Zespoły muzyczne

Biografia Synaptine historia, o zespole

  • Data założenia: 2012
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Wrocław
  • Gatunek: Grunge
Ocena:

Zespół SYNAPTINE to nie tylko grupa muzykujących artystów, ale swoisty manifest filozoficzny wyrażany poprzez muzykę. W założeniu grupa powstała w wyniku przekonania o symptomatyczności muzyki samej w sobie jako pierwotnego kanału dystrybucji przekonań wierzeń, emocji, opinii, a nawet w konsekwencji prawd pokoleniowych i dziejowych.

Muzyka zespołu jest wyrazem tęsknoty za dźwiękami które odzwierciedlają duszę artysty a nie odpowiedzią na własną próżność czy zapotrzebowanie rynku.

SYNAPTINE jest jak mała wyznaniowa wspólnota w trakcie odprawiania rytuału symptomatycznego spastykowania muzyką, bez wzoru na hit i przekonania o własnej boskości.

Traktowanie spontanicznie powstałej muzyki jako pewnego rodzaju modlitwy zawiera się w pojęciu symptomatyczności w muzyce. Nazywanie swoich kompozycji i praca nad nimi jest kwestią drugoplanową. Najważniejsze nie jest dokonywanie cudu postprodukcji, a misterium wsłuchiwania się w siebie jak w instrument.

Zakładając, że jakoby eksperymentujesz muzyką, twoje teksty będą twoją pierwszą myślą, skojarzeniem, ideą i same ułożą się w obraz, którego nie jesteś wtedy kreatorem a bardziej pryzmatem rozświetlającym daną afirmację. Co za tym idzie nie do końca wiesz jak i w jakim momencie twój najważniejszy instrument (czyli ty sam) zareaguje na częstotliwość i wibrację improwizowanych melodii. Nie wiedząc co wolno, a czego nie - nie stosując ram - nie myśląc o efekcie finalnym jak o produkcie na sprzedaż - zaczynasz dostrzegać kim jesteś i co tak naprawdę niesie twoja własna muzyka.

SYNAPTINE to grupa przyjaciół, a nie projekt zarobkowy. Wiadomość, którą chcą się podzielić ze światem brzmi: muzyka jest w nas - nie musimy się jej uczyć by grać i czuć.

Dla muzyki nie ma granic państwowości - stąd język angielski w twórczości zespołu. Użycie najbardziej rozpowszechnionego i uniwersalnego języka jest próbą rozszerzenia spektrum oddziaływania muzyki, a nie strategią marketingową wytwórni płytowej. Niedoskonałości muzyki bądź poezji w opinii krytyki nie mają najmniejszego znaczenia i wpływu na decyzje i muzykę zespołu. Brak akceptacji, brak sukcesu nie może w żaden sposób zatrzymać prywatnej modlitwy muzykującego - upublicznienie twórczości zespołu nie jest zatem wystawieniem się na rynku współzawodnictwa, a chęcią znalezienia osób myślących podobnie czy też słyszących muzykę podobnie.

Materiał muzyczny zespołu SYNAPTINE to tak naprawdę świadectwo spotkań w duchu umuzykalnienia, a nie wypadkowa wiedzy o tworzeniu kompozycji czy nagrań.

Muzycy zespołu uważają się za amatorów, stąd wszelkie formy gwiazdorstwa i celebryctwa są im obce - choć potrzeba promocji - zdjęć, wywiadów i multimediów jest jak najbardziej zrozumiała i akceptowana.

Tworzenie muzyki zawsze jest zależne od "kręgosłupa moralnego i muzycznego jej autora" mimo to modlenie się nie jest przecież efektem collage'u inspiracji, a prośbą bądź pokutą. W muzyce zespołu na pewno słychać echa inspiracji zespołami, które tworzyły owe kręgosłupy muzyków w pewnym czasokresie, w przekonaniu twórców nie jest to jednak wyrazem konkretnej inspiracji. Jako, że w tworzą w świecie wymagającym szufladkujących nazw wolą, aby nazwa gatunku ich opisującego brzmiała - acoustic grunge rock - a nie na przykład soft rock czy country ballads lub college music (choć pewnie muzyka SYNAPTINE zawiera elementy wszystkich tych gatunków).

Zespół prowadzi też działalność stowarzyszeniową organizując muzyków amatorów i nie tylko w nieformalny dom kultury przy Pracowni Projektów Międzykulturowych "Zajezdnia" stowarzyszenia Tratwa - gdzie idea współpracy i aktywizacji młodych muzykujących jest zaczynem powstania nowej jakości w życiu społecznym środowisk muzyków amatorów.

WALDEMAR KASTA - vocal
TOMASZ POMIAN - guitar/back vocal
DANIEL ANTOSZEWSKI - guitar
MARCIN GOŁĘBNIAK - bass
ADAM MOSZYŃSKI - drums percussion

Płyty, albumy

Płyty zespołu Synaptine. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Zobacz również