Artyści, piosenkarze

Życiorys Gabriel Fleszar biografia

  • Data urodzenia: 1979-09-27
  • Miejsce urodzenia: Złotoryja, Polska
  • Kraj: -
  • Miasto: Złotoryja
  • Gatunek: Pop
  • Rola: Wokalista
Ocena: 5

Gabriel Amadeusz Fleszar urodził się 27 września 1979 roku w Złotoryi. Od dziecka miał kontakt z muzyką; jego dziadek ze strony ojca był pianistą, dziadek ze strony mamy - rzeźbiarzem oraz malarzem, a ojciec ukończył szkołę muzyczną drugiego stopnia w klasie skrzypiec. W szkole podstawowej młody Fleszar grał na gitarze i fortepianie, a także udzielał się w zespole. Największym ówczesnym sukcesem było zajęcie pierwszego miejsca w szkolnym konkursie kolęd. W szkole średniej śpiewał w chórze Państwowego Liceum Muzycznego w Legnicy. 

Ponadto w okresie szkolnym związany był z dwoma zespołami; Veto prezentował muzykę pop-rockową, a Freeport brzmiał nieco bardziej alternatywnie. Oba projekty przyniosły mu niemały sukces. Z tym pierwszym zdobył Grand Prix na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ekologicznej EKO'96 w Legnicy, a z drugim wywalczył główną nagrodę na festiwalu Castle Party - Grodziec 96. W 1997 roku Fleszar związał się z Teatrem Dramatycznym w Legnicy, gdzie regularnie występował w roli statysty oraz grywał w przedstawieniach amatorskich wystawianych przez Legnicki Klub Gońca Teatralnego. Już rok później wraz z trzema przyjaciółmi założył własną grupę teatralną, która działała pod nazwą 300 Chwil Do Deja Vu, z którą wystawił spektakl "4/4" nagrodzony na Festiwalu Teatrów Amatorskich w Legnicy i wyróżniony na XXV Jubileuszowych Barbórkowych Spotkaniach Teatralnych w Dąbrowie Górniczej. - (Rodzice) uporczywie próbowali mnie przekonać, że powinienem całą tę "zabawę w teatr i muzykowanie" traktować jak hobby i zająć się wreszcie nauką - wspomniał w wywiadzie dla "Super Expressu" artysta. - Tymczasem dla mnie "ta zabawa" była całym życiem i chciałem się jej bez reszty poświęcić. 

Z tamtego okresu pochodzi również zbiór wierszy, między innymi autorstwa Fleszara, zatytułowany "Antologia Legnickiego Rynku". Powstał on z okazji Europejskich Spotkań Pisarzy i Poetów FORT. Ponadto w tym samym czasie, muzyk regularnie grywał i zarabiał na wrocławskich ulicach. - Zwykle brałem ze sobą kolegę, który grał na bongosach i śpiewał, albo mojego przyjaciela, którego teraz ściągnąłem na płytę, śpiewa w chórkach - wyjawił Fleszar w rozmowie z "Machiną". - Najczęściej graliśmy w przejściu podziemnym przy wejściu na wrocławski rynek. Mieliśmy tam znajomego pana Janka, który klęczał codziennie z tabliczką, że jest chory na Bergera i zbiera pieniądze. To był jakby szef tego przejścia zdarzało się, że na naszym miejscu grał Rosjanin na klawiszach i on go przeganiał, żebyśmy mieli miejsce do grania. Nas bardzo lubił, miał swoją ulubioną piosenkę Wilków i zawsze o nią prosił. 

Marzec 1999 roku okazał się przełomowym dla artysty. Fleszar wygrał Ogólnopolskie Przesłuchania Wokalistów organizowane przez koncern Universal oraz firmę producencką As Plus, w wyniku czego podpisał kilkuletni kontrakt fonograficzny. - Obejrzałem Rower Błażeja i stąd się dowiedziałem - tłumaczy artysta w wywiadzie dla "Machiny". - A mama usłyszała w radiu. Rok wcześniej przyjechałem do Warszawy na przesłuchanie do "Szansy na sukces". Przyjechaliśmy na Walentynki, o 9.00 rano, a występowaliśmy o 2.00 w nocy. Przez cały dzień, kiedy byliśmy w stolicy, graliśmy przed Domami Centrum. Pod koniec przesłuchań poproszono mnie, żeby przygotować utwory zespołu Piersi. Ale nie oddzwonili do tej pory. Podobny scenariusz powtórzył się dokładnie rok później, na przesłuchaniach Universalu też czekałem do 2.00 w nocy na moją kolej. 

