Aktualności - Muzyka

Wywiad z Anją Orthodox - idzie nowe...

2006-10-20 16:57:19

Anja

Wrocław. Klub WZ. Po udanym (choć mocno ograniczonym czasowo) koncercie, muzycy Closterkeller znikają w swojej garderobie. Zgromadzeni w klubie fani nie pozwalają jednak swoim idolom tak po prostu odjechać do następnego miasta. Gdy tylko Anja Orthodox wraz z kolegami z zespołu pojawia się na terenie klubu natychmiast posypuje się w ich kierunku grad pytań. To właśnie wokalistka tej formacji jest najliczniej oblegana. Fani proszą ją także o autografy i pozowanie do zdjęcia. Anja znajduje także czas na wywiad do portalu dlaStudenta.pl.

 

dlaStudenta.pl: Przyszedłem porozmawiać o nowej płycie, która jak było słychać na koncercie, powstaje…

Anja: Generalnie o nowej płycie jest mi ciężko rozmawiać, gdyż ona jeszcze nie istnieje. Nie istnieje ani jej termin nagrywania, ani jej tytuł. Po trasie, na której przecieramy próbkę tej płyty, planujemy się zamknąć w kanciapie (listopad – grudzień) i pracować nad materiałem na nową płytę. Dojdzie jeszcze dużo nowych pomysłów, które już leża w szufladzie i są jeszcze nieco rozgrzebane, dojdą pojawiające się w trakcie pomysły. Będziemy tak długo nad tym pracowali na próbach, aż uznamy, że to jest piękne. Jak już uznamy, że to jest piękne, to wtedy zamawiamy termin w studiu i nagrywamy. Dopiero potem zaczniemy się zastanawiać nad wydaniem, żeby nikt nam nie narzucał żadnych terminów, że np.: 20 stycznia musimy oddać materiał.

dlaStudenta.pl: Nad tą płytę będzie pracował skład, który tutaj we Wrocławiu się pojawił? Czy może np.: Pucek (były basista Closterkeller, który nie tak dawno opuścił zespół – przyp. Maciej Jaros) też będzie miał w tym jakiś udział?

Anja: A jaki ma pracować? Pucka na pewno nie będzie. Tak samo Gerarda. Oni odeszli z zespołu.

dlaStudenta.pl: No ale Pucek na kilku koncertach w ramach tej trasy (Abracadabra Gothic Tour) się pojawia.

Anja: Gdy on odszedł z zespołu, to ja od razu uderzyłam do Najmana i on się na szczęście zgodził. Tylko że on miał już wtedy zakontraktowane w listopadzie koncerty z zespołem Mech, w którym gra. No to uprosiliśmy Pucka, by zagrał te koncerty brakujące, w których Krzysztof nie może wystąpić. Ale to już kończy naszą współpracę.

dlaStudenta.pl: Powrót Krzysztofa budzi u Ciebie jakieś dodatkowe emocje?

Anja: Emocje są gigantyczne, ponieważ dla mnie Najman jest najlepszym basistą na świecie! Ja nigdy nie słyszałam piękniej i bardziej zajebiście grającego basisty. W tym kraju na pewno, a za granicą to może nie zwróciłam uwagi. No bo raczej zwracam uwagę na wokalistów (śmiech). Basista to trochę niewdzięczna rola, ponieważ od niego bardzo dużo zależy, natomiast mało się rzuca w oczy. Wydaje się nijaki, a jest bardzo istotny. Jestem pełna podziwu dla Krzysztofa. Po jego odejściu z Closterkeller w 1999 roku, to ja siłą rzeczy śledziłam trochę jego karierę, gdyż Krzysiek jest ojcem mojego syna. I chodziłam w Warszawie na jakieś koncerty z nim, no i zwłaszcza z Mechem jak grał, no to pare razy mi „kopara opadła”, jak coś tam zarzeźbił. Generalnie nie wiedziałam co mam, dopóki tego nie utraciłam. Także natychmiast, gdy tylko Pucek powiedział, że nie będzie w stanie wyrobić czasowo i organizacyjnie z Closterkellerem, no to pierwsze co zrobiłam, to zadzwoniłam do Krzysia.

dlaStudenta.pl: Odnośnie kariery Krzysztofa, to mi się przypomniał zespół Virgin, w którym on także grał. Ty napisałaś parę tekstów do pierwszej płyty tego zespołu…

Anja: Do drugiej też…


dlaStudenta.pl: Ja wyglądała tamta współpraca? Masz teraz z tego jakieś konkretne zyski, np. z ZAIKS-u?

