Zespoły muzyczne

Biografia Pokahontaz historia, o zespole

  • Data założenia: 2003
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Katowice
  • Gatunek: Hip-Hop
Ocena:

Pokahontaz to polski zespół hiphopowy założony w 2003 roku przez Fokusa (Wojciecha Alszera), Rahima (Sebastiana Salberta) i DJ Bambusa. Zanim powstało Pokahontaz cała trójka zdążyła już wcześniej zdobyć uznanie w polskim środowisku muzycznym. Rahim i Bambus współtworzyli mikołowską grupę 3xKlan.

W 1997 roku udało się wydać płytę "Dom pełen drzwi" (pochodziły z niej m.in. takie kawałki jak "Łza wyobraźni" czy "Pozytywka"). Fokus w tym czasie należał do zespołu Kwadrat Skład, gościnnie pojawiał się w kawałkach znajomych formacji i szlifował swój własny charakterystyczny styl rapowania.

W 1998 roku Rahim zrezygnował z dalszej współpracy z 3xKlan i postanowił zająć się nowym projektem. W tym celu porozumiał się z Magikiem (Piotrem Łuszczem) - raperem znanym z zespołu Kaliber 44, któremu Rahim trzy lata wcześniej pomógł w nagrywaniu kawałka "Psychodela". Wkrótce dołączył do nich Fokus i powstała Paktofonika. Nie zależało im jednak na błyskawicznym odniesieniu sukcesu i przez wiele miesięcy raczej bawili się hip-hopem i nie nastawiali się na podbicie rynku muzycznego. Wspomagali ich wówczas Bambus i - odpowiedzialny za beatbox - Sot. W 2000 roku Paktofonika podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Gigant i rozpoczęła pracę nad swoim debiutanckim krążkiem.

Album "Kinematografia" ukazał się 18 grudnia 2000 roku i bardzo szybko stał się jednym z najważniejszych polskich hiphopowych wydawnictw. Zebrał znakomite recenzje - również wśród dziennikarzy niezajmujących się na co dzień tym gatunkiem muzycznym. Docenili oni oryginalne teksty, niebanalne podkłady i doskonałe dopasowanie się trzech różnych sposobów rymowania: Magika, Rahima i Fokusa. Najbardziej znanymi kawałkami zawartymi na tym albumie były: "Jestem bogiem", "Ja to ja" i "Chwile ulotne". Sporą popularność zdobyła też przeróbka piosenki Anny Jantar "Tyle słońca w całym mieście" - zatytułowana "Popatrz". Była ona przede wszystkim popisem Sota - polegała też na spontanicznej zamianie słów oryginalnego utworu na tekst opowiadający o ludziach palących marihuanę. Zespół nagrał także jeden kawałek ("2 kilo") z niemieckimi hiphopowcami, których poznał na wakacjach 2000 roku w Witten.

Zaledwie osiem dni po premierze "Kinematografii" doszło jednak do tragedii, która wstrząsnęła polskim środowiskiem hiphopowym. 26 grudnia 2000 roku Magik popełnił samobójstwo skacząc przez okno ze swojego mieszkania. Rahim i Fokus postanowili nie nagrywać po jego śmierci niczego jako Paktofonika. We wrześniu 2002 roku wydali album "Archiwum kinematografii", na którym znalazły się nie wydane wcześniej utwory (takie jak "Mechaniczna pomarańcza" czy "C.D. kinematografii"). Zespół został kilka miesięcy wcześniej uhonorowany Fryderykiem za debiutancką płytę. Wiosną 2003 roku Paktofonika oficjalnie przestała istnieć.

