Zespoły muzyczne

Biografia System Of A Down historia, o zespole

Ocena:

System of a Down to amerykański zespół grający własną wizję muzyki zwaną SOIL, założony w 1994 roku w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Członkami zespołu są Serj Tankian (śpiew, instrumenty klawiszowe), Daron Malakian (śpiew, gitara), Shavo Odadjian (gitara basowa, śpiew) i John Dolmayan (perkusja).

Początki
Wszystko zaczęło się w Los Angeles, gdzie w studiu nagraniowym, Serj Tankian spotkał młodego gitarzystę nazwiskiem Daron Malakian. Panowie grali w różnych zespołach, lecz kiedy stwierdzili, że mają dużo ze sobą wspólnego, choćby ormiańskie pochodzenie – zaczęli grać razem. Razem z Ontronikiem „Andym” Khachaturianem, który grał na perkusji, stworzyli zespół o nazwie Soil. Był to na razie projekt, którego działalność trzeba liczyć w kilku miesiącach.

W 1995 roku zaszły zmiany, które spowodowały powstanie zespołu, jaki znamy dzisiaj. Przyjaciel zespołu, Shavarsh Shavo Odadjian, zastąpił w zespole basistę. Obecna nazwa grupy powstała od poematu Victims of a Down, napisanego przez Malakiana. Po kilku twórczych różnicach John Dolmayan zastąpił Khachaturiana na perkusji, gdyż ten doznał kontuzji dłoni.

Debiut
W 1997 roku podczas koncertu w Viper Room w Hollywood zobaczył ich producent i szef wytwórni American Records Rick Rubin, któremu spodobał się styl muzyki zespołu. We wrześniu podpisali kontrakt z wytwórnią Ricka, a w 1998 roku wybrali się na trasę koncertową ze Slayerem i odwiedzili m.in. Polskę, gdzie zespół został wygwizdany przez publiczność. Pomimo tego zespół ma aktualnie wielu fanów w Polsce. Wreszcie nadszedł czas na nagranie pierwszej płyty, czyli System of a Down. Produkcją i miksem zajął się sam Rick Rubin, a muzykę nagrano w Sound City Studio. Wokal zgrany został w domu Ricka. Teksty piosenek zespołu mówią o problemach świata, w tym kulturowych oraz rasowych, a także o narodzie ormiańskim, szczególnie o Rzezi Ormian z lat 1915-1917.

Twórczość i zakończenie działalności
System of a Down zyskali wielką popularność na całym świecie w stosunkowo krótkim czasie. W 2001 roku wydali swój drugi album Toxicity, a rok później kolejny Steal This Album!. Steal This Album! to odpowiedź zespołu na nielegalnie krążący w sieci album zawierający skradzione ze studia odrzuty z sesji nagraniowej do Toxicity i jeszcze niedokończone utwory. Okładka albumu imituje własnoręcznie zrobioną przez tzw. pirata.

Zwieńczeniem kariery zespołu okazało się dwuczęściowe wydawnictwo, którego obydwie części Mezmerize i Hypnotize ukazały się w 2005 roku w kilkumiesięcznych odstępach czasu. Obydwie płyty okazały się komercyjnym sukcesem. Zespół został nagrodzony 3 listopada 2005 roku, w Lizbonie, w Portugalii nagrodą MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy alternatywny wykonawca, natomiast 8-go lutego 2006 roku System of a Down otrzymali nagrodę Grammy za najlepszy utwór rockowy - B.Y.O.B.. Ostatecznie zespół zawiesił swoją działalność na rzecz solowych produkcji w maju 2007 roku. Niewykluczone, że zespół zostanie reaktywowany.

Muzyka
Na typ muzyki System Of A Down miały wpływ zespoły Slayer, The Beatles, Dead Kennedys, Led Zeppelin, Morbid Angel, Black Sabbath oraz ormiańscy śpiewacy. Wynikiem tego jest bardzo zróżnicowana muzyka zawierająca elementy muzyki jazzowej, metalu i ormiańskich rytmów z charakterystycznym śpiewem, stąd muzyka zespołu jest ciężka do gatunkowego zakwalifikowania, jednak najtrafniejszym określeniem jest tu alternative rock. Zespół często jest klasyfikowany, całkowicie błędnie, jako grający nu metal, hard rock lub heavy metal. Wielu fanom nie odpowiada klasyfikowanie System Of A Down wyżej wymienionymi gatunkami. Uważają oni, że zespół wytworzył swój własny, odrębny styl, który nazwali soil - od poprzedniej nazwy zespołu.

Płyty, albumy

Płyty zespołu System Of A Down. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Hypnotize
Hypnotize System Of A Down
Premiera: 2005-11-22
Ocena:
Mezmerize
Mezmerize System Of A Down
Premiera: 2005-05-17
Ocena:
Steal This Album!
Steal This Album! System Of A Down
Premiera: 2002-11-26
Ocena:
Toxicity
Toxicity System Of A Down
Premiera: 2001-09-04
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!