Zespoły muzyczne

Biografia Tymon & The Transistors historia, o zespole

  • Data założenia: 2002-7
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Gdańsk
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Grupa TYMON & THE TRANSISTORS powstała w lipcu 2002 roku na Przystanku Olecko.

Pierwszy skład TRANSISTORSÓW to kwartet z Tymonem Tymańskim, Radkiem Skrodzkim oraz braćmi Marcinem i Filipem Gałązkami. Po paru miesiącach Skrodzkiego zastąpił sopocki basista Tomasz Kvajah Szymborski; niebawem, wraz z Filipem Gałązką, Szymborski zasilił sekcję rytmiczną świeżo reaktywowanej Brygady Kryzys, legendy polskiej sceny alternatywnej.

W latach 2002-2003 TRANSISTORSI pracowali nad soundtrackiem do głośnego filmu „Wesele“ w reżyserii Wojtka Smarzowskiego (w nagraniu płyty, jako goście specjalni, wzięli m.in. Lech Janerka, Robert Brylewski oraz Jacek Lachowicz). Zarówno film, jak i płyta były szeroko komentowane oraz nagradzane (za muzykę do „Wesela“ Tymański zdobył Orła 2003 oraz Złotą Kaczkę czasopisma „Film“).

W latach 2004-2006 TRANSITORSI sporo koncertowali i pracowali nad następnym, poważniejszym w tonie materiałem, który znalazł się na drugiej płycie pt. „Don’t Panic! We’re From Poland“. Dominują na nim surowe hard rockery, przeplatane melodyjnymi balladami oraz intrygującymi numerami w klimacie 'nowofalowego' reggae. Album ukazał się na początku 2007 nakładem trójmiejskiego wydawnictwa Biodro Records. W międzyczasie Szymborskiego zastąpił gdyński basista Arek Kraśniewski, udzielający się w kilku alternatywnych trójmiejskich formacjach.

W 2009 r. zespół wydał płytę „The Bigos Heart“ - kompilację najlepszych utworów Trupów i Czanu (dawnych formacji Tymańskiego) w nowych aranżacjach TRANSISTORSÓW. Gościnnie pojawili się na niej Leszek Możdżer, Grzegorz Halama, Daniel Hertzov oraz Kuba Staruszkiewicz.

Zespół cały czas pracuje nad musicalem.„Polskie Gówno“ to okazały projekt, w ramach którego powstaje fabularny film w reżyserii Grzegorza Jankowskiego (eks-Łossskot). W filmie zobaczymy całą plejadę koryfeuszy polskiej sceny alternatywnej z Mitch & Mitchem, Dick 4 Dickiem, Von Zeitem, Ścianką, Kobietami i grupą Homosapiens. Oprócz samego zespołu, w aktorskich rolach pojawią się m.in. Grzegorz Halama, Robert Brylewski, Sonia Bohosiewicz, Elżbieta Jarosik, Arek Jakubik, Bene Rychter, Adam Woronowicz, Konrad Imiela, Cezary Studniak oraz Paweł Końjo Konnak.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Tymon & The Transistors. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Polskie gówno
Polskie gówno Tymon & The Transistors
Premiera: 2016-06-28
Ocena:
Rock'n'Roll
Rock'n'Roll Tymon & The Transistors
Premiera: 2014-10-17
Ocena:
Bigos Heart
Bigos Heart Tymon & The Transistors
Premiera: 2009-11-25
Ocena:
Don't Panic! We're From Poland
Don't Panic! We're From Poland Tymon & The Transistors
Premiera: 2007-04-30
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!