Aktualności - Muzyka

Festiwal Summer Festival zaprasza do Łodzi [WIDEO]

2023-05-16 09:10:43

Przed łodzianami rok wypełniony wydarzeniami, których kumulacja nastąpi w ostatni weekend lipca (28.07-30.07)! Trzy letnie dni zostaną wypełnione muzyką po brzegi. W Łodzi staną aż 4 sceny koncertowe! Summer Festiwal zaprasza!

O festiwalu: 

Scena Główna mBanku:

Franz Ferdinand - to szkocki zespół, uformowany w Glasgow w 2002 roku. Wielokrotnie byli nominowani do Grammy, dwukrotnie otrzymali nagrodę Brit Awards dla najlepszego brytyjskiego zespołu. Współpracowali z najważniejszymi przedstawicielami sceny muzycznej na świecie! LCD Soundsystem, Debbie Harry, Jane Birkin to tylko niektóre nazwiska z długiej listy ich współpracowników. W 2022 roku wydali singiel: utwór „This Fire”, który otworzył netflixowską produkcję polsko-japoński serial „Cyberpunk: Edgerunners”.

Tom Odell – ceniony brytyjski piosenkarz młodego pokolenia, którego utwór „Another love” (ponad 575 mln wyświetleń na YoutTubie!) stał się tłem dla tysięcy nagrań, będących wyrazem solidarności z Ukrainą i sprzeciwu wobec wojny.

Odell zadebiutował w 2012 roku EPką „Songs from Another Love”, która została przyjęta przez słuchaczy i krytyków z wielkim entuzjazmem i zwróciła na niego uwagę wielu wpływowych dziennikarzy muzycznych. Zdobywca BRITs’ Critics’ Choice Award, nagrody, którą we wcześniejszych latach wygrały m.in. Florence & The Machine i Adele. Przed premierą pierwszego krążka Odell wystąpił jako support grupy The Rolling Stones w Londynie. Jego ostatnia płyta „Wrong Crowd” zebrała doskonałe opinie, a artysta wyprzedał w Polsce takie sale jak warszawski Torwar.

OKI - rocznik ‘98, debiutanckim albumem “47playground” wdarł się przebojem nie tylko na 2. miejsce OLiS, ale również do rodzimego mainstreamu, gdzie skutecznie zbudował swoją pozycję na rynku muzycznym. Artystyczny potencjał potwierdził wydanym projektem “77747mixtape”, który zyskał status złotej płyty. Za oba wydawnictwa otrzymał w lutym 2021 roku nagrodę Bestseller Empiku jako odkrycie roku w kategorii “Muzyka”. 10 czerwca 2022 wydał solowy “PRODUKT47” - album, który już w przedpremierze uzyskał status złotej płyty. 

Otsochodzi jest jedynym z najciekawszych polskich raperów młodego pokolenia. Wielomilionowe odsłuchy jego kawałków na YouTube oraz status platynowej plyty tylko umocniły jego pozycję na rynku muzycznym. 

Young Igi to prekursor nowej fali rapu. Muzyka Young Igiego i jego autorskie teksty tworzą mieszankę wobec której trudno przejść obojętnie. Zasłużoną popularność przyniół mu utwór Kush na pograniczu trapu i hiphopu. 

Bedoes 2115 - budzi ogromne emocje, wzbudza kontrowersje i jest uwielbiany przez młode pokolenie za szczerość w tekstach. Każdy koncert to rewelacyjny kontakt z publicznością i niesamowite widowisko artystyczne – wystarczy przypomnieć, że podczas Great September artysta większość utworów zarapował, stojąc wśród kilkutysięcznej publiczności.

Pezet - od ponad dwóch dekad utrzymuje się na wymagającej hip-hopowej scenie, przeszedł przez wszystkie etapy powstawania polskiego hip-hopu. W dorobku artystycznym Pezeta znajdują się albumy już uznane za klasyki polskiej muzyki. „Muzyka poważna”, „Muzyka klasyczna” czy „Muzyka rozrywkowa” na stałe wpisały się w kanon polskiej sceny. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych raperów.

