Zespoły muzyczne

Biografia Lombard historia, o zespole

  • Data założenia: 1981
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Poznań
  • Gatunek: Rock
Ocena: 5

Lombard, jedna z najpopularniejszych formacji pop rockowych polskiej sceny lat 80., z początku funkcjonował jako grupa wokalna Vist. Z trzema wokalistami w składzie (dwie kobiety, jeden mężczyzna) pod wypływem takich zespołów jak Maanam wyewoluowała do kapeli rockowej i od 18 mają 1981 roku, kiedy to odbyła się pierwsza próba Lombardu istnieje pod niezmienioną do dziś nazwą.

Lombard, jedna z najpopularniejszych formacji pop rockowych polskiej sceny lat 80., z początku funkcjonował jako grupa wokalna Vist. Z trzema wokalistami w składzie (dwie kobiety, jeden mężczyzna) pod wypływem takich zespołów jak Maanam wyewoluowała do kapeli rockowej i od 18 mają 1981 roku, kiedy to odbyła się pierwsza próba Lombardu istnieje pod niezmienioną do dziś nazwą. 

Cechą charakterystyczną dla Lombardu była zawsze duża liczba członków (minimum pięcioro) i liczne przetasowania personalne. Od roku 1981 przez formację przewinęło się ponad 25 muzyków, m.in.: Piotr Zander, Artur Malik, Jacek Królik, Zbigniew Foryś, czy Michał Burzymowski, każdy z nich pozostawił na dorobku grupy swój ślad. Na przełomie lat 80. i 90. doszło nawet do tego, że jedynym artystą z oryginalnego składu grupy była wokalistka Małgorzata Ostrowska. Zmiany nie omijały nikogo, przez co w pierwszej połowie lat 80. dziennikarz muzyczny Marek Wiernik określił członków formacji jako mistrzów świata w "podgryzaniu". 

Pierwszy skład grupy, który uległ pewnym modyfikacjom już po trzech miesiącach tworzyło siedem osób. Wokalistki Małgorzata Ostrowska i Wanda Kwietniewska, klawiszowcy Grzegorz Stróżniak i Maciej Szymański, perkusista Krzysztof Kuźniak, basista Maurycy Przybyłowicz oraz gitarzysta Jeremi Sajkowski. Swoje pierwsze utwory grupa nagrała w studiu Radia Szczecin, gdzie powstał m.in. pierwszy przebój grupy "O jeden dreszcz". Lombard swój debiutancki występ zagrał w październiku 1981 roku w poznańskim klubie "Walter", po czym jeszcze jako mało znana formacja wyruszył w trasę koncertową pełniąc rolę supportu Budki Suflera. 

Pomimo panującego stanu wojennego, który przerwał wspólne występy z zespołem Krzysztofa Cugowskiego Lombard w 1982 roku dał ponad 120 koncertów. Rok ten przyniósł również liczne zmiany personalne, w tym jedną z najpoważniejszych - odejście z grupy w atmosferze skandalu Wandy Kwietniewskiej, która założyła formację Banda i Wanda. 

- Dwie wokalistki miały być naszym atutem - wyjaśniał w wywiadzie przeprowadzonym na potrzeby serii wydawniczej "Gwiazdy Polskiej Muzyki lat 80" Grzegorz Stróżniak. - Niestety czas pokazał, że tak się nie stało, bo w momencie, kiedy mieliśmy dzielić się utworami, zaczynały się przepychanki. W momencie krytycznym Wanda postawiła wszystko na jedną kartę, mówiąc, że albo zespół gra z nią, albo z Małgorzatą. Wybraliśmy drugie rozwiązanie. 

Od tego czasu twarzą Lombardu została Ostrowska, która dzięki agresywnemu wizerunkowi scenicznemu stała się jedną z ikon polskiej muzyki tamtego okresu. Była też jednym z elementów determinujących sukces formacji. Drugim była postać Stróżniaka pełniącego funkcje głównego kompozytora i lidera. To on jest autorem wielu przebojów grupy w tym chyba tego największego, hymnu "Przeżyj to sam". Zespół wiele zawdzięcza też świetnym tekściarzom. Jacek Skubikowski, Marek Dutkiewicz i Andrzej Sobczak swoimi lirykami, na ile tylko pozwalała cenzura, starali się oddawać atmosferę, w jakiej w PRL-u żyło polskie społeczeństwo. Wiele piosenek pochodzących z pierwszej płyty zespołu "Śmierć dyskotece" posiadało bardzo polityczny i zaangażowany charakter. 