Po odejściu Magika, pozostali członkowie Paktofoniki zaangażowali się w projekt Pijani Powietrzem. Rahim z Bambusem zajęli się podkładami (wspólnie z Młodym i DJ Haemem), z kolei Fokus był odpowiedzialny za rymy. Innym raperem tworzącym Pijanych Powietrzem był Śliwka. Grupa wydała zaledwie jedną płytę, jednak nie przeszkodziło to im w zdobyciu szacunku na krajowej scenie muzycznej. Album "Zawieszeni w czasie i przestrzeni" został bardzo pozytywnie przyjęty przez środowisko hiphopowe. Również ze względu na odważne podejście do dźwięków zawartych na tym krążku - niekiedy zahaczających o break core i chillout.

Dopiero po oficjalnym rozwiązaniu Paktofoniki - Fokus, Rahim i Bambus zdecydowali się stworzyć Pokahontaz. Nazwa tego zespołu wzięła się od przekręconej nazwy "Paktofonika". Pewnego razu Rahim stał razem z Sotem i trójką znajomych, kiedy podeszła do nich ich koleżanka, wskazała palcem na Sota i zapytała go, czy to on jest z "tego Pokahontaz". Rahim opowiedział później tę zabawną historię Fokusowi - obaj doszli wówczas do wniosku, że mogą się tak nazwać.

Przez pierwsze kilkanaście miesięcy zajmowali się wyłącznie występami. W maju 2004 roku wreszcie ukazał się ich pierwszy singel "Wstrząs dla mas". Następnie przyszła kolej na kawałek "Za szybcy się wściekli", który stał się wielkim przebojem. Teledysk do utworu był wielokrotnie wyświetlany w największych stacjach muzycznych i pozwolił wypromować zespół w całym kraju. Fani musieli jednak długo czekać na premierę pierwszego albumu Pokahontaz. Dopiero 2 kwietnia 2005 w sklepach pojawiła się "Receptura". Na płycie znalazł się jeszcze jeden popularny utwór "Nie1", na którym rymował wyłącznie Rahim. Wśród zaproszonych gości byli tacy wykonawcy jak Śliwka, Projektor, Miuosh, Cichy i Kams. Pod koniec tego samego roku płyta doczekała się reedycji, którą można było ściągnąć za darmo z oficjalnej strony zespołu.

W 2006 roku pojawił się kolejny singel Pokahontaz zatytułowany "Desperados". Początkowo wszystko wskazywało na to, że grupa powoli zapowiada premierę nowego albumu. Niestety, w połowie 2007 roku doszło do poważnego konfliktu między Rahimem a Fokusem. Ten pierwszy zdecydował się poinformować o rozwiązaniu Pokahontaz na stronie wytwórni MaxFloRecords. Podkreślił on, że jego kolega z zespołu "zaskoczył go" i pewne jest, że będą musieli się rozstać. Ostro zareagował na to Fokus, któremu nie spodobało się, że Rahim na forum publicznym wspomina o nim, nie dodając przy okazji, o co tak naprawdę poszło. Wyjaśnił, że Rahim nie postąpił fair w stosunku do jego żony i nie uwzględnił jej w trakcie dzielenia zarobionych przez zespół pieniędzy.

Ze względu na ten spór, fani Pokahontaz stracili nadzieję na kolejne wspólne wydawnictwa Rahima i Fokusa. Na szczęście raperom udało się po kilku miesiącach załagodzić konflikt i zdecydowali się reaktywować grupę. Jeszcze w 2007 roku Pokahontaz powrócili z utworem "Cyfroni", z kolei rok później Fokus i Rahim wspomogli wrocławskiego rapera L.U.C.-a i nagrali z nim kawałek "Co z tą Polską?". Rahim pojawił się też gościnnie na solowym krążku Fokusa "Alfa i Omega", gdzie można go było usłyszeć w nowej wersji utworu "Desperados".

W 2009 roku Pokahontaz wzięli się za pracę nad drugą płytą.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Pokahontaz. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
REset
REset Pokahontaz
Premiera: 2017-12-01
Ocena:
Reversal
Reversal Pokahontaz
Premiera: 2014-08-20
Ocena:
Rekontakt
Rekontakt Pokahontaz
Premiera: 2012-10-19
Ocena:
R+
R+ Pokahontaz
Premiera: 2006
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!