Zespoły muzyczne

Biografia Trzeci Wymiar historia, o zespole

  • Data założenia: 1998
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Wałbrzych
  • Gatunek: Hip-Hop
Ocena: 5
W 1998 roku dwóch Mc's: Nullo i Szad postanowili wspólnie nagrać kilka traków i tak rok później pod nazwą "Poetikanonim" ukazał się pierwszy w historii Wałbrzycha nielegal ".Od zawsze tu byłem".

W 2000-2001 roku ujrzał światło dzienne solowy projekt Nulla pt. "Wszystko rymowanym słowem", który spotkał się z dużym lokalnym rozgłosem, a także z pozytywnymi opiniami. Tym materiałem Nullo wygrał festiwal hip hopowy w Żarowie, gdzie udział brało kilkanaście zespołów z całej Polski. Pierwszą nagrodą w tym konkursie była nagrywka i pomoc Magiery. Na płycie Nulla debiutował Dj Sph, który wkrótce potem zaczął współpracować z czołówką polskiej sceny hip-hopowej. W tym samym czasie Pork nagrywał w squadzie W-klika (obecnie Tora Tora Squad).

W sierpniu 2001 roku Pork i Nullo nagrali wspólny numer "Status Quo" do którego dograł się Szad, a skreczami zajął się Dj Sph. W tym czteroosobowym składzie powstawały kolejne produkcje jeszcze pod nazwą Peo-ete-ik, z których część jako demo została rozesłana po wytwórniach płytowych. Dosyć szybko nastąpił odzew ze strony kilku wytwórni. Skład z Dolnego Śląska wybrał ofertę Cameya, która była najbardziej konkretna. Materiał na premierowy krążek już pod nazwą Trzeci Wymiar gromadzony był od połowy 2002 roku. Cała płyta została nagrana w Warszawie w Camey Studio.

W listopadzie 2003 roku odbyła się premiera debiutanckiego albumu "Cztery Pory Rapu", płyty podzielonej ciekawym patentem na cztery klimaty w zależności od pór roku. Jednym słowem płyta była uniwersalna - ciekawe tematy ubrane w oryginalny flow topiły się w nowatorskich bitach Dj Sph. Na płycie gościnnie pojawili się Largo, Peja, Wall - E, Teka, Optyk, Maryo i Smoli. Pierwszym singlem, który promował krążek był "15 Mc's", a kolejno potem "Skamieniali", "Dostosowany", "Dla mnie masz stajla", "Zapomnij o tym" i "Bez rapu byłbym nikim!" - ostatni singiel z gościnnym udziałem Walliego przypieczętował nierozerwalność paktu Kasta Skład - Trzeci Wymiar. Debiutancka płyta sprzedała się w nakładzie 18 tyś. a Trzeci Wymiar zagrał ok. 200 koncertów. Premierowy koncert w rodzimym mieście zgromadził na hali sportowej ok. 1600 osób. Skład z Wałbrzycha promował swoją muzykę także poza granicami kraju: koncerty w Niemczech, Szwecji i W Stanach Zjednoczonych były kolejnym wyzwaniem dla 3W.

Rok po premierze 16 listopada ukazała się edycja specjalna albumu "Cztery Pory Rapu" - był to ten sam krążek tyle, że rozbudowany o remixy i wideoklipy. Został także dodany jeden nowy numer, który zapisał się w historii rapu jako "Hymn boiska", chodzi tu o "Basketball" nagrany przez Nullo i Massey'a.

Po debiutanckiej płycie Trzeci Wymiar pojawił się na wrocławskiej kompilacji L.A.& Magiery "Kodex 2 - Proces" z kawałkiem "Zostaw", oraz u IGS'a na albumie "Na klucz" z numerem "Mięso".

W styczniu 2005r Trzeci Wymiar rozpoczął pracę nad swoim drugim albumem "Inni Niż Wszyscy", koncepcja tworzenia tej płyty była zupełnie inna niż poprzedniej. Przez około 3 miesiące Pork, Nullo, Szad i Dj Sph gromadzili i selekcjonowali bity. Po wybraniu ok. 20 klimatycznych, bardzo spójnych produkcji muzycznych 3 Mc's zabrało się za pisanie rymów.

Na przełomie kwietnia i maja 2005r Trzeci Wymiar wszedł do studia, powstały wtedy dwa pierwsze numery "Żeby zostawiać ślady" i "Przejdź się w moich butach". Ostatni track który zakończył pracę nad albumem został nagrany 6 stycznia 2006r. Na płycie znalazło się w sumie 15 pozycji. Na "Inni Niż Wszyscy" można usłyszeć takich gości jak: Wall-E, DonGuralesko, Esee, OneManArmy, K-Fka, Puenta i Blanco. Ostatecznie stroną muzyczna zajęli się: główny producent Dj Sph oraz Creon i WhiteHouse. Cała idea płyty jest ukierunkowana na promowanie charakterystycznego dla tego regionu Polski Hip Hopu.

W 2009 roku 3W wydali kolejną, trzecią w dyskografii płytę - "Złodzieje Czasu"

Płyty, albumy

Płyty zespołu Trzeci Wymiar. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Dolina Klaunoow
Dolina Klaunoow Trzeci Wymiar
Premiera: 2012-05-12
Ocena: 0.45
Złodzieje czasu
Złodzieje czasu Trzeci Wymiar
Premiera: 2009-05-11
Ocena: 2.5
Inni niż wszyscy
Inni niż wszyscy Trzeci Wymiar
Premiera: 2006-04-24
Ocena: 1
Cztery Pory Rapu
Cztery Pory Rapu Trzeci Wymiar
Premiera: 2003-10-20
Ocena: 1.25
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!