Aktualności - Muzyka

"Zaczęło się w Polsce"

2009-09-10 12:16:55

W grze "Zaczęło się w Polsce" gracz wciela się w postać historyczną, przedstawioną jako archetyp polskiego bohatera żyjącego w latach 1939-1989... Wydawnictwu towarzyszy soundtrack złożony z niezwykłych piosenek.

 W grze Zaczęło się w Polsce gracz wciela się w postać historyczną, przedstawioną jako archetyp polskiego bohatera żyjącego w latach 1939-1989. Postać ta musi przebyć długą drogę, stawiając czoło wielu niebezpieczeństwom aby w końcu wziąć udział w kształtowaniu wolnej Polski. Ramy historyczne gry to czas II wojny światowej, czasy powojenne bloku wschodniego i Polski okresu PRL-u. Gra nieodmiennie kończy się rozpoczęciem obrad „Okrągłego Stołu” w 1989 roku, jednakże sam przebieg gry może przedstawić odmienną od prawdziwej wersję historii tego okresu. Dlatego też każda rozgrywka posiada niepowtarzalny przebieg i to od poczynań graczy zależy jak będzie wyglądała polska droga do wolności. Gra ma charakter promocyjno-edukacyjny i powstała w związku z tegorocznymi obchodami dwóch ważnych dla Polski i Świata rocznic: wybuchu II wojny światowej oraz obrad Okrągłego Stołu i wyborów czerwcowych w Polsce w 1989 roku.

Piosenki, które składają się na ścieżkę dźwiękową zainspirowane zostały muzyką i historią okresu 1939-1989. Znajdziemy tutaj autorskie wersje klasycznych kompozycji, takich jak: utwór „Na pierwszy znak” z repertuaru przedwojennej gwiazdy - piosenkarki i aktorki Hanki Ordonówny, w wykonaniu Gaby Kulki; powstała w czasie II wojny piosenka partyzancka „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” w wykonaniu Czesława Mozila i jego grupy Czesław Śpiewa; kompozycje „Umiłowany kraj” Tadeusza Sygietyńskiego do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i „Poranna wiadomość” autorstwa Grzegorza Ciechowskiego - oba w interpretacji zespołu Agressiva 69; utwór „Nim wstanie dzień” Krzysztofa Komedy do słów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Nosowskiej.

Na płycie nie mogło zabraknąć muzycznych interpretacji poezji: wiersz „Rehabilitacja” noblistki Wisławy Szymborskiej odkrywa na nowo grupa Mona; „Guziki” Zbigniewa Herberta - projekt Tomka Grocholi - Sudenes z gościnnym udziałem Tomo Żyżyka; popularny w okresie przedwojennym i powojennym „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy w interpretacji projektu Sepa & Mara do muzyki Bodka Pezdy. Z kolei L.U.C w utworze „Wizytówka firmy PRL” wykorzystał fragmenty autentycznych przemówień o wydźwięku ideologicznym.

W składankę włączono również nowe kompozycje, które swoim charakterem idealnie pasują do repertuaru płyty, jak np. „Okupacja” duetu Ballady i Romanse czy „Mój tata generał” autorstwa Artura Rojka. Sięgnięto i po kompozycje powstałe jeszcze przed Okrągłym Stołem: „Polska” grupy Aurora, „Wiatraki” grupy Made in Poland, „Tu nie będzie rewolucji” zespołu 1984 oraz „Jeszcze będzie przepięknie” zespołu Tilt.

Na płycie umieszczono dwie kompozycje anglojęzyczne. Spaceboy nagrał własną wersję „New Years’ Day” z płyty „War” z repertuaru grupy U2, której słowa zainspirowane zostały ruchem „Solidarności” i wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Nagranie zawiera ponadto wersję koncertową „I’ll Meet You In Poland Baby” grupy Foetus Jamesa George´a Thirlwella, australijskiego artysty związanego z Nowym Jorkiem i tamtejszą sceną no wave; od tytułu tej kompozycji wzięła nazwę cała składanka.

Program płyty Cd:
1.  Sepa & Mara – Katechizm polskiego dziecka
    Muz. Bodek Pezda, sł. Władysław Bełza
   
2.  Gaba Kulka - Na pierwszy znak
    Muz. Henryk Wars, sł. Julian Tuwim
    
3.  Czesław Śpiewa - Dziś do ciebie przyjść nie mogę
    Muz. i sł. piosenka tradycyjna

4.  Ballady I Romanse - Okupacja

    Muz. i sł. Zuzanna Wrońska

5.  Nosowska - Nim wstanie dzień

    Muz. Krzysztof Komeda, sł. Agnieszka Osiecka

6.  L.U.C - Wizytówka firmy PRL
    Muz. Łukasz Rostkowski
    
7.  Spaceboy with the license to fly - New Year's Day

    Written by A. Clayton, D.W. Evans, P. Hewson, L. Mullen

8.  Mona - Rehabilitacja

    Muz. Paweł Nafus, Barnaba Strzygocki, Tomo Żyżyk
    Sł. Wisława Szymborska
 
9.  Sudenes feat. Tomo Żyżyk - Guziki

    Muz. Tomasz Grochola, Krzysztof Mandrela, sł. Zbigniew Herbert
    
10. Agressiva 69 – Poranna wiadomość
    Muz i sł. Grzegorz Ciechowski

11. Made In Poland - Wiatraki
    Muz. i sł. Made In Poland

12. 1984 - Tu nie będzie rewolucji
    Muz i sł. Piotr Liszcz
       
13. Agressiva 69 - Ukochany Kraj
     Muz. Tadeusz Sygietyński, sł. Konstanty Ildefons Gałczyński
     
14. Aurora - Polska
    Muz. Maciej Miernik,   Sł. Roman Rzucidło

15. Foetus - I'll Meet You In Poland Baby
    Written by J.G Thirlwell
    
16. Artur Rojek - Mój tata generał
    Muz i sł. Artur Rojek

17. Tilt - Jeszcze będzie przepięknie
    muz i sł. Tomasz Lipiński

(JUR)/ip

Słowa kluczowe: zaczęło się w polsce gra gaba kulka czesław śpiewa nosowska luc aggresiva 69 artur rojek tilt
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Sylwia Grzeszczak wydaje singiel "O nich, o Tobie" [AUDIO]

Za produkcję muzyczną i współtworzenie singla odpowiedzialny jest z kolei Kuba Galiński.

Clock Machine - Noc
Teledysk "Noc" zapowiada album Clock Machine [WIDEO]

Po świetnie przyjętych rockowych krążkach, skręcają na nieznane do tej pory muzyczne terytoria.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!