Zespoły muzyczne

Biografia Sabaton historia, o zespole

  • Data założenia: 1999
  • Kraj: Szwecja
  • Miasto: Falun
  • Gatunek: Metal
Ocena: 3

Szwedzka formacja powermetalowa. wystepują w składzie - Joakim Brodén (wokal, klawisze), Rikard Sundén (gitara prowadząca i rytmiczna), Oskar Montelius (gitara prowadząca i rytmiczna), Pär Sundström (bas), Daniel Mullback (instrumenty perkusyjne) oraz Daniel Mÿhr (klawisze).

Grupa powstała w 1999 roku. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego część zbroi osłaniającą stopę. W swoich tekstach inspirują się głównie tematyką historyczną, szczególnie konfliktom wojennym i bitwom.

Po zarejestrowaniu pierwszych utworów w studiu Petera Tägtgrena (Hypocrisy, Pain, Therion), promocyjny materiał z dwóch demówek zatytułowany „Fist for Fight” zespół wydał na płycie własnym sumptem w 2001 r. Kilka wytwórni płytowych zaproponowało zespołowi podpisanie kontraktu i niedługo potem nakładem włoskiej wytwórni Underground Symphony, reedycja tego krążka ukazała się w limitowanym nakładzie, zaopatrzona w okładkę pracującego m.in. dla Manowar, Kiss czy Rainbow artysty - Kena Kelly.

W 2002 roku, również pod okiem Tägtgrena Sabaton zarejestrował kompozycje na swój pierwszy profesjonalny (choć drugi w kolejności) album zatytułowany „Metalizer”. Z winy wytwórni, płyta została jednak wydana dopiero 5 lat później - w roku 2007 - jako czwarta z kolei oficjalna produkcja zespołu. Muzycy bez rezultatu czekali dwa lata na wydanie tego materiału, koncertując głównie w Szwecji, po czym – ponownie bez wsparcia wytwórni - zdecydowali się nagrać kolejny krążek. Kontrakt płytowy udało się jednak podpisać i nakładem Black Lodge Records w 2005 roku do sklepów trafił album „Primo Victoria”. Spośród 9 utworów, które znalazły się na tej płycie większość poświęconych jest tematyce wojennej, w tym: operacjom „Overlord” i „Pustynna Burza”, wojnom w Wietnamie i Iraku, bitwom o Atlantyk i Stalingrad.

Kontynuacją muzycznej drogi obranej przez Sabaton była płyta “Attero Dominatus”, wydana w roku 2006. Tym razem Joakim Brodén w swoich tekstach wraca do Hiroshimy i Nagasaki, bitwy o Berlin, konfliktu o Falklandy czy wojny w Jugosławii. Rok później, w marcu 2007 na podwójnym albumie ukazał się ostatecznie „Metalizer” wraz z debiutanckim „Fist for Fight”. W tym samym roku grupa została uznana za najlepszy zespół hardrockowy w Szwecji.

Kolejny album Szwedów, zatytułowany „The Art of War” trafił do sklepów w maju 2008 r. Tytuł płyty zainspirowany jest chińskimi traktatami o zasadach wojennej taktyki i strategii. Płytę promował singiel „Cliffs of Gallipoli”, zawierający utwór tytułowy oraz „Ghost Division”. Tym razem, wśród metalowych hymnów poświęconych m.in. bitwom I i II Wojny Światowej znalazło się również nagranie „40:1”, którego tekst opisuje heroiczną walkę polskich obrońców Wizny w 1939 r. Płyta spotkała się z bardzo gorącym przyjęciem fanów heavy metalu, a dzięki tematowi bliskiemu Polakom, o zespole zrobiło się głośno również w naszym kraju.

Najnowszą pozycją w ich studyjnej dyskografii jest płyta „Coat of Arms”, wydana na początku maja 2010 roku. Wszystkie utwory dedykowane są II Wojnie Światowej, a na szczególną uwagę zasługują te, odnoszące się do Powstania Warszawskiego, Holocaustu i tak zwanej Bitwy o Anglię. W latach 2007-2008 Sabaton wystąpił na siedmiu koncertach w Polsce, odwiedzając Kraków i Warszawę (oba miasta trzykrotnie) oraz Gdańsk.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Sabaton. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
nowość Krótki lont
Krótki lont Sabaton
Premiera: 2022-08-16
Ocena:
The War To End All Wars
Premiera: 2022-03-04
Ocena:
The Unkillable Soldier
Premiera: 2022-02-15
Ocena:
Soldier of Heaven
Premiera: 2022-01-11
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!