Koncert
Christoph Irniger - Pilgrim

Christoph Irniger - Pilgrim

  • 2020-02-15, , godzina 19:30
  • Strefa I 70.00 PLN, Strefa II 50.00 PLN
  • Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1, WrocŁaw

Opis

Kwintet Pilgrim, założony przez Christopha Irnigera, saksofonistę tenorowego z Zurychu, jest od lat jednym z najciekawszych zespołów młodej sceny europejskiego jazzu. Po kipiącym energią albumie live Big Wheel Pilgrim prezentuje swoje czwarte nagranie - Crosswinds.

 

Muzycy grupy, która powstała w 2010 r., pochodzą z różnych części Szwajcarii. Udzielają się również w innych zespołach na całym świecie, a w swojej krótkiej karierze mieli okazję grać z wielkimi jazzmanami (i uczyć się od nich), takimi jak Dave Douglas, Nasheet Waits, Dave Liebman i Joey Baron. W swoim wspaniale przemyślanym, ale też pełnym otwartości nowym nagraniu kwintet posługuje się dwuznacznościami. Niektóre kompozycje są swobodnie improwizowane, inne całkowicie zanotowane, jednak większość sytuuje się pomiędzy tymi dwoma sposobami tworzenia. Cechują się elastycznością - odzwierciedlają życie pełne wolności, w którym dokonywane są spontaniczne wybory. Muzyka oscyluje między enigmatyczną refleksją a dzikimi wybuchami temperamentu. Zespół tworzy gęste, wielowymiarowe brzmienie, które trudno jest sklasyfikować. Dla kwintetu Pilgrim gotowe nuty są niczym innym jak nagłówkiem, przedmiotem niepisanej historii lub drzwiami prowadzącymi do innej, pełnej wolności przestrzeni muzycznej. Każdy muzyk opowiada tę historię inaczej. To, czego nie można wymusić lub narzucić w celowo kontrolowanych działaniach, pozostawia swoje ślady w podświadomym przetwarzaniu. Może ponownie ukazać się na powierzchni i przejawiać się w rozmaicie dojrzewających dźwiękach. Zaskakujące punkty zwrotne w muzyce grupy Pilgrim wskazują, że nie jest to myślenie życzeniowe czy oczywistość. Gra grupy pozostaje ostra i dynamiczna. W nocie o nagraniu Peter Margasak pisze: ,,W albumie Crosswinds Pilgrim wyraża to, co niezrozumiałe - niewyrażalne - zachwycając przy tym pięknem, człowieczeństwem i czułością. Irniger i jego koledzy z zespołu wypracowali bogate, współczesne brzmienie, które łączy pomysły jednych z najbardziej zaawansowanych harmonijnie myślicieli w USA z wyraźnie słyszalnym europejskim stylem".

 

 ,,Ludzie, którzy znają się na jazzie, mówią, że Christoph Irniger jest jednym z najbardziej obiecujących muzyków współczesnego jazzu szwajcarskiego". (,,Jazzthetik")

 

Wykonawcy:

Christoph Irniger - saksofon tenorowy
Stefan Aeby - fortepian
Dave Gisler - gitara
Raffaele Bossard - kontrabas
Michi Stulz - perkusja

 

Program:

Materiał z płyty Crosswinds

Więcej

Spodobało Ci się wydarzenie "Christoph Irniger - Pilgrim"? Szukasz innych wydarzeń z tego samego typu, gatunku? Zobacz: koncerty , koncerty na dziś, koncerty jutro, koncerty w tym tygodniu, koncerty na weekend.
Premiery muzyczne
Ostatnio dodane
Polandrock2020
Pol'and'Rock Online ogłasza kolejnych artystów

Hunter, Poparzeni Kawą Trzy i Sidney Polak dołączają do Najpiękniejszej Domówki Świata.

Konkurs Ziaja