Zespoły muzyczne

Biografia Hyperion historia, o zespole

  • Data założenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Lublin
  • Gatunek: Metal
Ocena:

Hyperion powstał w 1999 roku jako bezimienny twór, mający na celu stworzenie muzyki na awangardowy pokaz mody. 3-osobowy skład - Artur (wokal, bas, sample), Michał (gitara), Grzegorz (perkusja), oprócz szlifowania zamówionego materiału, tworzył indywidualne kawałki w konwencji death metalu połączonego z elementami psychodeli i transu. Owa praca po 5-ciu zaledwie próbach (2 tygodnie działalności) została uwieńczona koncertem u boku Behemoth, Epitome, Triumph Of Gore i Azarath. Późniejszy miesiąc to nikła aktywność zespołu spowodowana problemami zdrowotnymi Michała; i w zaledwie dwa dni po opuszczeniu przez niego szpitala, Hyperion supportuje Vader.

Z czasem, dojrzewająca wizja muzyki Hyperion, czyli odważne połączenie industrialnych elementów z death metalową agresją, zaczyna powodować pierwsze problemy techniczne w zespole. Nowy materiał Hyperion, tworzony według powyższej konwencji uniemożliwia występowanie live zespołu. Koncerty z Yattering, Hate, Sparagmos i Neolith przechodza koło nosa. Z tego też powodu, zespół zaczyna równolegle tworzyć utwory w pierwotnym kierunku. Na miejsce drugiego gitarzysty przychodzi Bartek. Niestety z powodu problemów osobistych nie mógł on długo zajmować miejsca w szeregach Hyperion. Jednakże w tym samym składzie zespół występuje przed Guess Why i Elisabeth (kwiecień 2000).

W międzyczasie pojawia się człowiek, który chce zostać managerem Hyperion, motywując, że muzyka tworzona przez zespół jest swoistym novum na rynku metalowym. Dla jego pracy zostaje zarejestrowane 3-utworowe promo w warunkach domowych. Współpraca z menagerem zakończyła się fiaskiem i oprócz kilku kontaktów z osobistościami sceny muzycznej (impresario Edyty Górniak, etc.) okres traktowany jest jako strata czasu.

Późniejszy okres zespołu to wręcz „hibernacja” działalności. Małe zainteresowanie samych muzyków intensywną pracą oraz wykrystalizowany styl industrialno-metalowego oblicza Hyperion, powoduje odłączenie się Artura z Konradem (ex-Convent) - ówczesnym gitarzystą - z nowymi kawałkami dalej pod nazwą Hyperion. Stare oblicze zespołu miało przyjąć nazwę Frequento i kontynuować pracę w niezmienionym składzie. Nigdy do tego nie doszło.
Po uporządkowaniu swoich spraw Bartek wraca do zespołu na drugą gitarę. Zespół decyduje się na używanie automatu perkusyjnego, będącego jedynym rozwiązaniem umożliwiającym sprawne połączenie industrialnych elementów, tradycyjnego death metalu oraz wystepowanie na żywo. W marcu 2001 zespół otrzymuje zaproszenie na restiwal Unity, który odbył się w Lesznie. Hyperion zagrał tam u boku Schizma, Neuropatia, Infekcja, Fari, Perverted, Cannalis Annalis oraz Hard Resolution. Udany koncert spowodował ponowne zaproszenie w maju 2001 do Leszna oraz do Wrocławia w celu supportowania polskiej części europejskiej trasy zespołów Damnable i Vulgar Degenerate (Niemcy). W okresie wakacji zespół w zaimprowizowanym studio nagrał 6 utworów, które na skutek komputerowego wirusa nigdy nie ujrzały światła dziennego. Od końca wakacji Konrad zaczyna tracić zainteresowanie zespołem.
Sytuacja ta powoduje kolejną zmianę. Do zespołu na niecałe 2 tygodnie przed koncertem zespołu z Devilyn, Trauma i Misteria (18 styczeń 2002), dochodzi Kamil. Niestety zbyt krótki okres przygotowania nie pozwolił na występ w pierwszym składzie. Następne miesiące to przygotowywanie się do wejścia do studio w celu zarejestrowania debiutanckiego materiału. W lutym Hyperion supportował kolejną legendę polskiej sceny metalowej - Turbo, a na początku kwietnia Christ Agony.

W maju 2002 otworzyła się szansa wystąpienia na dużej scenie w ramach lubelskich Juwenaliów (gwiazdą ponownie był zespół Turbo i … T-Love). Jednakże na skutek napadnięcia na jednego z członków Hyperion i zranienie go nożem, zespół nie miał możliwości wystąpić na tym festiwalu. W międzyczasie nie dochodzi do skutku koncert z Corruption i Land Of Fear w Lublinie.

Wakacje 2002 to poszukiwanie i wybór studia nagraniowego. Wybór pada na lubelskie studio Marton. Sesja nagraniowa rozpoczęła się w drugiej połowie września 2002. Jednak nie potrwała długo, gdyż zespół miał wyruszyć na 8-koncertową trasą u boku Christ Agony. Jednakże po dwóch koncertach (Lublin i Warszawa) trasa kończy się w skutek niedociągnięć organizacyjnych. Okres nagrywania przeciąga się do listopada, mimo iż cała sesja zajęła 29 godzin. Następny okres to ponowne miksowanie materiału (w pierwotnej wersji wokale, sample i perkusja były zdecydowanie za cicho). Ze względu na napięty harmonogram studio efekt końcowy został zamknięty 13 stycznia 2002 roku. Od tego momentu kończy się drugi okres „hibernacji” zespołu. We współpracy z serwisem muzyczno-kulturalnym Kultura Industrialna, zostaje wydane 250 sztuk materiału „Industrial Religion” (8 utworów, 30 minut), przeznaczonego na cele promocyjne.

W tym samym roku Hyperion zajmuje 4 miejsce w plebiscycie magazynu „Thrash’em All” w kategorii debiutujących zespołów undergroundowych. Po kilku kolejnych problemach i zmianach składu drugi materiał zespołu „Mechanical Rebellion” zostaje nagrany w 2004 roku w studiu Selani. Jest to koncept album opowiadający o upadku cywilizacji człowieka i buncie maszyn. Zawiera 6 utworów plus intro i outro. Muzyka to kombinacja agresywnego death metalu, wspieranego przez automat perkusyjny, z postindustrialnymi samplami oddającymi specyficzną atmosferę zniszczenia i dehumanizacji.

Od nagrania „Mechanical Rebellion” skład zespołu stanowią dwie osoby: Artur Olejarczyk (wokal, sample, programowanie) i Bartosz Lemiech (gitary).

Krótko po zakończeniu sesji nagraniowej członkowie zespołu przeprowadzają się do Anglii, gdzie ich aktywność muzyczna nieco spada. Pełna reaktywacja grupy ma miejsce w roku 2006. W tej chwili Hyperion pracuje nad swoim debiutanckim albumem, którego tytuł roboczy brzmi: „Cyberwars”. Zespół szuka również wydawcy dla tego albumu.

Tomasz Danielski dołączył do zespołu w maju 2007 roku, jako nowy gitarzysta Hyperion. W nowym pełnym składzie zespół jest gotowy do koncertów i współpracy z mediami i wydawcami.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Hyperion. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Mechanical Rebellion
Premiera: 2004
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!