Recenzje - Muzyka

nita "Nitki" - recenzja płyty

2023-08-24 15:06:31

nita to wokalistka zdecydowanie inna od wszystkich tych, które pojawiły się już na polskiej scenie muzycznej. Anita Dudczak, bo tak nazywa się artystka, oficjalnie debiutuje albumem "Nitki", umieszczając na nim odważne teksty i hity, które porwały słuchaczy w całej Polsce. Swoją karierę rozpoczęła od “klejenia” słów w piosenki na TikToku. Dziś przychodzi z profesjonalnie nagraną płytą pod skrzydłami Kayax’u.

nita Zrobiła album na bóstwo i to nie jest oszustwo

Album otwiera utwór “Potańczmy”, który od pierwszych sekund gwarantuje mocny bit electro. nita zaprasza w nim do lekkiego, ale bardzo sensualnego tańca. Zaraz po nim usłyszymy dobrze wszystkim znany pierwszy singiel “Wars”. Nie trzeba o nim dużo mówić, oprócz tego, że artystka daje nam tu świetny, wciągający obraz całego polskiego społeczeństwa. Kolejnym zaskoczeniem na tej płycie jest czwarty utwór promujący “Nitki”, czyli “Gejsza”. Piosenka porusza ważny i ponadczasowy temat - popadania w schematy, kondycji kobiet w dzisiejszym świecie, a ponadto dołączono do piosenki wymowny teledysk, w którym widzimy dwa światy: sztuczny, kreowany na potrzeby zaimponowania innym oraz ten prawdziwy, bez cekinów, nieskalanych długich blond włosów, ale za to ze szczerym uśmiechem.

Na debiutanckim albumie nity nie tylko w “Gejszy” mamy do czynienia z rozprawianiem się ze światem na pokaz. Temat ten przewija się m.in. w “Nitkach” oraz singlu “Jak to może tak być” i można odnieść wrażenie, że taki przekaz był potrzebny na polskiej scenie muzycznej właśnie dziś, bo niewielu artystów ma odwagę powiedzieć słuchaczowi prawdę o nim samym. Oczywiście, są też piosenki typowo popowe, radiowe i zupełnie zwyczajne, a do tych należy przede wszystkim “Ex”.

Nie można zapomnieć o wszystkich warstwach, które w całości tworzą utwory na “Nitkach”. Na pierwszym miejscu trzeba postawić sam wokal nity, który jest wręcz bez skazy. W “Zimnej wojnie” czy “Gejszy” mamy pełen obraz tego głosu, co sprawia, że chcemy słuchać go na pętli, a szczęka sama opada z wrażenia. Drugą warstwą są teksty piosenek. Już od “Warsa” wiadomo, że nita uwielbia bawić się słowami. Dużo u niej rymów, ironii, co sprawia, że momentami podczas odsłuchu płyty może pojawić się delikatny uśmiech na twarzy ze zdziwienia, że sprawy dobrze znane dziś wszystkim mogły zostać ujęte w tak rytmiczny i przyjemny do słuchania sposób. Zabawa słowami trwa przez cały czas trwania “Nitek” i to zdecydowanie działa na korzyść tego albumu. Kolejną warstwą jest sama muzyka. Tutaj należą się ukłony dla Bartka Marszałka, który współtworzył z nitą te brzmienia. Zapewniono nam sporo bitów, electro, a co charakterystyczne dla nity, to dodające uroku warstwy głosowe, dzięki czemu utwory stają się jeszcze głębsze, a z każdym kolejnym odsłuchem możemy odkryć kolejne szczegóły ukryte pomiędzy główną melodią.

Debiutancka płyta nity to nie tylko rozprawa z przeszłością, ale coś znacznie większego. To panorama całej współczesności zapatrzonej w ideały przedstawiane w Internecie, ludzi, którzy przecież znają nas lepiej niż my sami oraz oczywiście obraz tych, dających “złote rady” na perfekcyjne życie. To album o stereotypach, schematach i oczekiwaniach świata wobec nas wszystkich. Trzeba przyznać, że nita to prawdziwa perła wyłowiona przez Kayax w morzu talentów, która zaskoczy nas z pewnością jeszcze nie raz - zaskoczy tym, co dobrze znamy.

Katarzyna Derezińska

nita - Gejsza (Official Video)

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: nita, nitki, recenzja płyty, debiutancki album, premiera płyty, kayax
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Debiutancki album nity pt. "Nitki" juÅź w przedsprzedaÅźy! [WIDEO]
nita "Nitki" - recenzja płyty

Jak prezentuje się debiutancki album artystki?

Post Malone "AUSTIN" - recenzja płyty
Post Malone "AUSTIN" - recenzja płyty

Czy album dosięgnął poprzeczki, którą ustalił sobie sam Posty?

Katarzyna Nosowska "Degrengolada" - recenzja płyty

O czym jest nowa płyta Nosowskiej?

Polecamy
Ralph Kaminski "Bal u Rafała" - recenzja płyty
Ralph Kaminski "Bal u Rafała" - recenzja płyty

Czy warto wziąć udział w "Balu u Rafała"?

thekayetan podał datę premiery nowego albumu "psychodynamiczne"!
thekayetan "psychodynamiczne" - recenzja płyty

Jak zaprezentował się artysta na swoim drugim albumie studyjnym?

Polecamy
Ostatnio dodane
Debiutancki album nity pt. "Nitki" juÅź w przedsprzedaÅźy! [WIDEO]
nita "Nitki" - recenzja płyty

Jak prezentuje się debiutancki album artystki?

Post Malone "AUSTIN" - recenzja płyty
Post Malone "AUSTIN" - recenzja płyty

Czy album dosięgnął poprzeczki, którą ustalił sobie sam Posty?

Popularne
Buka prezentuje album "Po drugiej stronie lustra 2023" [WIDEO]

Album ten to muzyczno-liryczna reprodukcja.

Martin Garrix łączy siły z Lloyiso [WIDEO]
Martin Garrix łączy siły z Lloyiso [WIDEO]

Niesamowity duet i ich najnowsze dzieło.