Zespoły muzyczne

Biografia Grammatik historia, o zespole

Ocena:

Zespół Grammatik powstał pod koniec lat 90. na warszawskim Bemowie. Formację założyło dwóch młodych raperów- Eldoka i Jotuze. Zadebiutowali na podziemnej składance, prezentującej dokonania młodego wówczas warszawskiego hip hopu - "Enigma: 0-22". Skład zespołu skrystalizował się, kiedy do Grammatika dołączył Noon - producent i kolekcjoner płyt. Własnym sumptem wydali EP-kę, która zwróciła uwagę społeczności hiphopowej jako oryginalna i ambitna. Materiałem zainteresowała się wrocławska wytwórnia Blend, a materiał poszerzony o nowe utwory i remiksy wydano jako "EP +" . Dzięki ogólnopolskiej dystrybucji muzyka Grammatika trafiła do wielu odbiorców i w szybkim czasie zespół stał się jedną z najpopularniejszych i najczęściej koncertujących ekip w kraju.

Następnym etapem w karierze zespołu była pierwsza długogrająca płyta studyjna - "Światła Miasta". Przez wielu uznawana za klasyczną i przełomową, płyta spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony publiczności jak i krytyków. Po "Światłach Miasta" Noon uznany został za jednego z najlepszych polskich producentów. Pomysłowość, doskonałe brzmienie i swoista "etyka zawodowa" ustawiła wysoko poprzeczkę dla innych beatmakerów. Wydanie płyty pociągnęło za sobą falę koncertów (ponad 170) w całym kraju. Noon, poruszający się w klimatach nie tylko hip hopu, ale również tak zwanych nowych brzmień, wydał w holenderskiej wytwórni DD Records własną, instrumentalną płytę która zyskała doskonałe recenzje na całym świecie. Eldoka natomiast zdecydował się na wydanie płyty solowej, w całości wyprodukowanej przez młodego warszawskiego producenta - Denę. W międzyczasie Grammatik stał się częścią projektu "Obrońcy Tytułu" skupiającego kilka warszawskich zespołów.

Po dwuletnim okresie ciszy z obozu Grammatika - w roku 2002 Eldo wydał swoją drugą, solową płytę "Eternia" i pomimo wielomiesięcznej przerwy w realizacji studyjnych nagrań zaprezentował wysoką formę, a płyta spotkała się z doskonałym przyjęciem.

Pod koniec 2003 roku Eldo i Jotuze postanowili znów współpracować, weszli do studia i rozpoczęli pracę nad wspólnym powrotem na scenę. Wynikiem pracy był maxi singel Grammatik "Reaktywacja". W 2005 roku ukazuje się kolejny album zespołu, zatytułowany "3", na którym znalazło się 12 kompozycji.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Grammatik. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Podróże
Podróże Grammatik
Premiera: 2007
Ocena:
3
3 Grammatik
Premiera: 2005
Ocena:
Reaktywacja
Reaktywacja Grammatik
Premiera: 2004
Ocena:
Światła miasta
Światła miasta Grammatik
Premiera: 2000
Ocena:
Zobacz również