Natalia Szroeder - to artystka, której dotychczasowe, niezwykle oryginalna droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania kolejnych obszarów twórczej aktywności. Podbija serca widzów i słuchaczy dużych festiwali muzycznych i aktywnie bierze udział w projektach i duetach z największymi artystami - m.in. Ralphem Kamińskim czy Pezetem. Współpracowała także z Janem Młynarskim, Vito Bambino oraz Quebonafide. W dotychczasowym dorobku ma podwójne platynowe płyty za single pochodzące z albumu “NATinterpretacje”, który pokrył się złotem. Obecnie, pracuje nad nowym albumem, którego premiera zaplanowana jest na ten rok.

bryska - to osobowość muzyczna na miarę Sii. Niezwykły głos artystki, ciekawa barwa oraz sceniczne alter-ego przyciągają na koncerty publiczność w każdym wieku. Łączy energiczne, kompozycje z wzruszającą warstwą liryczną, w której nie boi się podejmować mocnych tematów. 

Sorry Boys - to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie alternatywno-popowej. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Debiutancka płyta „Hard Working Classes” ukazała się w 2010 roku i zebrała znakomite recenzje. Kolejne wydawnictwo pt. „Vulcano” zostało uznane za jeden z najlepszych polskich albumów 2013 roku. Ta płyta ugruntowała pozycję Sorry Boys jako zespołu nowatorskiego i niebojącego się sięgać po nieoczywiste rozwiązania.

 IGO - czyli Igor Walaszek ma za sobą niezwykle udany sezon festiwalowy. Zagrał na największych polskich festiwalach, był częścią Męskiego Grania i co najważniejsze, debiutował z pierwszym solowym albumem „Igo”. Płyta została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, a utwór „Helena” uzyskał status podwójnej platyny. Latem, 2022r. zagrał w Łodzi wyprzedany koncert na Letnisku Księży Młyn, gdzie zaprezentował najnowsze utwory.

Artur Rojek - polski muzyk, wokalista, autor tekstów i kompozytor, członek zespołów Myslovitz (1992–2012) i Lenny Valentino (1998–2001). Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Off Festivalu.

Pidźama Porno - powstała w grudniu 1987 roku z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego i Andrzeja Kozakiewicza, ówczesnych studentów poznańskiego uniwersytetu. W 1989 roku nagrali swój pierwszy materiał, zatytułowany „Ulice jak stygmaty”. Równocześnie zadebiutowali na Dużej Scenie Festiwalu w Jarocinie, Festiwalu w Sopocie i jako pierwsza polska kapela undergroundowa zagrali w Pradze.

 ŁÓDZ STAGE:

Cool Kids of Death - W świecie przestylizowanych, nadprodukowanych i przesadzonych produktów muzycznych są trochę rzadkością. Ich styl jest dość charakterystyczny, ale jeśli potrzebne są porównania, to dobrą wskazówką byłyby takie jak The Strokes, Magazine, Joy Division i Bloc Party. Występy na żywo CKOD niosą ze sobą energię i entuzjazm rzadko spotykany w występach zespołów, które grają tak intensywnie (przez 8 lat byli w ciągłej trasie koncertowej, grając ponad 400 koncertów w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, na Węgrzech, Litwie, Izraelu, Francji i Holandii. Od razu stali się "Buntowniczym głosem polskich dwudziestoparolatków". CKOD wystąpiło także w pełnometrażowym filmie dokumentalnym o ich fenomenie (Generacja CKOD) i licencjonowane kilka utworów do ścieżek dźwiękowych do filmów. Na szczęście ani dwie nominacje do MTV European Awards 2003 ani EMA 2007, nie mówiąc już o nominacjach do Nagrody Polskiego Przemysłu Muzycznego (Fryderyki 2007) w najmniejszym stopniu nie zmieniły ich alternatywnego spojrzenia. A ich brzmienie wciąż pozostaje surowe, brudne i bezkompromisowe. 