Debiutancka płyta artysty, zatytułowana "Niespokojny" ukazała się 15 listopada 1999 roku. Album utrzymany w klimacie pop-rockowym zawładnął na jakiś czas rodzimymi listami przebojów. Promowany był czterema singlami: "Kroplą deszczu", "Niespokojnym", "Biletem do nieba", a także "Zatrzymaj mnie proszę". Co warto zaznaczyć tylko dwie spośród kompozycji zawartych na płycie są autorstwa Fleszara. Większość z nich należy do Sławomira Sokołowskiego, stojącego za sukcesami grup Bolter oraz Just 5. W końcu pierwszy singel z albumu, został uhonorowany wieloma wyróżnieniami, a sam Gabriel został też nominowany do Fryderyków. W sumie w 2000 roku, artysta zagrał ponad osiemdziesiąt koncertów promocyjnych na terenie całej Polski. 

Niedługo przed wydaniem debiutanckiego albumu Fleszar trafił do filmu. Zagrał jedną z głównych ról w produkcji zatytułowanej "Sezon na leszcza" w reżyserii Bogusława Lindy. - To był przypadek - relacjonuje artysta w "Machinie". - Mieliśmy z Lindą sesję zdjęciową tego samego dnia, w tym samym studiu fotograficznym, tylko w innych pomieszczeniach. Styliści, którzy pracowali z nim, zajmowali się też mną. I oni dowiedzieli się, że Linda poszukuje młodego chłopaka do roli, po czym powiedzieli, że mają tu jednego na miejscu. Przyszedł, zobaczył, porozmawialiśmy i następnego dnia byłem na zdjęciach próbnych. To trwało bardzo długo, ponieważ bohaterami było rodzeństwo i musieli dobrać dziewczynę i chłopaka. W końcu moją siostrą została Ania Przybylska, z czego się bardzo cieszę. Film swoją premierę miał 21 stycznia 2001 roku. 

Druga płyta Fleszara, zatytułowana "Niespokojny 2", światło dzienne ujrzała w 2001 roku. Promowały ją trzy nagrania: "Nasza droga donikąd", "Ciebie nie ma tu" oraz "Oszukamy ten świat". Początek promocyjnej trasy koncertowej zbiegł się z ukończeniem Liceum Ogólnokształcącego. W przerwach między koncertami, Fleszar zdał maturę, ze średnią na dyplomie 4.0. We wrześniu 2001 roku, artysta po raz pierwszy wyjechał do Stanów Zjednoczonych i wystąpił na koncertach m.in. w Nowym Jorku. 

Na wiosnę 2003 roku miała miejsce premiera trzeciego albumu zatytułowanego "Pełnia". Tym razem artysta zaprezentował nieco bardziej rockowe, energetyczne i buntownicze oblicze w porównaniu do dwóch wcześniejszych wydawnictw. Płyta promowana była singlem "Kto panem, kto sługą". Dzięki niemu artysta zajął pierwsze miejsce w "Przebojach Jedynki" w TVP1 tego samego roku. 

Gabriel słucha wielu różnych gatunków muzycznych. Z polskich wykonawców ceni przede wszystkim: Edytę Bartosiewicz, Voo Voo, Dżem, Hey, stary Homo Twist, Leszka Możdżera, czy Piotra Bukartyka. Z zagranicznych: A Perfect Circle, Tool, Radiohead, Incubus, Nine Inch Nails, Oceansize, The Mars Volta, ale także: Björk, Portishead, Sade, Gus Gus czy Luomo. 

Od jakiegoś czasu muzyk jest nieobecny w mediach, również nie gra koncertów. Ponadto nie funkcjonuje jego oficjalna strona internetowa. Plotkarskie portale rozpisywały się jakiś czas temu, że ponownie występuje na ulicach. Podobno widziany był w Krakowie i Kołobrzegu.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Gabriel Fleszar. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Pełnia
Pełnia Fleszar Gabriel
Premiera: 2003
Ocena:
Niespokojny II
Niespokojny II Fleszar Gabriel
Premiera: 2001
Ocena:
Niespokojny
Niespokojny Fleszar Gabriel
Premiera: 1999
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!