Zespoły muzyczne

Biografia Massive Attack historia, o zespole

Ocena:

Massive Attack powszechnie uważany jest za jednego z prekursorów gatunku, który obecnie określa się mianem trip hopu. Jej fundamentem był składający się z DJ-ów o najróżniejszych gustach muzycznych kolektyw Wild Bunch, który aktywnie działał na lokalnej scenie klubowej. Grupa Massive Attack powstała w 1987 roku w Bristolu.


Dwóch członków formacji, Andrew "Mushroom" Vowles i Grant "Daddy G" Marshall, postanowiło pójść własną drogą i założyć nowy zespół wraz ze znajomym grafficiarzem, Robertem "3D" Del Naja. Na jakiś czas dołączył do nich także Adrian Thaws, znany jako Tricky. Tak oto narodził się Massive Attack. 

W 1990 roku ukazał się pierwszy singel formacji, "Daydreaming", zwiastujący debiutancką płytę Massive Attack. O jego oprawę wokalną zadbała soulowa wokalistka, Shara Nelson. Rok później na sklepowe półki trafił pierwszy studyjny album zespołu, "Blue Lines". Krążek natychmiast okrzyknięto arcydziełem, a pochodzące z niego utwory wspięły się na szczyty list przebojów. Singel "Unfinished Sympathy", w którym zaśpiewała Shara Nelson, stał się światowym przebojem i do dziś służy za wizytówkę formacji. W dużej mierze przyczynił się do tego znakomity teledysk, za którego reżyserię odpowiada Baillie Walsh. Na płycie głosów udzielili również Tricky oraz Horace Andy, legendarny gwiazdor muzyki reggae. Debiut Massive Attack, pełen "połamanych" rytmów i złożonych brzmień, zapoczątkował powstanie nowego stylu w muzyce - trip-hopu, rozpropagowanego później przez kolejne zespoły z Bristolu. 

- Nasze brzmienie wynika wprost z miejsca, w którym mieszkamy - tłumaczył Robert Del Naja w wywiadzie dla "The New York Times". - Dorastaliśmy słuchając muzyki z Jamajki, dubu, punka, soulu, funky i hip hopu. Część z nas mocno wgłębiała się w mało znane ścieżki dźwiękowe do filmów. Dla nas miało sens połączenie tego wszystkiego razem. Międzykulturowe wibracje to coś bardzo typowego dla Bristolu. 

Na kolejną płytę zespołu fani musieli czekać aż cztery lata. W 1994 ukazał się longplay "Protection". Sharę Nelson, która postanowiła skoncentrować się na karierze solowej, zastąpiła wokalistka zespołu Everything But The Girl, Tracey Thorn. Wykonała ona dwa utwory - "Protection" oraz "Better Things". Oprócz Thorn na płycie zaśpiewali także Nicolette Suwoton oraz - ponownie - Horace Andy, a w tworzeniu aranżacji brał udział Craig Armstrong, szkocki kompozytor i autor muzyki filmowej. Krążek "Protection", choć uważany za nieco słabszy od debiutu, spotkał się ze sporym entuzjazmem fanów oraz uznaniem krytyków. W międzyczasie zespół opuścił Tricky, który zdecydował się na kontynuowanie kariery w pojedynkę. W 1996 roku grupa Massive Attack otrzymała nagrodę Brit dla najlepszego wykonawcy dance. 

Trzeci album studyjny formacji, "Mezzanine", ukazał się w roku 1998. Na płycie po raz kolejny można było usłyszeć Horace'a Andy'ego, jednak tym razem wokalny prym wiodła Liz Frazer z Cocteau Twins, która zaśpiewała trzy utwory, w tym piękne "Teardrop", któremu towarzyszył niepokojący klip z śpiewającym niemowlęciem w łonie. W nowych kompozycjach artyści z Massive Attack postawili na "brudne", bardziej mroczne brzmienia gitarowe, wzbogacone mieszanką beatów płynących z automatu perkusyjnego i uderzeniami prawdziwych bębnów. Płyta "Mezzanine" zebrała mnóstwo pochlebnych recenzji, między innymi od dziennikarzy magazynu "Q", którzy umieścili ją na piętnastym miejscu listy 100 najlepszych brytyjskich albumów w historii, jednak w samym zespole nie działo się najlepiej. Andrew "Mushroom" Vowles nie był zadowolony z kierunku, w jakim podążał Massive Attack. Po miesiącach nieporozumień postanowił opuścić szeregi formacji.