Po wydaniu albumu Plan Ewakuacji w 2011, zespół zawiesił działalność, od tego czasu, pojawił się na scenie Open’er 2019 oraz na Letnisku w Łodzi w 2022 roku w oryginalnym składzie. 

 L. Stadt - polska grupa muzyczna wykonująca rock z elementami surf rocka, country, psychodelii założona w Łodzi, w 2003 roku. Nazwa zespołu nawiązuje do okupacyjnej nazwy miasta – Litzmannstadt. Zespół zadebiutował występem na Camerimage 2003. Rok później wystąpił w Monachium i Stuttgarcie oraz na festiwalu Class Rock we francuskim Aix-en-Provence. W 2005 brali udział na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Finalista ogólnopolskiej akcji „Gazety Wyborczej” „Gra Muzyka”. W 2006 L.Stadt otworzył cykl telewizyjnych koncertów pt. „Łódź Alternatywna” – koncert transmitowany na żywo przez TVP Łódź oraz Radia Łódź. zespół według polskich mediów został uznany za nadzieję polskiej muzyki.

Hedone - powstały na początku lat 90. w Łodzi zespół, który należąc do grona najbardziej nowatorskich, niepoddających się zaszufladkowaniu formacji, stanowi niezwykle wartościowy, wręcz nieodłączny już element polskiej sceny muzycznej. Po 15 latach milczenia Hedone powróciło z nowym albumem „2020”, który ukazał się 31 grudnia 2020 roku. Maciej Werk nagrywa płyty rzadko, ale gdy wchodzi do studia oznacza to, że ma coś ważnego do powiedzenia. Tak samo jest w wypadku „2020”, bezdyskusyjnie najdojrzalszego muzycznie albumu w historii zespołu. Po tarmoszącym uszy „Werk”, kontrastowym „SancT.V.arium” i zespołowym „Playboyu” przyszedł czas na dwanaście zwartych utworów, układających się w spójną opowieść o mijających dwunastu miesiącach, a przede wszystkim emocjach i myślach, które były aktualne w roku 2020, jak i będą aktualne w przyszłości.

Mimo różnorodnych stylistyk i pomysłów, całość materiału – nagrywanego m.in. w łódzkim studiu Tonn czy w The Church Recording Studio w Pittsburgu – jest spójną brzmieniowo całością. Słychać, że to po prostu Maciej Werk i jego wrażliwość. W nagraniach wspomogli go gitarzysta Tomasz „Mechu” Wojciechowski, znany z Blitzkrieg czy Jezabel Jazz, a także zadomowiony już w Hedone od czasów albumu „Playboy” perkusista Łukasz Klaus. Na płycie pojawia się także cała plejada gości – w warstwie instrumentalnej „2020” wsparli m.in. pianista Kuba Sokołowski, grający na syntezatorach Michał Jeziorski (Ptah, Spika) i Maciej Polak (Pin Park) czy legenda polskiej gitary basowej – Wojciech Pilichowski. Nie zabrakło także gościnnych wokalistów – pamiętana z Firebirds Joanna Prykowska po raz kolejny pojawia się na płycie Hedone, K-Essence ozdabia przebojowy „Discommunicate”, a Paweł „Guma” Gumola (Moskwa) przypomina we „Wstydzie”, że punk’s not dead.
Zespół pracuje właśnie nad nowym materiałem, który ukaże się w 2023 roku.

 Heima - to łódzko-pabianicki zespół, który tworzy swój przytulny świat od końca 2017 roku. Ich muzyczna wrażliwość płynnie porusza się między różnymi gatunkami, jak indie pop, art rock czy shoegaze. Jednak cała twórczość zespołu ma wspólne mianowniki. Ujmujący wokal, nastrojowe partie gitar, oraz ciekawa warstwa rytmiczna tworzą połączenie o intrygującej aurze. 

Zespół ma na koncie kilkadziesiąt koncertów, w tym festiwali. Wystąpili między innymi na Soundedit Festival, Stay Wild Festiwal, czy Songwriter Łódź Festiwal. W 2020 zostali laureatami nagrody Soundedit Spotlight, a w 2021 finalistami Jarocińskich Rytmów Młodych. Zespół współpracuje z łódzkim producentem Pawłem Cieślakiem. W ramach tej kolaboracji został zarejestrowany materiał na debiutancką płytę zespołu pod tytułem “W domu”, która ukazała się 16 lutego 2022 pod wydawnictwem AGORA Muzyka. 

