Artyści, piosenkarze

Życiorys Sóley (Sóley Stefánsdóttir) biografia

Ocena:

Twórczość Sóley to kolejna odsłona magicznej sceny islandzkiej. Jej muzyka „brzmi jak sen, równocześnie słodki i dziwaczny“ - pisze wydawca artystki. Płytowy debiut Islandki "We Sink'" okazał się bestsellerem w całej Europie, zaś singiel "Pretty Face" zebrał w serwisie youtube ponad 10 milionów odsłon!

Piękne, delikatne, a zarazem mroczne piosenki artystki porównuje się do dokonań Múm, Sigur Ros, Lykke Li czy  CocoRosie. Choć "We Sink" to jej pierwsza płyta, młoda Islandka ma za sobą spore doswiadczenie sceniczne. Sóley Stefánsdóttir tworzyć zaczęła już jako nastolatka i może się pochwalić ukończeniem studiów na Icelandic Art Academy w zakresie pianina i kompozycji. Głos młodej Islandki wcześniej można było usłyszeć też na krążkach znakomitego indie-folkowego kolektywu Seabear. Jej autorski talent prawdziwie eksplodował jednak dopiero na "We Sink". 13 pięknych piosenek stworzonych przez przez Sóley pozwala zanurzyć się w sielskich, choć momentami nieco niepokojących, somnambulicznych wizjach, które mogą budzić skojarzenia z twórczością Tima Burtona.

Muzyka Sóley kreuje świat odrębny i własny, choć blisko spokrewniony z estetyką skandynawską. Wśród inspiracji wyróżnić można m.in. gigantów muzyki z Północy: Sigur Rós i Múm, idoli jej młodości: „Kiedy byłam młoda, bardzo dużo słuchałam Sigur Rós. Ágætis Byrjun było moją pierwszą płytą, która nie była chłamem. Gdy byłam nastolatką słuchałam też codziennie zespołu Múm, byli moimi idolami. Teraz znam ich osobiście i jeżdżę z nimi w trasy – nigdy nie wiesz, co cię może w życiu spotkać! Na długo przed tym, jak zaczęłam solowy projekt jako Sóley, robiłam muzykę, która była ekstremalnie podobna do muzyki Múm. Śpiewałam szeptem i tak dalej. Nadal gdzieś trzymam te nagrania, całkiem zabawnie się tego słucha. Byłam wtedy młoda i nie miałam jeszcze wypracowanego własnego stylu. W 2007 zaczęłam studiować kompozycję na Icelandic Art Academy i tam nauczono mnie szukać swojego własnego głosu“. - mówi filigranowa i przeurocza pianistka i wokalistka.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Sóley (Sóley Stefánsdóttir). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Ask The Deep
Ask The Deep Sóley
Premiera: 2015-05-08
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!