Zespoły muzyczne

Biografia Kat historia, o zespole

  • Data założenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Katowice
  • Gatunek: Metal
Ocena: 5
Jeden z prekursorów rodzimego thrash metalu. Wspólnie z grupami Turbo i TSA stworzył tzw. „Wielką Trójcę" polskiego metalu. Zespół powstał w Katowicach na przełomie 1979 i 1980 roku z inicjatywy gitarzysty Piotra Luczyka oraz perkusisty Ireneusza Lotha.

Niedługo potem do założycieli grupy dołączyli - basista Tomasz Jaguś oraz gitarzysta Ryszard Pisarski. Początkowo bez wokalisty, KAT wykonywał instrumentalnego hard rocka. W 1981 roku, po festiwalu Silesian Rock, do grupy dołączył frontman - Roman Kostrzewski. Debiutancki singiel „Ostatni tabor/Noce szatana" nagrany został w roku 1984, już po uzupełnieniu składu przez gitarzystę Wojciecha Mrowca. Podczas festiwalu w Jarocinie zespół trafił do "złotej ósemki" i zwyciężył w nieoficjalnym plebiscycie publiczności. W maju 1985 KAT wyruszył w trasę z grupą Hanoi Rocks.

W marcu 1986 nakładem Mauzoleum Records za Zachodzie ukazał się album „Metal & Hell", a jesienią fragmenty tej płyty ukazały się na singlach „Metal & Hell / Oracle" i „Time of Revenge / Czas Zemsty". Polskojęzyczna wersja zatytułowana „666", wydana została w Polsce w roku 1987 nakładem (5 tys.) Klubu Płytowego „Razem". Ten album jest dziś już wydawnictwem kultowym, przez wielu ocenianym jako prekursorski w polskim thrash metalu. W tym samym roku Kat dwukrotnie wystąpił w katowickim Spodku przed Metallicą promującą wówczas album „Master Of Puppets". Zapis tego koncertu został wydany jako płyta „38 Minutes of Life" (pierwotna pisownia: „38 minuts of life"). Również w roku 1987 grupa zaprezentowała się na festiwalu Metalmania u boku Running Wild, Helloween i Overkill.

Z końcem bardzo bogatego w wydarzenia 1987 roku, grupa zrealizowała wzbudzający zachwyt fanów i krytyków album „Oddech wymarłych światów", wydany jednak dopiero dwa lata później. Zdaniem sporej liczby fanów było to najlepsze dzieło KATa. Wkrótce potem w wyniku wewnętrznych nieporozumień zespół zawiesił działalność. Reaktywacja grupy w składzie: Luczyk, Loth, Oset, Regulski i Kostrzewski nastąpiła pod koniec roku 1990. W 1992 KAT zagrał wraz z TSA i Acid Drinkers na festiwalu w Jarocinie (występ został zarejestrowany przez Telewizję Polską). Na scenie zespół wykonał m.in. utwory wydane później na płycie „Bastard" (1992). Dwa lata później na rynku ukazała się składanka „Ballady", odsłaniająca spokojniejsze oblicze zespołu (gościnnie na fortepianie zagrał Józef Skrzek).

W październiku 1995 grupa wystąpiła jako support Motörhead podczas koncertu w Zabrzu. W kolejnym roku zarejestrowana została kolejna płyta studyjna „...Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach". Następną pozycją w dyskografii Kata był longplay „Szydercze zwierciadło" wydany w roku 1997. Zespół opuścił wówczas gitarzysta Piotr Luczyk. W 1998 roku ukazała się kompilacja „Czarne Zastępy - W Hołdzie KAT", na której własne wersje utworów KATa zarejestrowały m.in. grupy Vader i Behemoth. Rok później w wypadku motocyklowym zginął Jacek Regulski, a grupa zawiesiła działalność. Roman Kostrzewski założył w 2001 roku zespół Alkatraz a Piotr Luczyk kontynuował karierę w grupie Adrenalina.

Pod koniec roku 2002 KAT reaktywował się i wkrótce potem wyruszył w trasę „On Tour Again: Somewhere In Poland. Live`2003". W grudniu 2003 r. Kat wystąpił przed Iron Maiden podczas Mystic Festival we Wrocławiu. Podczas tego koncertu zarejestrowany został materiał wydany na DVD jako „Somewhere In Poland". W roku 2004 w zespole doszło do poważnych rotacji w składzie. Zespół rozstał się z perkusistą Ireneuszem Lothem, a wkrótce potem z Romanem Kostrzewskim. Przy okazji doszło do sporów prawnych pomiędzy stronami. Byli członkowie zespołu postanowili założyć własny zespół KAT & Roman Kostrzewski.

Na scenę, w zmienionym składzie (z perkusistą Mariuszem Prętkiewiczem i byłym gitarzystą Dragon - Jarosławem Gronowskim) KAT powraca w roku 2005. Miejsce Romana Kostrzewskiego zajął Henry Beck (ex-PIK). Dziełem zrealizowanym przez tak odmienioną grupę był album Mind Cannibals, który ukazał się w październiku tego samego roku. nakładem Mystic Production. Wkrótce potem zespół wyruszył w trasę po Europie, m.in. u boku Six Feet Under i Helloween.

W ciągu niemal 30 lat istnienia, zespół nagrał 8 albumów długogrających, wydał 3 płyty koncertowe i 4 single, nie licząc innych wydawnictw, w tym kompilacji i bootlegów. W muzyce KATa pierwotnie słychać było wpływy brytyjskiego heavy metalu, jednak zespół dosyć szybko ewoluował w kierunku inspirowanego dokonaniami Metalliki thrash metalu, wypracowując ostatecznie charakterystyczny dla siebie styl. Wokół grupy często pojawiały się oskarżenia o satanizm (od których zespół zawsze zdecydowanie się odcinał), wynikające z kontrowersyjnych tekstów pełnych buntu, nawiązujących do magii, okultyzmu, elementów filozofii Nietschego czy nihilizmu.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Kat. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Kat 1985 - 2005
Premiera: 2007-12-21
Ocena:
Mind Cannibals
Premiera: 2005
Ocena:
Somewhere in Poland
Premiera: 2004
Ocena:
Szydercze zwierciadło
Premiera: 1997
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!