 Bruklin, to klasyczny rockowy kwintet założony w 2018 roku w Łodzi. W swoich utworach łączy gitarowe brzmienie z miejską poetyką tekstów autorstwa Bartłomieja Makrockiego - wokalisty i frontmana grupy.

Koncerty Bruklina, to esencja rockowego sznytu - czysta energia, nieskończona pasja i gitarowa jatka bez wytchnienia. W tekstach każdy znajdzie kawałek prawdy o sobie. Bo kto nigdy nie miał gorszego dnia? 
Kto nie szedł absurdalnie samotny po zatłoczonej ulicy? Kto nigdy nie zatracił się w używkach albo drugim człowieku?

 5000 lat - Jego wokalistą i założycielem jest Paweł ,,Guma" Gumola lider punkowej łódzkiej Moskwy. W 1993 roku po powrocie z Indii ,,Guma" przeżył duchową metamorfozę i skierował się w stronę przyrody, natury, ekologii i wegetarianizmu. Założył reggae'ową kapelę "5000 Lat", która zagrała między innymi na "Reggae nad Wartą" i jako ostatnia kapela ostatniego Festiwalu w Jarocinie 1994. "5000 Lat" funkcjonowało z przerwami do 1999 r. Zespół nagrywa w 1998 swoje demo w Radio Łódź w formie pełno wymiarowego materiału na płytę. W tym roku zespół reaktywował się w składzie: Paweł Gumola - gitara vocal, Tomasz „Mechu” Wojciechowski - bas, Krzysztof Baranowicz - klawisze, Radek Jarzyna – perkusja 

 mona polaski to zespół założony w 2018 roku w Łodzi, przez chłopaków, którzy muzykę pokochali na zabój. Poszukują dreszczy, jakie wywołują piosenki oraz interesują się zagadnieniem przenoszenia się w czasie za pomocą dźwięku. 
Grają współczesną muzykę rozrywkową, w której słychać echa nowej fali, post punka i polskiej alternatywy lat 80/90
Debiutancka płyta „Folklor” wydana w marcu 2019 roku została świetnie przyjęta przez dziennikarzy muzycznych oraz odbiorców na koncertach i festiwalach.
Obecnie zespół kończy pracę nad swoim drugim albumem, i prezentuje single z nowej płyty do piosenek “ Wracam do siebie”, “Kolejny Ostatni Raz” i “Świeć”

 Black Radio to łódzki zespół rockowy, mającyw swoim dorobku m.in. album długogrający, występy w telewizji Polsat, TVN i Kręcioła TV, 25 nagród zdobytych na ogólnopolskich festiwalach muzycznych oraz ponad 300 koncertów w Polsce i Czechach, w tym występy na Dużej Scenie Festiwalu w Jarocinie, Woodstock i Slot Art Festival. Występowali jako support przed legendarnymi zespołami takimi jak COMA, Luxtorpeda i T.Love, a także na koncertach wykonawców zagranicznych (Her Bright Skies, MYIAVI). Finaliści IX edycji programu muzycznego „Must Be The Music”.

Bielas i Marynarze - Jacek Bieleński i Marynarze Łodzi to projekt znanych łódzkich muzyków współtworzących miejski underground. Motorem napędowym łódzkiego okrętu jest Jacek Bieleński i jego bezkompromisowe teksty pełne prawdy o życiu nasycone przewrotnym humorem.

Scena Manufaktura:

Margaret - to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, a zarazem jedna z najbardziej popularnych artystek młodego pokolenia. Na swoim koncie ma 5 albumów studyjnych, w tym dwa – „Add the Blonde” (2014) i „Just the Two of Us” (2015) nagrodzone platyną. Jest także laureatką nagród branżowych na czele z MTV Europe Music Awards oraz Eska Music Awards.

