Artyści, piosenkarze

Życiorys Monika Borzym biografia

Ocena:

Monika Borzym to utalentowana i wykształcona wokalistka jazzowa młodego pokolenia. Na świat przyszła w 1990 roku, zaś edukację artystyczną rozpoczęła 8 lat później w szkole muzycznej I st. "Brillante" w klasie fortepianu, którą ukończyła z wyróżnieniem. 

Po ukończeniu nauki w Z.P.S.M. im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Emiliana Madeya, w sierpniu 2005 roku, postanowiła wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie trafiła do John Hersey High School. Podczas pierwszej wizyty za oceanem, gdzie spędziła w sumie rok, szlifowała język i śpiewała w szkolnych chórach oraz big bandzie jazzowym. Uczyła się także w studio uznanej chicagowskiej wokalistki jazzowej Gail Bisesi, pod której okiem zapoznała się z podstawami harmonii jazzowej i improwizacji. 

W czerwcu 2006 wróciła do Polski i we wrześniu rozpoczęła naukę na wydziale piosenki Z.P.S.M. im. F. Chopina w klasie prof. Małgorzaty Kustosz - Piątosy i w klasie wokalistyki jazzowej prof. Izabeli Zając. 

Stosunkowo szybko zwróciła na siebie uwagę środowiska jazzowego, co zaowocowało współpracą między innymi z Bogdanem Hołownią, Michałem Urbaniakiem, Triem RGG, Mariuszem Bogdanowiczem, Wojciechem Gogolewskim i innymi. 

W roku 2007 wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych, gdzie zdobyła drugie miejsce. To był jej pierwszy wielki sukces. Rok później otrzymała stypendium w University of Miami Frost School of Music, gdzie studiowała pod okiem światowej sławy muzyków jazzowych takich jak Lisanne Lyons, Larry Lapin, Dante Luciani, Greg Gisbert, Chuck Bergeron, Ira Sullivan oraz Shelly Berg. Miała przyjemność wielokrotnie występować z nimi na jednej scenie. 

W 2009 roku w październiku wystąpiła wraz z Michałem Urbaniakiem na Jazz Jamboree podczas koncertu w hołdzie Milesowi Davisowi w Warszawie. Ten występ sprawił, że o Monice zrobiła się naprawdę głośno w całym światku muzycznym. Była nie tylko jedyną kobietą, ale w ogóle jedynym polskim artystą zaproszonym przez Michała Urbaniak do udziału w tym przedsięwzięciu. Pomimo, iż była najmłodszą uczestniczką koncertu o niewielkim jeszcze dorobku, udało jej się zrobić piorunujące wrażenie.

W 2011 ten niewielki dorobek został wreszcie wzbogacony przez debiutancki album "Girl Talk". Do nagrania utworów na płytę zaproszeni zostali czołowi muzycy amerykańscy, między innymi Gil Goldstein - zdobywca czterech nagród Grammy, aranżerem między innymi albumów Stinga, Chrisa Botti, Pata Metheny'ego oraz najbliższy współpracownik Bobba McFerrina, a także Aaron Parks (współpracował między innymi z Joshuą Redmanem), Larry Grenadier (basista współpracujący z triem Brada Mehldaua), czy znany amerykański perkusista jazzowy, Erikiem Harlandem. Na albumie znalazły się jazzujące wersje piosenek Amy Winehouse, Bjork, Dido, Fiony Apple, Estelle, Reginy Spektor, Erykah Badu czy Feist. 

Środowiska muzyczne, którymi otacza się na różnych etapach swojego artystycznego rozwoju były niezwykle zróżnicowane, co sprawia, że jej pasja do muzyki jazzowej wzbogaca się wpływami wszelkich gatunków muzycznych, poczynając od klasyki, poprzez soul, funk, reggae, rock. Owocem tych fascynacji jest współpraca z muzykami spoza środowiska jazzowego. Bierze aktywny udział w stołecznym życiu muzyki rozrywkowej, popularnej i undergroundowej. 

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Monika Borzym. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
My Place
My Place Borzym Monika
Premiera: 2013-10-15
Ocena: 3.5
Girl Talk
Girl Talk Borzym Monika
Premiera: 2011-10-03
Ocena: 5
Zobacz również
Konkurs Ziaja