Wywiady - Muzyka

Iga Kozacka opowiada o kulisach powstania "Planu A" i współpracy z Adamem Sztabą [WYWIAD]

2023-08-29 09:53:53

Iga Kozacka jest wokalistką, autorką tekstów i kompozytorką. Dała się poznać szerszej publiczności m.in. w programie The Voice of Poland. Jej ostatni singiel "Plan A" nawołuje do kochania samego siebie i dbania o swoje potrzeby. Czy to podejście, które Iga Kozacka praktykuje na co dzień? Jak powstał najnowszy utwór? O tym w poniższym wywiadzie.

Zobacz też: Sarsa ogłasza preorder nowego albumu i trasę koncertową "jestem Marta" [WIDEO].

Iga Kozacka opowiada o kulisach powstania Wywiad z Igą Kozacką

Katarzyna Derezińska, dlastudenta.pl: Wydałaś ostatnio nowy singiel PLAN A. Jakie doświadczenia czy sytuacje życiowe zainspirowały Cię do napisania tekstu do tego singla?

Właściwie to jest to składowa różnych doświadczeń i wydarzeń w życiu. Myślę, że wielu z nas ma czasami poczucie bycia w tle lub niedocenienia. Nie mamy też na tyle odwagi, by pokazać siebie, kiedy otoczenie jest niesprzyjające i podcina skrzydła, ale przecież wiemy, że mamy w sobie coś więcej. Najpierw powstał refren, który dużo czasu przeleżał w szufladzie. Miałam taką sytuację, że potrzebowałam repertuaru na półgodzinny koncert. Wiedziałam, że muszę coś jeszcze napisać i wtedy przypomniało mi się, że mam ten refren, który trzeba dopracować. Sam zamysł czekał pół roku, abym dopisała do niego zwrotki w pół godziny.

"Plan A" porusza kwestię stawiania siebie na pierwszym miejscu i spełniania swoich potrzeb. Czy to również odzwierciedlenie Twojego podejścia do życia?

Myślę, że “Plan A” mówi trochę o mnie. Patrząc z perspektywy czasu, zauważyłam, że ten utwór jest bardziej o mnie niż myślałam. Kiedy piszę teksty, staram się podchodzić do tematu neutralnie, bez mocnych emocji, bo one nie sprzyjają mi w pisaniu. Często jednak dystans czasowy sprawia, że dostrzegam sama siebie w tych piosenkach. Mam obecnie potrzebę stawiania siebie na pierwszym miejscu, tworzenia zgodnie ze swoją prawdą, która przyciąga ludzi. A właśnie o tym jest “Plan A”.

Czy możesz podzielić się jakimiś kulisy współpracy z Fryderykiem HD, który współpracował przede wszystkim z Hanią Rani przy stronie produkcyjnej singla?


Poznaliśmy się z Fryderykiem HD na summer campie “Tak brzmi miasto”, który odbywa się co roku. Był to obóz na temat muzyki i branży muzycznej - wykłady na temat rynku muzycznego itd. Zagraliśmy jeden koncert, na którym wybrzmiał właśnie “Plan A”. jeszcze wtedy nigdzie się nie ukazał. Fryderyk wtedy zapytał, czy chciałabym tę piosenkę zrobić z nim. Miał na to swój pomysł, a wspólnie chcieliśmy, żeby to poszło w stronę soulu i r&b. Stwierdziłam, że to fajna szansa, żeby wydać ten numer.

Wspomniałaś o swoich wcześniejszych występach, takich jak udział w The Voice of Poland i Bitwie na Głosy. Jak te doświadczenia wpłynęły na Twoje obecne twórczość?


Jak masz świadomość, że umiesz śpiewać i chcesz to robić, to w końcu przychodzi potrzeba podzielenia się tym z innymi i taką szansę właśnie dały mi te programy. Po udziale dostawałam propozycję występów w różnych miejscach. Myślę, że trzeba spróbować i pomóc swojemu szczęściu.

Iga Kozacka opowiada o kulisach powstania Zdarzało ci się dostać negatywną opinię na temat twojego głosu lub samego wykonania?

