej, to typowe utwory reggae, raggamuffin, hip-hop, a nawet inspirowane jazzem, co przede wszystkim było zasługą Łukasza. - Muzyka (na albumie) nie jest w ogóle rewolucyjna, powiedział Mioduszewski w rozmowie z magazynem "Pop Up". - Ten tytuł odzwierciedla tylko jej charakter. Natomiast jeżeli chodzi o teksty - to każdy numer traktuje o jakiejś wewnętrznej rewolucji. W konsekwencji płyta otrzymała nominację do Fryderyków w kategorii album roku hip-hop i R&B. 

Płyta "Rewolucje" zrobiła międzynarodową karierę za sprawą popularnej brytyjskiej kapeli Mattafix. Zespołowi tak bardzo spodobał się utwór Jamala zatytułowany "Warto przetrwać", iż umieścił go na własnej bestselerowej płycie "Rythm & Hymns". Nagranie ze zmienionym, angielskim tekstem zyskało tytuł "Freeman". 

Jeszcze w 2005 roku zespół podjął kontrowersyjną decyzję. Dwa nagrania "Policeman" oraz "Rewolucje" znalazły się na ścieżce dźwiękowej do polskiej komedii romantycznej "Tylko mnie kochaj!". Z jednej strony było to bardzo dobre posunięcie marketingowe i przyniosło zespołowi jeszcze większą popularność, a z drugiej Jamal w środowiskach reggae był ostro krytykowany za nachalną promocję i utratę autentyczności. 

W tym okresie Jamal grał bardzo dużo koncertów. Zespół postawił na brzmienie żywych instrumentów: bas, gitara, klawisze, perkusja, saksofon, puzon, trąbka oraz DJ za gramofonami. Trasa koncertowa promująca "Rewolucje" trwała praktycznie dwa lata. Po jej zakończeniu skład zespołu uległ diametralnej zmianie i poza Mioduszewskim nie pozostał nikt z pierwotnej konfiguracji. Borowiecki wybrał granie jazzu i występuje między innymi z kwartetem Jarosława Bothura, który swego czasu grał w Jamalu na saksofonie. Natomiast "Miód" wraz z "Frenchmanem" - wokal, "Grizzlee" - wokal, "Gienią" - klawisze, "Księżycem" - gitara, "Siekierką" - perkusja, "Woocheck" - klawisze i "EMZT-ką" - klawisze, rozpoczęli pracę na drugą płytą. 

Album zatytułowany "Urban Discotheque" ukazał się 3 października 2008 roku. - Płyta powstawała w sumie trzy lata, powiedział Mioduszewski w wywiadzie dla portalu Wirtualna Polska. - Nagrywaliśmy ją w dwóch studiach - najpierw w Warszawie, potem we Wrocławiu, w studiu Fonoplastikon. Nagraliśmy około 60-70 utworów, więc przesiew był spory. (...) Początkowo, to musiały być numery, które nam się spodobały i które nas jarały. Natomiast w momencie, kiedy zobaczyłem okładkę tej płyty, którą zaprojektował Frenchman, wiedziałem jak ta płyta musi wyglądać. Brzmi to paradoksalnie, ale tak w istocie było. Zaczęliśmy dobierać utwory takie, które brzmią odrobinę kosmicznie, potężnie i swoiście. 

Album promowana był utworem "Pull up". W porównaniu do debiutu, to zdecydowanie mniej przebojowy materiał, a muzyka utrzymana jest w nieco bardziej elektronicznym klimacie. Ponadto zawiera mieszankę dancehallu, modern roots i hip-hopu. Co ciekawe wiele partii wokalnych zaśpiewanych jest w języku francuskim. Ponadto w jej nagraniach udział wzięli goście, miedzy innymi: "Grubson", "Cheeba" czy beatboxer "Zgas". Muzycy pod koniec 2008 roku ogłosili, że pracują nad trzecią płytą. - Z nowym składem ruszyliśmy z impetem, powiedział Mioduszewski w rozmowie z WP. - Jesteśmy już w trakcie przygotowań do trzeciej płyty. Na wiosnę 2009 roku "Miód" z Frenchmanem wystąpili gościnnie w utworze "Affairz" zespołu Sofa, który promował płytę "DoReMiFaSoFa". 

W swojej karierze zespół wystąpił na kilku ważnych polskich festiwalach, między innymi: Reggae Nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim, Love Exclusive Stage we Wrocławiu, Reggae Dub Festival w Bielawie czy Rap Reggae Love w Poznaniu. 

Jamal to tak naprawdę imię, które pierwotnie miał otrzymać syn Mioduszewskiego. - Przez moment wydawało się, że moja żona jest w ciąży, więc ja tak dalekosiężnie nadawałem imię swojemu dziecku i nazwałem dziecko Jamal, a potem okazało się, że nic z tego nie było, wyjaśnił artysta w wywiadzie dla serwisu Teraz Wrocław. - Jednak gdzieś mi ta nazwa została w głowie i dlatego taka nazwa zespołu. Nie ma w tym większej ideologii.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Jamal. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Miłość
Miłość Jamal
Premiera: 2013-10-08
Ocena:
Urban Discotheque
Premiera: 2008-10-03
Ocena:
Rewolucje
Rewolucje Jamal
Premiera: 2005-06-18
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!