- Cenzorzy raz byli bardziej skrupulatni, kiedy indziej mniej, jedni byli kretynami, drudzy inteligentnymi ludźmi - tłumaczył Stróżniak - "Śmierć dyskotece!", "Taniec pingwina na szkle" – to wszystko są politykujące teksty. "Przeżyj to sam" nawet nie potrzebowało przenośni. 

Do poważniejszej konfrontacji z ówczesnymi władzami doszło w 1985 roku kiedy to wyróżniony już w 1983 roku na opolskim festiwalu za utwór "Szklana Pogoda", doskonale znany w kraju i koncertujący zagranicą (Niemcy, Holandia, Włochy) Lombard odmówił udziału w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Z tego powodu grupa nie została dopuszczona do festiwalu w Opolu, pod znakiem zapytania stanęła też jego trasa koncertowa po Włoszech. 

- Nie chcieliśmy jechać do Zielonej Góry, ale wylądowaliśmy na czerwonym dywaniku u Ministra Kultury - wspominał klawiszowiec. - Wstrzymano by nam paszporty, to był ruch poniżej pasa. Wiem, że świadczyłoby o nas lepiej, gdybyśmy odmówili, ale pracowaliśmy na to, aby wyjeżdżać za granicę. Nie chcieliśmy rezygnować z tego kontraktu. 

Niemal całe lata 80. zespół zapamiętał jako pasmo sukcesów. W tym okresie wydał 10 płyt w tym 3 koncertowe, a także jako pierwsza krajowa grupa rockowa wystąpił w Teatrze Polskim w Poznaniu w musicalu "Łyżki i księżyc", dając wraz z aktorami kilkadziesiąt spektakli. Od drugiej połowy dziesięciolecia zaczął narastać konflikt na linii Ostrowska - Stróżniak, który swe apogeum osiągnął w 1988 roku, kiedy na polecenie artystki ówczesny menadżer Lombardu zwolnił z grupy Stróżniaka. 

- Decyzja ta podyktowana była zawiścią, walką o tantiemy i o podział pieniędzy w zespole przed dawno planowanymi trasami koncertowymi do USA i ZSRR - możemy przeczytać na oficjalne stronie zespołu. 

Kompozytor do zespołu wrócił w 1991 roku, kiedy opuściła go z powodów osobistych Ostrowska. W 1994 roku pod nazwą zmienioną na Lombard Group zespół wydał pierwszą w latach 90. płytę "Afryka". Rok później grupa nagrała utwór promujący markę piwa "10,5". 

W 1997 roku życiowe ścieżki Ostrowskiej i Stróżniaka znowu się zeszły. Na scenę powrócił Lombard, który odbył w kolejnych latach trasę koncertową po Niemczech i USA. W 1999 roku po raz kolejny, tym razem definitywnie zespół opuszcza planująca solową karierę Ostrowska. Jej miejsce zajęła Marta Cugier, z którą grupa wydała krążek "Deja'Vu". W XXI wieku skład – tradycyjnie już - zmieniał się parokrotnie. W 2008 roku formację tworzyli: Cugier, Stróżniak, Daniel Patalas, Michał Kwapisz i Mirosław Kamiński. 

W 2005 roku zespół przypomniał o sobie, wspierając kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości, poprzez udział w cyklu koncertów Wiosna Polaków. W 2008 roku zagrał nielegalny koncert dla Białoruskiej Polonii. Z tego też roku pochodzi jego DVD "W hołdzie Solidarności - Drogi do wolności".

Płyty, albumy

Płyty zespołu Lombard. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Show Time
Show Time Lombard
Premiera: 2012-02-06
Ocena:
Lombard - przebojowa kolekcja DZIENNIKA
Premiera: 2007
Ocena:
The Best - Przeżyj to sam
Premiera: 2004
Ocena:
20 lat - koncert przeżyj to sam
Premiera: 2002
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!