- Mówiąc o kłótniach, jakie miały miejsce przy powstawaniu "Mezzanine", mamy na myśli walki między mną i Mushroomem - opowiadał Robert del Naja w wywiadzie dla serwisu BBC. - Nie potrafiliśmy dogadać się w kwestii gitar i nowatorskiego podejścia do ich brzmienia. 

W lutym 2003 roku ukazała się kolejna płyta Massive Attack, "100th Window" - pełna melancholii, zadumy i psychodelicznych brzmień. W nagraniach nie wziął udziału Grant "Daddy G" Marshall, ponieważ praca nad albumem zbiegła się w czasie z narodzinami jego dziecka. Za brzmienie krążka w całości odpowiadają Robert del Naja i jego przyjaciel Neil Davidge, producent, który współpracował z zespołem przy "Mezzanine". Trzy utwory na płycie, "What Your Soul Sings", "Special Cases" i "A Prayer For England", wykonała Sinead O'Connor. Do tej ostatniej wokalistka napisała zaangażowany politycznie tekst traktujący o zabijaniu dzieci i gwałtach. 

- Sinead ma w sobie tyle pasji - tłumaczy del Naja w wywiadzie dla BBC. - Chciałem, aby podzieliła się nią z nami. W dzisiejszych czasach wszystko jest takie przewidywalne. Zależało mi, aby na tym albumie znalazły się piosenki ludzkie i prawdziwe. 

Robert del Naja nie ukrywa swojego zaangażowania w sprawy świata. Jest zdecydowanym przeciwnikiem wojny w Iraku oraz aktywnym działaczem ruchu antynuklearnego. Jak sam twierdzi, polityka stanowi integralną część twórczości artystycznej. - Owszem, zdarzają się wyjątki, w których piszesz muzykę dla samej muzyki, dla zwykłej ucieczki, doświadczenia artystycznego - tłumaczy del Naja w wywiadzie dla magazynu "Bulb". - We wszystkich innych przypadkach polityka to część muzyki, zdecydowanie. 

W 2006 roku na sklepowe półki trafiła kompilacja największych przebojów grupy, "Collected", promowany premierowym nagraniem "Live With Me" z udziałem Terry'ego Calliera. W dwupłytowej edycji na drugim krążku składanki zamieszczono rarytasy z udziałem takich gości jak Madonna, Mos Def i Damon Albarn z Blur. 

Utwory zespołu Massive Attack regularnie pojawiają się w kolejnych przebojach kinowych i telewizyjnych. Kompozycję "Angel" z płyty "Mezzanine" można usłyszeć w filmach "Pi", "Zostań", "Przekręt", "Konspiracja.com", "Lot Feniksa" i "Go", a także w serialach "The West Wing" i "Brygada ratunkowa". W obrazie "Matrix" główny bohater, Neo, słucha piosenki "Dissolved Girl", gdy zasypia przed komputerem. Utwór "Teardrop" towarzyszył postaciom seriali "Dr House" oraz "Skazany na śmierć". Członkowie formacji Massive Attack zajmują się także tworzeniem kompozycji na ścieżki dźwiękowe do filmów. Dotychczas pracowali nad muzyką do produkcji "Szakal", "Batman Forever", "Człowiek pies", "Bullet Boy", "In Prison My Whole Life", "Battle In Seattle", "Trouble the Water", "Gomorra" oraz "Push". 

Muzycy Massive Attack udzielali się również gościnnie na płytach UNKLE czy projektu Mike'a Pattona Peeping Tom. 

Od 2005 roku zespół pracuje nad kolejnym długogrającym dziełem, pierwotnie roboczo zatytułowanym "Weather Underground".

Płyty, albumy

Płyty zespołu Massive Attack. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Heligoland
Heligoland Massive Attack
Premiera: 2010-02-10
Ocena:
100th Window
100th Window Massive Attack
Premiera: 2003-02-10
Ocena:
Mezzanine
Mezzanine Massive Attack
Premiera: 1998-04-27
Ocena:
Protection
Protection Massive Attack
Premiera: 1994-09-26
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!