Wybierz miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

"Czarne brzmienia" według Miszczaka, Cały i Wrony

2008-12-12
 Leksykony mają to do siebie, że są prawdziwą kopalnią wiedzy. Nie inaczej jest w przypadku wydawnictwa „Dusza Rytm Ciało. Leksykon muzyki r&b soul" autorstwa Andrzeja Cały, Radka Miszczaka i Hirka Wrony.

Trio Cała, Miszczak i Wrona przygotowali dla miłośników muzyki sporą kanapkę, gdzie do skonsumowania jest blisko pół tysiąca haseł zawierających artystów, ich biografie, dyskografię, a także przyznane nagrody Grammy w dziedzinie muzyki rythmen bluesowej i słownik terminów odpowiednich dla tego gatunku.

Mówi się, że autorzy leksykonu wypełnili lukę, bądź też potężną "dziurę" na krajowym podwórku wydawniczym, tworząc kompendium wiedzy o r&b. Prawdopodobnie jest to jedna z pierwszych, jak nie pierwsza tego typu publikacja, nie tylko w Polsce ale również w tej części Europy. Przynajmniej jeżeli chodzi o aktualizację i zasięg haseł.

Cała, Miszczak i Wrona przy doborze przynależności danego wykonawcy do gatunku przybrali sobie dość prostą i co tu dużo mówić, przy takiej ilości artystów poręczną metodę wypełniania leksykonu. Twórcy książki jako kryterium zadawali sobie pytanie czy muzyka danego artysty ma duszę? Tym sposobem w „Dusza. Rytm Ciało" znalazło się wielu muzyków, których z pewnością zakwalifikowalibyśmy do dźwięków np. popowych lub hip hopowych ( Mariah Carrey, Michael Jackson, Nelly Furtado, Kelly Rowland, Withney Houston czy chociażby Missy Elliot itd...). Według mnie to dość dziwne kryterium ale z drugiej strony lepiej jak dany artysta znalazł się w leksykonie, aniżeli miałoby go zabraknąć. Ubolewam nad brakiem wielu polskich artystów, którzy według klasyfikacji autorów powinni znaleźć swoje miejsce w leksykonie, a niestety zostali pominięci. Jeżeli chodzi o rodzime „czarne brzmienia" to występuje skromna reprezentacja w postaci Sofy i Sistars. Brakuje zdecydowanie Kukulskiej, Afromentala czy chociażby Mariki. Rozumiem brak Ewy Sonet, bo przecież zamiast duszy miała coś innego...

Szczerze mówiąc pojawienie się tego wydawnictwa było dla mnie sporym zaskoczeniem, bowiem po „dziewiczej" publikacji Andrzeja Cały i Radka Miszczaka - "Beaty Rytm Życie." spodziewałem się, że chłopaki pójdą właśnie w tym kierunku. Tymczasem oni skierowali swe fascynacje w trochę inną stronę. Zrobili potężny krok na przód, podejmując wyzwanie stworzenia encyklopedii o muzyce rythmen bluesowej. Mało tego; namówili do tego Hirka Wronę - swoistego rodzaju autorytet jeżeli chodzi o wiedzę muzyczną. Ja nie pamiętam, żeby ktoś zrobił coś podobnego, przynajmniej w ostatnim czasie, wiem natomiast, że dla pasjonatów dźwięków to rzecz niezwykle przydatna dlatego chłopaki świetnie odpowiedzieli na zapotrzebowanie rynku. Leksykon obejmuje zarówno legendy soulu jak m.in. Areta Franklin, Ray Charles, James Brown, Marvin Gaye, Prince czy Curtis Mayfield, ale także sztampowe głosy współczesnej muzyki rythmen bluesowej jak Erykah Badu, Jill Scott czy skandalistkę ostatnich miesięcy Amy Winehouse.

Gorąco polecam tę publikację! Jest to jak na razie jedyne wiarygodne źródło informacji o „czarnej muzyce" i co ważne źródło skupiające wielu artystów, także tych niszowych i zupełnie nie znanych. Warto mieć „Dusze Rytm Ciało" w swoich zbiorach.

Radosław Ząb


Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama