Recenzje - Muzyka

Rammstein "Zeit" - recenzja płyty

2022-04-19 23:08:44

Jedna z najbardziej popularnych niemieckich grup muzycznych - Rammstein, po trzech latach powraca z premierą nowego albumu. "Zeit", czyli najnowszy krążek industrial metalowego zespołu zostanie wydany 29 kwietnia 2022 roku. Do tej pory artyści opublikowali teledysk do tytułowej piosenki, który ma już ponad 18 milionów wyświetleń i wzbudza wiele kontrowersji. Jaki jest cały album? Przeczytajcie naszą recenzję przedpremierową płyty "Zeit".

Zobacz też: The Sisters of Mercy powracają do Polski. Zagrają koncert we Wrocławiu [WIDEO].

Rammstein - Czy Rammstein zaskoczy słuchaczy na nowej płycie?

Niemiecka grupa ma na swoim koncie już 7 studyjnych albumów. Ostatni, niezatytułowany krążek został wydany w 2019 roku nakładem wytwórni Universal Music Group i uzyskał platynowy status. Bez wątpienia można przyznać, że muzyka zespołu Rammstein, założonego w 1994 roku, jest kontrowersyjna. W tekstach poruszane są tematy prostytucji, polityki, narkotyków, a nawet kazirodztwa i pedofilii. Autorem większości z nich jest wokalista grupy - Till Lindemann. Pozostałymi członkami zespołu są: Richard Z. Kruspe (gitara) i Paul Landers (gitara), Oliver Riedel (gitara basowa), Christoph Schneider (perkusja) oraz Christian Lorenz (instrumenty klawiszowe). Czy album “Zeit” przebije wysoko postawioną przez poprzednie płyty poprzeczkę?

"Czas nie zna litości"

Pierwszą piosenką promującą jest tytułowy "Zeit" ("Czas"), który opowiada o ulotności. Słychać zdanie: "Bitte bleib stehen, bleib stehen" ("Proszę, zatrzymaj się, zatrzymaj się"), ale bohater tego utworu dąży ku nieskończoności - w ten metaforyczny sposób ujęto tragizm ludzkiej egzystencji. Doskonale obrazuje to teledysk do utworu: czas pokazany jest, jako czarna postać z kulą światła zamiast twarzy, w klipie życie zaczyna się od śmierci, a kończy na narodzinach. Ta etiuda filmowa jest dość kontrowersyjna - widać w niej sceny dzieci, wyłaniających się z kobiecego łona. Trzeba jednak przyznać, że właśnie z tego znany jest Rammstein - z łamania konwenansów. W całości, singiel promujący nową płytę, jest bardzo interesujący, zarówno muzycznie, jak i lirycznie. Rozpoczyna go delikatny wstęp pianina i wokaliz, następnie przechodząc do mocniejszych brzmień. Krążek otwiera "Armee der Tristen" ("Armia Śniących") - jest idealnym rozpoczęciem dla tak dobrze zapowiedzianego albumu. Utwór jest bardzo rytmiczny, kojarzy się z marszem. Wstęp rozpoczynają dźwięki syntezatorów, a potem prócz głównego wokalu słychać chór. To piosenka zapowiadająca początek czegoś ważnego - świetne rozpoczęcie ery "Czasu".

Tajemniczość, niepokój, i… delikatność

"Zeit" można nazwać mieszanką, połączeniem innej odsłony Rammsteina - bardziej delikatnej z klasyczną, mocną wersją popularnego niemieckiego zespołu. Oprócz tajemniczej części albumu, która budzi niesamowitą ciekawość i różne ludzkie instynkty, nie zabrakło też gitarowych riffów. Utwory, które można zaliczyć do charakterystycznych dla tego zespołu są: "Giftig" ("Trujący"), "Zick Zack" i "OK". Dalsza część albumu kontynuuje atmosferę niepokoju obecną od początku, ale warto zatrzymać się przy "Angst" ("Strach"). Warstwa instrumentalna zdecydowanie zasługuje na pochwałę, szczególnie w końcowej części - wtedy wzrasta napięcie, jest świetnym dopełnieniem tej piosenki.

Cały krążek "Zeit" jest od początku do końca przemyślany, kolejne utwory sprawiają, że słuchacz chce, a nawet musi, dowiedzieć się, co będzie dalej. Zarówno tekstowo, jak i muzycznie tworzy całość, pobudzającą zmysły, wnikającą do ludzkiej psychiki. Kolejny raz zespół łamie tabu i porusza tematy związane z przemijaniem, śmiercią czy strachem. Choć nie wszystkie utwory szczególnie przykuwają uwagę, można śmiało powiedzieć, że album "Zeit" zasługuje na wyróżnienie. Doskonale podsumowują to słowa Christopha Schneidera: Nie jesteśmy zespołem Unplugged.

Rammstein - Zeit

Katarzyna Derezińska

fot. screen youtube.com

Słowa kluczowe: Rammstein premiera albumu "Zeit", recenzja płyty Rammsteina
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Yungblud - nowy album
"Yungblud" - recenzja płyty

O czym opowiada trzeci album brytyjskiego artysty Yungbluda?

Ralph Kaminski "Bal u Rafała" - recenzja płyty
Ralph Kaminski "Bal u Rafała" - recenzja płyty

Czy warto wziąć udział w "Balu u Rafała"?

Muse Will Of The People premiera albumu
Muse "Will Of The People" - recenzja płyty

Jak prezentuje się najnowsze wydanie zespołu Muse?

Polecamy
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

Rammstein - Rammstein [Recenzja albumu]

Oceniamy najnowsze wydawnictwo kontrowersyjnego, niemieckiego zespołu.

Polecamy
Zobacz również
Ostatnio dodane
Yungblud - nowy album
"Yungblud" - recenzja płyty

O czym opowiada trzeci album brytyjskiego artysty Yungbluda?

Ralph Kaminski "Bal u Rafała" - recenzja płyty
Ralph Kaminski "Bal u Rafała" - recenzja płyty

Czy warto wziąć udział w "Balu u Rafała"?

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!