Aktualności - Muzyka

Sevdaliza i Leszek Możdżer zagrali na 40. PPA [FOTO]

2019-03-25 09:26:16

W dniu 24 marca 2019 Leszek Możdżer zagrał gościnnie na koncercie Sevdalizy podczas 40. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Występ odbył się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia >>

40. PPA: SevdalizaSevdaliza jest holenderską artystką totalną (kompozytorką, wokalistką, tancerką, reżyserką, malarką, rzeźbiarką) u progu międzynarodowej sławy.

Piosenki są dla Sevdalizy tylko jednym ze środków wyrazu (nietrudno usłyszeć ich najważniejsze źródła: staromodny trip hop, oszczędna elektronika klubowa, odrobina europejskiej muzyki klasycznej i sporo wpływów perskiej muzyki tradycyjnej), bo artystka najpełniej wyraża się w bogato i pomysłowo inscenizowanych formach filmowych, poruszających uniwersalne, ciągle przez ludzkość nieprzepracowane problemy: uprzedmiotowienie, zniewolenie, brak miłości.

Sevdaliza pasuje do współczesnego świata, pełnego codziennych transgresji – i jednocześnie jest prowokacją wobec tych wszystkich, którzy chcieliby zaszufladkować ją jako Persian beauty. Sevdaliza z wirtuozerią posługuje się wyrwanymi z różnych kultur symbolami i hermetycznymi – a jednak czytelnymi! – aluzjami, żongluje stereotypami i tekstami kultury, które zostały, czasem słusznie, zapomniane.

Leszek Możdżer
to wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”.

Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad.

MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: koncert, Przegląd Piosenki Aktorskiej, 2019, zdjęcia
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ellie Goulding - Sixteen
Ellie Goulding w klipie do singla "Sixteen" [WIDEO]

Piosenkarka robi się nostalgiczna?

Michael Kiwanuka
Piosenka "Cold Little Heart" promuje powrót "Wielkich kłamstewek" [WIDEO]

Utwór w wykonaniu Michaela Kiwanuki pojawia się w zwiastunie drugiego sezonu serialu HBO.

Acid Drinkers
Acid Drinkers wystąpią razem z Anthrax 12 czerwca we Wrocławiu Wrocław

Obchodzący w tym roku trzydziestolecie działalności Acid Drinkers wystąpi 12 czerwca we Wrocławiu.

Polecamy
The White Stripes pokaże fanom kulisy trasy
The White Stripes pokaże fanom kulisy trasy

Zespół w 2007 roku nakręcił trasę i promocję albumu "Icky Thump" początkowo bez konkretnego celu. Teraz z materiału chcą zmontować film dokumentalny.

Cool Kids Of Death- Klub Graffiti, Lublin
Cool Kids Of Death- Klub Graffiti, Lublin Lublin

„Nazywamy się CKOD, przyjechaliśmy z Łodzi. Jak zwykle zresztą”- przywitał nas Ostrowski. I zaczęło się. I co tu dużo mówić- dostałem to , czego się spodziewałem. Punkowy pazur, skaczący po scenie wokalista wykrzykujący kolejne linijki tekstu...

Zobacz również
Ostatnio dodane
Ellie Goulding - Sixteen
Ellie Goulding w klipie do singla "Sixteen" [WIDEO]

Piosenkarka robi się nostalgiczna?

Michael Kiwanuka
Piosenka "Cold Little Heart" promuje powrót "Wielkich kłamstewek" [WIDEO]

Utwór w wykonaniu Michaela Kiwanuki pojawia się w zwiastunie drugiego sezonu serialu HBO.