Kult - to zespół, który powstał na początku 1982 roku w Warszawie i nieprzerwanie gra już 40 lat na polskiej scenie. Zagrali ponad 3000 koncertów. Niekwestionowanym liderem zespołu jest Kazik Staszewski, którego działalność zespołowa jak i solowa charakteryzuje się sukcesem komercyjnym i artystycznym. 

Strachy na Lachy - to formacja powołana w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład uzupełnili basista Longin Bartkowiak, perkusista Rafał Kuzyn Piotrowiak i gitarzysta Mariusz Nalepa. W 2003 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z niezależną firmą płytową SP Records. Od tamtej pory formacja wydała kilka albumów – każdy z nich uzyskał status Złotej lub Platynowej Płyty.

KAYAH - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. Wszechstronna muzycznie artystka, najczęściej poruszająca się w klimatach folk, pop, soul i jazz. Autorka wielu przebojów jak “Za późno”, „Supermenka“, „Na językach“, „Testosteron“, „Prawy do lewego“, „Śpij Kochanie Śpij”, czy świąteczny „Ding Dong”.

Dawid Kwiatkowski - polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i osobowość telewizyjna. Karierę muzyczną zaczynał w zespole Two of Us. Wydał siedem solowych albumów studyjnych: 9893 (2013), 9893 Akustycznie (2014), Pop & Roll (2014), Element trzeci (2015), Countdown (2016), 13 grzechów niczyich (2019) i Dawid Kwiatkowski (2021). Dwie wydane przez niego płyty dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce, ponadto za sprzedaż swoich albumów otrzymał jedną platynową płytę i dwie złote.

Ignacy - znany z radiowych osiągnięć 2022 roku. Jego utwór “Czekam na Znak” w zawrotnym tempie zdobył status złotej płyty, a “To co mam” bezustannie słychać w największych stacjach tj. Radio Zet, RMF FM. Twórca muzyki, a także autor znanych milionom słuchaczy tekstów przez swoje nieustanne poszukiwania muzyczne, zaskakuje na każdym kroku. Z jego dotychczasowych wydań bije wielka wrażliwość artystyczna, którą w autentyczny sposób przedstawia na scenie.

Scena Monopolis: 

Błażej Król - przedstawiciel muzyki alternatywnej, członek orkiestry Męskiego Grania i jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich wokalistów. Niedawna premiera płyty „W każdym polskim domu” zachwyciła krytyków, w dwóch piosenkach możemy gościnnie usłyszeć kultowych wykonawców polskiej sceny alternatywnej, Artura Rojka oraz związanego z Łodzią, Piotra Roguckiego.

LEMON - to grupa założona w 2011 roku przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta. LemON to grupa założona w 2011 roku przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta. Zespół ma na koncie 4 albumy studyjne, które pokryły się złotem, platyną i podwójną platyną, a dwa z nich były nominowane do Fryderyków. 

Elida Almeida - Zwyciężczyni nagrody Odkrycie Radia France Internationale pochodzi z wyspy Santiago, z pozbawionej dróg i elektryczności wioski Kebrada (tak zatytułowała swoją drugą autorską płytę!), lecz wychowała na Maio. Z niesłabnącą energią pisze piosenki dla siebie i przyjaciół, pojawia się w wielu specjalnych projektach, chętnie śpiewa duety, jest w wiecznym ruchu. Właśnie wydała piątą już płytę, Di lonji (Z daleka), raz jeszcze nasyconą „muzyką szczęśliwą” wielkiej urody i wyrafinowania.

ip
Fot: materiały prasowe


Słowa kluczowe: Łódź Summer Festival, festiwal, Muzyka, wakacje, Bilety, Letnie festiwale, muzyka,
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
WdoWa prezentuje nowy klip do utworu "TOAST! (miłość)" [WIDEO]

Zobaczcie nowe oblicze tej polskiej raperki.

Slipknot zaprasza na jedyny koncert w Polsce [WIDEO]

Zamaskowana ekstrema z Iowy wystąpi w naszym kraju już w sierpniu 2022 roku.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!