Zespoły muzyczne

Biografia Red Hot Chili Peppers historia, o zespole

Ocena:

Historia Red Hot Chili Peppers rozpoczęła się w 1978 roku w Kalifornii, kiedy uczniowie szkoły średniej Anthony Kiedis i Michael Flea Balzary postanowili założyć kapelę.

Po wielu zmianach nazwy i składu w 1983 roku powstał zespół Red Hot Chili Peppers. I od tego czasu pochodzący z Hollywood RHCP tworzą jedno z najbardziej energetycznych brzmień w historii muzyki - bazują na klasycznym funku (Parliament i Funkadelic), amerykańskim punk-rocku i hardcore'owych riffach gitary.

Pierwszy album chłopaków, zatytułowany "Red Hot Chili Peppers", ukazał się w 1984 roku. Jednak nie odniósł specjalnego sukcesu, a zespół wciąż jeszcze poszukiwał właściwego brzmienia. Rok później do grupy dołączył Hillel Slovak, który wniósł nowe pomysły i już z jego udziałem powstała kolejna płyta - "Freaky Styley" (1985). Ale dopiero kolejny krążek "The Uplift Mofo Party Plan", który zawierał bardziej agresywne i dzikie utwory, został znacznie lepiej przyjęty i kapela zaczęła zdobywać coraz większą popularność.

Jednak rok 1988 przyniósł tragiczne wypadki, w skutek przedawkowania heroiny zmarł Hillel Slovak, a Anthony Kiedis wyszedł z nałogu dopiero po długim leczeniu. I to właśnie pamięci Slovaka został poświęcony utwór "Knock Me Down" z kolejnej płyty, zatytułowanej "Mother's Milk" (1989). Należy równocześnie wspomnieć, że to właśnie ta płyta przyniosła grupie sukces komercyjny. Nowym gitarzystą został młody muzyk John Frusciante. Grupę zasilił również nowy perkusista - DH Peligro - członek legendarnej formacji Dead Kennedys.

W 1991 ukazał się album "Blood Sugar Sex Magik", nad nagraniem którego czuwał doskonały producent Rick Rubin. Można powiedzieć, że to właśnie ten krążek stał się rzeczywistym przełomem w karierze RHCP. Płyta zawierała takie hity jak "Give It Away", "Breaking The Girl", "Under The Bridge" (nagrodzony MTV Awards). Ten ostatni dotarł do czołowych miejsc prawie wszystkich zestawień. W 1994 zagrali na festiwalu Woodstock II w strojach przypominających żarówki. Red Hot Chili Peppers zostali też główną gwiazdą festiwalu Lollapalooza.

Do 1995 roku grupę opuścił John Frusciante, którego zastąpił Arik Marshall. Niestety on też odszedł z zespołu a jego miejsce zajął Jesse Tobias, a w końcu Dave Navarro (eks Jane's Addiction).

Na kolejną płytę "Papryczek" fani musieli czekać aż cztery lata - longplay "One Hot Minute" ukazał się w 1995 roku i w zaskakującym tempie dotarł do 2. miejsca brytyjskiej listy przebojów. W 1999 roku do kapeli powrócił John Frusciante i ukazał się równie długo oczekiwany, bestsellerowy album "Californication". Utwory takie jak "Scar Tissue" i "Parallel Universe" plasowały się na najwyższych miejscach brytyjskiej i amerykańskiej listy przebojów.

"Papryczki" cieszą się nieustającą popularnością na całym świecie, a liczni fani pilnie śledzą ich kolejne zaskakujące posunięcia. Premiera najnowszego album grupy, zatytułowanego "By The Way" miała miejsce 8 lipica 2002 roku, a w europejskich stacjach radiowych już od 27 maja można było słuchać singla promującego to wydawnictwo, zatytułowanego tak samo jak album.

W lipcu 2004 roku ukazała się podwójna płyta z zapisem koncertów z 19 i 20 czerwca 2004 roku, w londyńskim Hyde Parku. "Live In Hyde Park" to pierwszy album "Papryczek" dokumentujący ich występy na żywo. Trzy koncerty w Hyde Parku (muzycy wystąpili tam także 25 czerwca) przyciągnęły w sumie blisko 260 tysięcy fanów. Album zawiera 28 utworów, ponad dwie godziny muzyki. Na "Live In Hyde Park" znalazły się największe przeboje grupy, znane z płyt "Blood Sugar Sex Magik", "Californication" czy "By The Way". Największą atrakcją są trzy nowe utwory: "Mini-Epic", "Leverage Of Space" i "Rolling Sly Stone".

W maju 2006 roku zespół zaprezentował nowy studyjny, dwupłytowy album, zatytułowany "Stadium Arcadium". Wydawnictwo to 28 utwór na dwóch krążkach - "Jupiter" i "Mars". Materiał został zarejestrowany przy współpracy słynnego producenta Ricka Rubina w tym samym domu na wzgórzach Hollywood, gdzie w 1991 roku powstał przełomowy i bestsellerowy album "Blood Sugar Sex Magik". Specjalna, limitowana edycja "Stadium Arcadium" to ekskluzywny box z trójwymiarową okładką, zawierający płytę CD oraz DVD, 28-stronicową książeczkę z tekstami i zdjęciami zespołu oraz różne gadżety (m.in. aksamitny woreczek z kulkami do gry, notes, notatki każdego z członków zespołu). DVD zawiera klip "Dani California", komentarz zespołu do utworów i dokument "Making Of Dani California".

Płyty, albumy

Płyty zespołu Red Hot Chili Peppers. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
The Getaway
The Getaway Red Hot Chili Peppers
Premiera: 2016-07-16
Ocena:
I'm With You
I'm With You Red Hot Chili Peppers
Premiera: 2011-08-29
Ocena:
Stadium Arcadium
Stadium Arcadium Red Hot Chili Peppers
Premiera: 2006-05-08
Ocena:
By the Way
By the Way Red Hot Chili Peppers
Premiera: 2002-07-11
Ocena:
Zobacz również