W samym programie nie dostawałam negatywnych ocen od jurorów, ale w The Voice of Poland miałam skrajne emocje. Spotkałam się z negatywnymi komentarzami w sieci, które niestety czytałam. Teraz już wiem, że na to trzeba się uodpornić. W przeciągu tych lat nauczyłam się, że trzeba po prostu robić swoje i podejść do tego z dystansem.

Czy możesz podzielić się jakimś szczególnie zapadającym w pamięć momentem z koncertu "Polski Top Wszechczasów" w Filharmonii Szczecińskiej, gdzie współpracowałaś z Adamem Sztabą?


Bardzo dobrze wspominam koncerty w Filharmonii Szczecińskiej i chyba każdy wokalista ma z nimi przyjemne wspomnienia. Adam Sztaba ogłosił zdalny casting do tego projektu i stwierdziłam, że wyślę swoje zgłoszenie. Po około 2-3 tygodniach dowiedziałam się z mediów społecznościowych, że jestem jedną z ośmiu wybranych osób. Najlepsze w pracy było to, że od razu zakolegowaliśmy się z innymi wokalistami. To była niesamowita przygoda - uczyliśmy się od profesjonalisty Adama Sztaby, który zrobił świetne aranżacje. Granie na jednej scenie z topową orkiestrą to samo w sobie jest ogromnym przeżyciem. Musiałam dać z siebie 110%, ale nigdy nie zapomnę tego doświadczenia.

Czy istnieje jakiś artysta lub artystka, z którym marzyłabyś o współpracy w przyszłości?

Przede wszystkim chciałabym tworzyć dalej swoje utwory, a z kim, to myślę, że z ludźmi, którzy czują mój vibe, ale takim największym marzeniem, totalnie "top of the top" byłaby współpraca muzyczna z Jacobem Collierem. To prawdziwy muzyczny mistrz. Pamiętam, że gdy byłam na jego koncercie, miałam okazję z nim zaśpiewać na backstage’u i byłam wtedy wniebowzięta, Jacob to chodząca muzyka. Jest bardzo inspirującym artystą.
    
Jakie masz plany na przyszłość związane z Twoją muzyką? Czy możemy spodziewać się więcej autorskich singli czy może już pracujesz nad większym projektem?

Na razie przyjęłam metodę małych kroków i wydaję po prostu single. Myślę, że za jakiś czas sklei się z nich EP-ka lub longplay. Moim celem na teraz jest wydanie kolejnego singla do końca roku i na tym się skupiam.

Rozmawiała: Katarzyna Derezińska

Iga Kozacka - Plan A (Official Music Video)

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Iga kozacka, plan a, the voice of poland, wywiad, adam sztaba
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Magda Bereda: Nauczyłam się doceniać nawet kroki w tył [WYWIAD]
Magda Bereda: Nauczyłam się doceniać nawet kroki w tył [WYWIAD]

Co wokalistka chce przekazać nowym singlem "na dobre"?

Iga Kozacka opowiada o kulisach powstania "Planu A" i wspÃłłpracy z Adamem Sztabą [WYWIAD]
Iga Kozacka opowiada o kulisach powstania "Planu A" i współpracy z Adamem Sztabą [WYWIAD]

Artystka zdradza, z kim chciałaby nawiązać muzyczną współpracę w przyszłości.

Polecamy
Wywiad z zespołem The Cassino
The Cassino o swoim najnowszym utworze "Twój Głos" i nadchodzącym albumie "Części" [Wywiad]

Zobaczcie, co opowiedział nam Hubert Wiśniewski - wokalista zespołu The Cassino, o ich najnowszym utworze i debiutanckiej płycie "Części".

szymonmÃłwi
Szymonmówi - o swoim debiucie i albumie "Coś się zepsuło" [Wywiad]

Szymon Żurawski opowiada o powstawaniu pierwszego albumu, stresie związanym z debiutem i planach na kolejny rok.

Polecamy
Zobacz również
Ostatnio dodane
Popularne
Buka prezentuje album "Po drugiej stronie lustra 2023" [WIDEO]

Album ten to muzyczno-liryczna reprodukcja.

Martin Garrix łączy siły z Lloyiso [WIDEO]
Martin Garrix łączy siły z Lloyiso [WIDEO]

Niesamowity duet i ich najnowsze dzieło.