Anja: A co Cię to obchodzi? Wiadomo, że mam, bo chyba jest jasne, że ta płyta się sprzedaje, tylko myślę, że nie jest to tak istotne w temacie, że jestem twórcą i wokalistką w Closterkeller i szykujemy nową płytę. Wolałabym rozmawiać tutaj o tym, a nie o Virgin i Dodzie.


dlaStudenta.pl: Ale ciężko Cię było przekonać do napisania tych tekstów?

Anja: Mnie przekonać? Nie. Zadzwonił do mnie Tomek i powiedział: „Słuchaj Anka. Ratuj, bo mamy tutaj problem z tymi tekstami. Wytwórnia robi jakiś problem a'propos tekstów.” No to napisałam. Wtedy to Virgin było jeszcze takim nieznanym zespołem. Ale Krzysztof tam grał, Tomka znałam. Dodę też znałam – sympatyczna kobietka. No i napisałem im te teksty, troszkę takie pod Virgin, ale są też ze dwa takie, które mogłyby spokojnie do Closterkeller trafić. Chociażby „Dzieci Ziemi” – znakomity tekst, w stylu jak np.: „Dlaczego noszę broń”.

dlaStudenta.pl: No to wracamy do tematy przewodniego. Przed jedną z piosenek na nową płytę zaznaczyłaś, że to Twoja ulubiona. Co o niej możesz powiedzieć? Co w niej jest takiego, że jest dla Ciebie najlepsza?
Anja & Maciek
Anja: Jest klimat, ciężar. Napisałam do niej bardzo osobisty tekst (no sam tytuł „Dwie połowy”) o moim związku, który rozpadł się pół roku temu, a myślałam na początku, że to będzie już na zawsze. Rozpadł się, jak to często bywa z nie do końca wiadomo, z jakiego powodu. Po prostu zaczął się przeradzać w toksyczny układ. Wszystko w tej piosence, tekst i muzyka, jest taka, jaka mnie porusza najbardziej. Ciężka i przejmująca.

dlaStudenta.pl: A ta piosenka, o której mówiłaś, że męska część zespołu uznaje za najlepszą?

Anja: Też jest taka. Po prostu smutna, piękna piosenka. „Ona już nie twoja, na nic to czekanie”. To właśnie o tym, o czym mówiłam przed chwilą. Tylko dwa mam teksty o tym, co się skończyło i jest niestety przeszłością. Smutne to jest, bo ma się wrażenie takich skopanych emocji.

dlaStudenta.pl: To jeszcze o utworze, który według mnie idealnie nadaje się na singla, czyli tym zainspirowanym przez Twojego syna. Co o nim możesz powiedzieć?

Anja: Mój syn inspiruje mnie non stop. Inspirował mnie do tej piosenki już od dawna, gdyż mój syn jest stuknięty na punkcie komputerów. Bo już jak miał dwa lata, to już tą jego koślawą łapką uczyłam go, na takim programie dla małych dzieci. Taki fajny program, że jak tam najedziesz myszą na jakiś obrazek, to krzycząca główka z pudełka wyskakuje i jak się jeszcze kliknie, to słychać wiwaty „Hurra! Brawo!”. No i on na tym się uczył, a potem już poszło dalej. Gościu ma 13 i pół roku, a 11 lat jest przy kompie. To jest jakaś masakra już w ogóle!

dlaStudenta.pl: Podsumowując, płyta będzie bardziej nastrojowa i klimatyczna, jak w przypadku wcześniej wspomnianych dwóch utworów, czy będzie to wymieszane?

