Artyści, piosenkarze

Życiorys Wojciech Hoffmann biografia

  • Data urodzenia: 1955-02-01
  • Miejsce urodzenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Brzeg Dolny
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Gitarzysta
Ocena:

Pochodzący z Brzegu Dolnego gitarzysta rockowy, muzyk czołowych polskich grup gatunku hard n’heavy: Turbo i Non Iron. Obecny na rynku muzycznyn od lat 60., kompozytor i producent, laureat wielu nagród polskiej prasy muzycznej.Muzyk urodził się 1 lutego 1955 roku, a naukę pierwszych gitarowych akordów rozpoczął w wieku 11 lat. Już po roku założył swój pierwszy zespół, a inspirowany twórczością Beatlesów i Czerwonych Gitar, doskonalił swoje umiejętności oraz startował w licznych amatorskich przeglądach. Na przełomie lat 60. i 70. uwaga muzyka skupiła się ma kształtującym się wówczas hard rocku i jego gigantach, z gitarzystą Deep Purple Ritchie Blackmorem w roli głównej. Ćwiczenia pochłaniały młodemu gitarzyście nawet 16 godzin dziennie.

W 1977 roku, po jednym z pierwszych festiwali w Jarocinie (Jarocińskie Rytmy Młodych, 1975) dołączył do poznanych wówczas muzyków grupy Heam, mając już za sobą występy w hardrockowej formacji Hot Projekt oraz zespołach Błękitni i Gem. Z Heam zaliczył m.in. trasę po ZSRR (66 koncertów), a po rozpadzie grupy w 1980 roku dołączył do tworzonego przez Henryka Tomczaka Turbo, jak się okazało - jednej z najlepszych grup wykonujących wówczas nowoczesną odmianę hard&heavy w Polsce i całej Europie Środkowej.

W połowie lat 80. Hoffmann dołączył do zespołu Non Iron, z którym nagrał płyty: „Innym Niepotrzebni” (1989) oraz „Candles and Rain” (1990). Już w latach 90. gitarzysta poświęcił się m.in. komponowaniu muzyki i pisaniu tekstów do radiowych spotów reklamowych, których wyprodukował (i w wielu przypadkach nagrał) ok. 1000. Wyprodukował również dwa albumy kontrowersyjnej formacji hip-hopowej Nagły Atak Spawacza, co dało mu możliwość poznania zupełnie nowych rejonów muzycznych.

W 1995 roku Wojciech Hoffmann wspólnie z Witkiem Łukaszewskim zrealizował dwa kolejne projekty: płytę „Acid Flamenco”, zawierającą muzykę będącą ukłonem w stronę gatunku wspomnianego w tytule albumu, oraz (już pod szyldem Redpink) rockowy krążek zatytułowany „Do”. Jako muzyk sesyjny, gitarzysta podjął w 1997 roku współpracę z Czerwonymi Gitarami, z którymi nagrał studyjną płytę „...jeszcze gra muzyka” oraz podwójny album koncertowy.

W 2002 roku ukazał się na rynku singiel „Irlandzki”, promujący wydaną rok później solową płytę Hoffmanna, zatytułowaną „Drzewa”. Zawierające 12 instrumentalnych utworów wydawnictwo zostało w 2004 roku uhonorowane nagrodą miesięcznika „Gitara i Bas” w kategorii „najlepsza płyta gitarowa hard&heavy”.

Wojciech Hoffmann był jako instrumentalista wielokrotnie doceniany przez polską prasę muzyczną. „Metal Hammer”, „Gitara i Bas” i „Thrash’Em All” od 1990 roku przyznały mu szereg wyróżnień, zarówno w klasyfikacjach „najlepszy gitarzysta rockowy/metalowy”, jak również w zestawieniach „najlepszych płyt”, w nagraniu których uczestniczył.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Wojciech Hoffmann. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Behind The Windows
Behind The Windows Hoffmann Wojciech
Premiera: 2015-02-01
Ocena:
Back To The Past
Back To The Past Hoffmann Wojciech
Premiera: 2011-11-07
Ocena:
Drzewa
Drzewa Hoffmann Wojciech
Premiera: 2003
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!