Artyści, piosenkarze

Życiorys Budyń (Jacek Szymkiewicz) biografia

  • Data urodzenia: -
  • Miejsce urodzenia: -
  • Kraj: -
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Wokalista
Ocena:

Budyn to pseudonim Jacka Szymkiewicza, wokalisty i gitarzysty zespolu Pogodno, z którym nagral 7 plyt i dal niezliczona ilosc koncertów. Goscinnie wystepowal i wspólpracowal jako wokalista i teksciarz z takimi artystami jak Nosowska czy Janerka. Pojawil sie takze na wielokrotnie nagradzanej, akustycznej plycie zespolu Hey MTV Unplugged, a jego piosenki znalazly sie na skladankach poswieconych Wladyslawowi Broniewskiemu i Jackowi Olterowi (wspólpraca z Marcinem Swietlickim). Pisze takze scenariusze oraz muzyke do sztuk teatralnych.


Kiedy w 2004 roku Pogodno oglosilo chwilowa przerwe w dzialalnosci, Jacek Szymkiewicz postanowil spozytkowac swoje niekonczace sie zasoby twórcze i pod szyldem Budyn nagral pierwsza solowa plyte Kilof, okreslana przez krytyków jako jeden z bardziej bezkompromisowych albumów w polskim rocku. Solowy album uzupelnila trasa koncertowa zagrana wraz z zespolem Braty z Rakemna. W miedzyczasie Pogodno powrócilo do pelnej aktywnosci artystycznej, a solowe dzialanie Szymkiewicz odlozyl na jakis czas na pólke wraz z gotowym juz materialem na druga plyte.


Material przelezal na pólce az do koncówki 2006 roku, kiedy Jacek „Budyn" Szymkiewicz zaproponowal wspólne granie Oli Rzepce. Nowy projekt zadebiutowal w Berlinie jako „Bergboxer" jeszcze w grudniu 2006 roku, a nastepnie od poczatku 2007 rozpoczal regularne próby, podczas których muzycy odswiezyli dawne piosenki z Kilofa oraz opracowali nowe aranzacje niewydanego jeszcze wtedy materialu z plyty Baset. Material zaprezentowali w czasie krótkiej trasy wystepujac jako duet, okreslany czesto przez uczestników pierwszych koncertów mianem polskiego White Stripes.


W kwietniu 2007 roku do duetu dolaczyl Darek Sprawka i swoja tuba basowa oraz puzonem uzupelnil sekcje rytmiczna. W ten sposób powstal nowy projekt: Budyn i Sprawcy Rzepaku. W 2008 roku wydany zostal przez Polskie Radio Szczecin drugi album solowy Budynia Baset zawierajacy takze sluchowisko Krzysztofa Czeczota „Dublin One Way", do którego Jacek Szymkiewicz przygotowal muzyke.


Poza graniem autorskich piosenek, zespól opracowal material obejmujacy reinterpretacje tradycyjnych melodii i piesni zydowskich oraz aranzacje dziel takich kompozytorów jak np. Gideon Klein, a wszystko w swoim specyficznym stylu, czyli z odpowiednio wywazona dawka poczucia humoru, mocnej rockowej energii oraz jazzowej subtelnosci i powagi. Muzycy zagrali do tej pory kilkadziesiat koncertów w calej Polsce, wystapili m.in. na Off Festival, Tzadik czy Warszawa Singera.


W drugiej polowie 2008 roku do zespolu dolaczyl Marcin „Dzidzia" Zabrocki. W tym skladzie Sprawcy Rzepaku zagrali szereg koncertów, w tym zaprezentowali koncertowa wersje sluchowiska Dublin One Way.
Od poczatku roku 2009 zespól działa jako kwartet, a nowym stałym członkiem zespołu został Antoni Ziut Gralak. Aktualnie zespół pracuje nad calkowicie nowym materialem, który wydany zostanie jeszcze w tym roku.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Budyń (Jacek Szymkiewicz). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Kilof
Kilof Budyń
Premiera: 2004
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!