Anja: Ja bardziej wolę te pierwsze. Ale nie jestem sama w tym zespole. Jest jeszcze Najman (śmiech), który jest rockerem totalnym. No i będziemy musieli to jakoś wypośrodkować. Zobaczymy jak będzie. Ciężko mi teraz powiedzieć. Ja jestem pewna, że będzie dobrze. My się z Krzyśkiem (jeszcze przed odejściem z Closterkeller) znakomicie uzupełnialiśmy. On się zajmował ciężarem, tym napędem, no a ja klimatem. Co do ogólnych założeń no to zgadzamy się. Ale nie mogę już teraz powiedzieć, czy będzie nastrojowa, czy jakaś inna. Zobaczymy.

dlaStudenta.pl: Chyba dwa lata temu, na Dark Stars Festiwal wspominałaś, że męczyłaś publikę nowymi kawałkami z płyty „Nero”. Jak to jest z tym ciągłym wracaniem do „Władzy”?

Anja: Do „Władzy” ludzie też kiedyś nie byli przekonani. Gdy pojawiła się płyta „Cyan” i graliśmy „Władzę”, to ludzie chcieli starsze kawałki. Taka prawda jest, że nowe utwory muszą jakoś pozyskać słuchaczy. Duża grupa odbiorców zawsze z rezerwą nastawiona do nowych utworów. Ale ja na pewno się nie poddam takiej presji, żeby ciągle grać stare kawałki. Ja jestem przede wszystkim twórcą a nie odtwórcą. Tworzenie mnie realizuje i daje sens temu co robię.

dlaStudenta.pl: W związku z wydaniem płyty planujecie jakąś trasę koncertową? Czy tak jak w tym roku parę koncertów akustycznych?

Anja: Jak jest nowa płyta, to się raczej koncertuje na koncertach elektrycznych. A akustyczny to jest jakiś tam bajer, który czasem tylko gramy. Rzadko.

dlaStudenta.pl: Kiedy Ty spodziewasz się tej płyty?

Anja: Było to już powiedziane…

dlaStudenta.pl: Ale możesz oszacować dokładniej?

Anja: Nie mam terminów określonych. Najwcześniej wiosną.

dlaStudenta.pl: No to czekam. Dzięki.

Anja: Dzięki.

 

pytał: Maciej Jaros
zdjęcia: Paweł Balcerzak

Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Premiera świątecznej EPki Red Lips

Red Lips prezentuje nowy teledysk, który jest zapowiedzią minialbumu muzycznego.

Ariana Grande
Kraków przystankiem Ariany Grande podczas trasy "Sweetener World Tour"

Koncert odbędzie się 9 września 2019 w Tauron Arenie Kraków.

Zapis koncertu "Albo Inaczej 2" w Teatrze Roma

Już jest wideo z koncertu Albo inaczej 2 w Teatrze Muzycznym Roma!

Polecamy
"Jazz & The City vol.2"
"Jazz & The City vol.2"

„Jazz & The City” vol.2. - kolejna odsłona ekskluzywnej serii wydawniczej spod znaku & The City, jak również kontynuacja platynowego albumu „Jazz & The City”, który zrobił furorę na polskim rynku i znalazł ogromną rzeszę odbiorców.

"Pięć" - nowy teledysk Gurala (WIDEO)
"Pięć" - nowy teledysk Gurala (WIDEO)

"Projekt Jeden Z Życia Moment", czyli szósty solowy album donGURALesko to powrót do klasycznych, rapowych brzmień i surowego klimatu.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Premiera świątecznej EPki Red Lips

Red Lips prezentuje nowy teledysk, który jest zapowiedzią minialbumu muzycznego.

Ariana Grande
Kraków przystankiem Ariany Grande podczas trasy "Sweetener World Tour"

Koncert odbędzie się 9 września 2019 w Tauron Arenie Kraków.