Zespoły muzyczne

Biografia Preisner Zbigniew historia, o zespole

Ocena: 5

Twórczość Zbigniewa Preisnera kojarzona jest przede wszystkim z postacią Krzysztofa Kieślowskiego. Do jego filmów ułożył swoje najważniejsze kompozycje, jego pamięci dedykował requiem.

Urodził się w 1955 roku w Bielsku-Białej. 10 lat później rodzina Kowalskich (Preisner przyjął nazwisko żony - Ewy) przeprowadziła się do małej małopolskiej wioski. Zbigniew grał na gitarze i fortepianie, wkrótce zaczął komponować i związał się z Krakowem. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował historię i filozofię, w 1977 podjął współpracę z legendarną Piwnicą pod Baranami, a potem z Teatrem Starym. Pod koniec 1983 roku do kin wszedł film „Prognoza pogody”. Obraz w reżyserii Antoniego Karauze okazał się przełomowy dla Preisnera: przy pracy nad swoją pierwszą w życiu oprawą poznał Krzysztofa Kieślowskiego. Już dwa lata po tym spotkaniu powstała muzyka do „Bez końca” zwiastująca stałą współpracę kompozytora z reżyserem.

W roku 1987 powstał „Krótki filmu o zabijaniu”, rok później telewizyjny cykl „Dekalog”, a w 1991 „Podwójne życie Weroniki” ze szczególnie cenioną ścieżką dźwiękową, która była nominowana do nagrody Francuskiej Akademii. Trzy lata później Zbigniew Preisner odebrał Césara za muzykę do filmu „Trzy kolory: Czerwony” (Preisner stworzył oprawę do całej trylogii Krzysztofa Kieślowskiego). W 1996 otrzymał drugą statuetkę, tym razem dzięki współpracy z Jeanem Beckerem przy filmie „Élisa”. Kilka lat wcześniej Los Angeles Critics Award przyznawało mu tytuł kompozytora roku.

Kolejna trylogia (Niebo, Czyściec, Piekło) już nie powstała. Dwa i pół roku po śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Preisner zaprezentował w warszawskim Teatrze Wielkim „Requiem dla mojego przyjaciela”.

W 1994 roku Preisner skomponował czołówkę do 26-odcinkowego serialu BBC „People’s Century”, w 1997 wyróżniony został statuetką Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie za muzykę do filmu „Wyspa przy ulicy ptasiej” Sørena Kragh-Jacobsena. Kompozytor podjął współpracę z Leszkiem Możdżerem. Jej efektem było „10 łatwych utworów na fortepian” oraz kilka utworów do filmów (m.in. „Aberdeen”, „Dziwne ogrody”). Obaj też współpracowali w 2005 z Davidem Gilmourem, liderem i gitarzystą Pink Floyd, przy jego solowym albumie - „On An Island”. W 2001 roku Zbigniew Preisner prowadził na antenie RMF FM audycję „Historia muzyki popularnej”.

Preisner stworzył muzykę do ponad 80 filmów, mieszka w Szwajcarii, a pod Krakowem ma swoje studio nagrań. Jego siostra, Tamara Kalinowska, jest artystką, pracuje w Piwnicy pod Baranami.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Preisner Zbigniew. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!