Aktualności - Muzyka

Za nami Finał 5. Festiwalu Inspiracje-Interpretacje: Roman Kołakowski [Relacja]

2022-12-06 12:30:01

Za nami Finał V Festiwalu Inspiracje-Interpretacje: Roman Kołakowski. Trzy spośród pięciu festiwalowych odsłon wspominały twórczość artystów związanych z Krakowem. Tegoroczne mocno wrocławskie Inspiracje-Interpretacje: Roman Kołakowski ślą natomiast do Krakowa "pocztówkę z Wrocławia" w postaci nagród wyśpiewanych przez dwie utalentowane krakowianki.

Laureaci V Festiwalu Inspiracje-InterpretacjeKasia Żbel, która ze swadą i humorem bawiła publiczność zawiłościami "Denucjacji deklinacji" wyjechała z Wrocławia do Krakowa, w którym studiuje aktorstwo, z pierwszą nagrodą i statuetką V Inspiracji- Interpretacji. Ewa Środoń- Prokulewicz wyśpiewała dla siebie nagrodę specjalną. Wróci na światowidową  scenę na przełomie maja/ czerwca 2023 z własnym recitalem!

Festiwalu nie ominęły spore zawirowania, bo nagła nieobecność Konrada Imieli ( jego recital "Waits 2022" miał wybrzmieć w finale imprezy) wpłynęła  na program. Do gości wspominkowej  "Herbatki w oparach nostalgii" dołączył Mariusz Kilian, dla którego twórczość Romana Kołakowskiego jako tłumacza tekstów piosenek wpisała się w sukces recitalu z utworami Stinga. - Roman był nie tylko utalentowany, ale i niezwykle pracowity - wspominała Urszula Orłowska, która z Romanem Kołakowskim przygotowała kilkanaście galowych koncertów PPA - Czasem go pytałam kiedy pomiędzy pisaniem, reżyserowałem, komponowaniem ma czas na sen?

- To była pierwsza osoba, która nie znając mnie wcześniej zaprosiwszy do współpracy okazała na starcie pełne zaufanie - opowiadał aktor Leszek Zduń. - Gdy spytałem o próbę mojego występu Roman odpowiedział, że próba będzie godzinę przed koncertem. - Jest pan zawodowym aktorem, profesjonalistą, to mi wystarczy - dodał. Podpytywana przez prowadzącą spotkanie Teresę Drozdę Agata Klimczak-Kołakowska przyznała, że po raz pierwszy zetknęła się z późniejszym swoim mężem, gdy jako licealistka debiutowała na PPA, otrzymując nagrodę. - Roman zasiadał wtedy w jury, wyglądał tak poważnie i nieprzystępnie, że nie ośmieliłam się do niego nawet podejść, by spytać o uwagi do mojego występu - dodała z uśmiechem.

Drugą część wieczoru wypełniła już tylko muzyka. Jurorzy, choć podkreślali wysoki poziom prezentacji konkursowych w ostatecznym werdykcie byli bardzo zgodni. - Cieszę się - mówiła Teresa Drozda, że tegorocznym bohaterem festiwalu był Roman Kołakowski, znany szerszej publiczności głownie jako reżyser i tłumacz - Inspiracje-Interpretacje zaprezentowały go jako autora, tłumacza i kompozytora. Agata Klimczak-Kołakowska gratulowała wszystkim uczestniczkom odwagi.  - Przygotowałyście trudny program, dla Romana współpraca z młodzieżą zawsze była ważna.

III nagrodę (2 tys. zł) otrzymała Katarzyna Miednik, absolwentka Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu, która walory i dynamikę swojego głosu wspaniale zaprezentowała w piosence "Świt, świt! (sł. Roman Kołakowski, album Alkmija). Marta Olszewska  (II nagroda, 3 tys. zł) szlifuje swoje umiejętności wykonawcze we wrocławskim MDK Śródmieście w grupie Impresja, jurorom podobała się szczególnie jej interpretacja "Przekleństwa Millhaven" (sł. Nick Cave/ Roman Kołakowski; muz. Nick Cave).

Katarzyna Żbel ze swadą i humorem bawiła publiczność zawiłościami "Denucjacji deklinacji" (sł. Roman Kołakowski, muz. Wojciech Głuch)  Drugi utwór "Wilga" z tekstem Tadeusza Nowaka prezentował Romana Kołakowskiego jako kompozytora. - Te piosenki i twórczość pana Romana były dla mnie prawdziwym odkryciem - mówiła Kasia, przyjmując pierwszą nagrodę (w wys. 4 tys. zł) i statuetkę festiwalową z rąk jurorów, których ujęła nie tylko świetnym wykonaniem, ale też autentyzmem i szczerością na scenie.

Jazzowy feeling czuło się w głosie Ewy Środoń-Prokulewicz, nic dziwnego, że do prezentacji w konkursie wokalistka na co dzień śpiewająca w krakowskich klubach wybrała ballady z repertuaru Nica Cave'a  ("W moich ramionach", "Hotel Boga", sł. Roman Kołakowski). To jej głos oczarował jury tak bardzo, że nagroda specjalna -  5 tys. z przeznaczeniem na realizację własnego recitalu, powędrowała w jej ręce. 

W finale koncertu laureatów na scenie pojawiła się Agata Klimczak-Kołakowska z Leszkiem Zduniem i Grzegorzem Bukowskim przy fortepianie, wykonując w zaimprowizowanym recitalu piosenki z tekstami bądź muzyką Romana Kołakowskiego z repertuaru Cohena, Brela, Nohavicy, Stachury. Żona artysty dziękując za zaproszenie nie kryła wzruszenia – pamięć o Romanie będzie trwała póki kolejni wokaliści zechcą śpiewać jego piosenki.

Katarzyna Żbel odbiera nagrodęip

fot. Marta Gutowska/materiały organizatora

Słowa kluczowe: zdjęcia, laureaci, Kasia Żbel, Ewa Środoń- Prokulewicz, Katarzyna Miednik, Marta Olszewska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Adam Lambert zapowiada nowy album "High Drama" [AUDIO]

Nominowany do Grammy supergwiazdor Adam Lambert przedstawia nowy singiel.

lil yachty
Lil Yachty prezentuje album "Let's Start Here"

Nowa płyta jest już dostępna?

Polecamy
Michał Szpak
Michał Szpak wystąpi na dwóch koncertach we Wrocławiu Wrocław

Artysta zagra 17 i 18 grudnia w Teatrze Capitol.

Testament
Testament, Exodus i Death Angel wystąpią we Wrocławiu Wrocław

Pionierzy thrash metalu wystąpią 19 lutego 2020, we wrocławskiej Hali Orbita.

Polecamy
Ostatnio dodane
Adam Lambert zapowiada nowy album "High Drama" [AUDIO]

Nominowany do Grammy supergwiazdor Adam Lambert przedstawia nowy singiel.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!