Zespoły muzyczne

Biografia KlezmaFour historia, o zespole

  • Data założenia: 1999
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Lublin
  • Gatunek: Folk
Ocena:

Skład:

Andrzej Czapliński

Urodzony 11 kwietnia 1983 r. Edukację muzyczną zaczął w wieku 7 lat w PSM I i II st. im Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie skrzypiec pod kierunkiem prof. Katarzyny Kostrzewy, a w liceum w klasie prof. Andrzeja Wojtaszka. Brał czynny udzial w wielu kursach muzycznych m.in. w Międzynarodowych Kursach w Łańcucie w klasie prof. Jerrolda Rubensteina, prof. Mirosława Ławrynowicza i prof. Danuty Głowackiej – Pitet. Skończył naukę na Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie Filii w Białymstoku pod kierunkiem prodziekana prof. Włodzimierza Promińskiego – pierwszego skrzypka Kwartetu Camerata. Jego zaintersowania siegają daleko poza muzykę klasyczną i rozrywkową. Pasjonuje się m.in. historią II Wojny światowej, snookerem,medycyną, astronomią i militariami.

Gabriel Tomczuk

Urodzony w zeszłym wieku…. Edukację muzyczną zaczął w wieku lat 5. w ZSM w Białymstoku. Następnie rozpoczął naukę w klasie wiolonczeli, ukończył tę szkołę już na kontrabasie u prof. Ryszarda Wolickiego (do dzisiaj pierwszy kontrabas Opery i Filharmonii Podlaskiej), Liceum Muzyczne im. W. Lutosławskiego ukończył również na kontrabasie u tegoż samego pedagoga. W trakcie całej edukacji brał kilkakrotnie udział w Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatach Muzycznych w Szczecinie, w orkiestrze symfonicznej pod kierunkiem prof. J. M. Zarzyckiego, gdzie przewodniczył grupie kontrabasów. Następnie rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Filia w Białymstoku w klasie kontrabasu prof. Ryszarda Wolickiego, której to Akademii w tej chwili jest już absolwentem. Jest twórcą i członkiem wielu zespołów w Białymstoku (poezja śpiewana, big-band, składy jazzowe i bluesowe) jak również współtwórcą KlezmaFour, gdzie udziela się na kontrabasie. Interesuje się jazzem, muzyką rozrywkową, reżyserią dźwięku oraz realizacją nagłośnienia.

Wojciech Czapliński

Ur. 5.IV.1984 r. w Lublinie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. i. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie skrzypiec pod kierunkiem prof. Katarzyny Kostrzewy. W roku 1996 zmienił instrument na klarnet w klasie prof. Dariusza Sribniaka. Kończąc szkołę średnią z oceną bardzo dobrą z głównego instrumentu, nie zdecydował się jednak na kontynuowanie edukacji na klarnecie. Wybrał studia kompozytorskie na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zbigniewa Rudzińskiego. Krąg jego zainteresowań jest bardzo szeroki. Aktywnie trenuje Brazylijskie Jiu Jitsu (2 miejsce na ogólnopolskich zawodach). Interesuje się historią II Wojny Światowej oraz uzbrojeniem. Lubi książki o tematyce S-F, fantasy i horror. Fascynuje go psychologia oraz dynamiki społeczne.

Rafał Grząka

Urodzony 18.II.1984 w Ełku. Absolwent PSM I i II stopnia w Suwałkach, absolwent UMFC w Warszawie w klasie akordeonu ad. Klaudiusza Barana, laureat ponad trzydziestu konkursów o randze krajowej i międzynarodowej. Na swoim koncie ma nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji, kompozytor muzyki do filmu w reżyserii Janusza Majewskiego pt. ‘Miłość w przejściu podziemnym’ luty 2007, uczestniczył w wielu projektach artystycznych, współpracował z Grzegorzem Turnauem, Krystyną Jandą, Januszem Głowackim, Gustawem Holoubkiem, Wojciechem Malajkatem, Czarkiem Konradem, Anną Marią Jopek, Andrzejem Poniedzielskim, Julią Hartwig, Henrykiem Majewskim. Obecnie jest uznawany za jednego z najlepiej zapowiadających się artystów młodego pokolenia.

Tomasz Waldowski

Urodzony w Lublinie dnia 09.09.1986. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na perkusji w PSM im. Ignacego Paderewskiego w Chełmie pod czujnym okiem Piotra Wróblewskiego. Naukę jednak musiał przerwać trzy lata później z powodów zdrowotnych, lecz instrumentu nie zarzucił. Grał w wielu miejscowych zespołach osiągając większe lub mniejsze sukcesy. Po pomyślnym zdaniu matury wygrał indeks na Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej UMCS w Lublinie. Po roku studiowania w Lublinie dostał się na Wydział Jazzu na ulicy Bednarskiej im. Henryka Majewskiego w Warszawie i tam aktualnie kształci się pod kierunkiem wielkiej legendy polskiego jazzu – Kazimierza Jonkisza. Wielokrotnie brał udział w Puławskich Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych pod okiem Cezarego Konrada i Kazimierza Jonkisza. Obok Klezmafour’u współtworzy wiele innych projektów wychodzących daleko poza ramy jazzu. Interesuje i inspiruje się Basią.

 

Osiągnięcia:

2011 - Nagroda Prezydenta miasta Białegostoku w dziedzienie tworzenia i upowszechniania kultury za 2010 r

2011 – jako pierwszy polski zespół klezmerski KlezmaFour odbywa trasę koncertową po USA i Kanadzie

2010 – Dwie nagrody na International Jewish Music Festival Amsterdam 2010

2008 – Nagroda I stopnia na VI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Folkowej w Zakopanem

2006 – I nagroda im. Czesława Niemena na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”

2006 – Nagroda I stopnia na Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie

 

Źródło: www.klezmafour.pl

Płyty, albumy

Płyty zespołu KlezmaFour. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
5th Element
5th Element KlezmaFour
Premiera: 2011-11-05
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!