Zespoły muzyczne

Biografia Pogodno historia, o zespole

  • Data założenia: 1996
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Szczecin
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Zespół Pogodno stworzyło w 1996 roku w Szczecinie trzech artystów: Jacek Szymkiewicz (znany również pod pseudonimem Budyń), Adam Sołtysik oraz Tomek Kubik. Muzycy zapożyczyli nazwę grupy od szczecińskiej dzielnicy Pogodno, z którą byli związani. Liderem od początku był Szymkiewicz, choć teksty i muzyka powstawały podczas wspólnej pracy.


Jego droga do muzycznej kariery była dość długa. Zaraz po maturze stał się samodzielny, przeprowadził się z rodzinnego Trzebiatowa do Szczecina i zaczął pracować, przebywał także przez jakiś czas w Niemczech. Artyści przyznawali, że bliskość berlińskiej sceny muzycznej, którą zaczęli odkrywać miała duży wpływ na tworzoną przez nich muzykę, choć zaczynali jako zespół grający własne wersje piosenek Velvet Underground. Dzięki inspiracjom przywiezionym z Berlina wkrótce stali się jedną z najoryginalniejszych grup rockowych w Polsce.

Tworząc muzykę w swoim mieście artyści zaczęli nawiązywać kontakty z trójmiejską sceną niezależną. Przez jakiś czas mieszkali nawet w Gdańsku, w którym udało im się znaleźć pracę. Cały czas jednak byli aktywni i szykowali własny materiał. Przez przypadek poznali Tymona Tymańskiego i postanowili zapytać go o możliwość współpracy. Tymański zgodził się na wydanie płyty Pogodna w swojej wytwórni Biodro, która miała już na koncie wydanie świetnie przyjętej przez krytyków płyty Ścianki "Statek kosmiczny".

Pierwsza płyta Pogodno o takim samym jak nazwa zespołu tytule została wydana w 2000 roku i była sporym wydarzeniem wśród miłośników muzyki niezależnej. Połączenie energetycznej muzyki i absurdalnych, ale pomysłowych tekstów zapewniło zespołowi popularność i promocję w audycjach radiowych zajmujących się niekomercyjną muzyką. Dużym uznaniem cieszył się także jedyny singel z tej płyty, "Elvis".

Dopiero jednak wydanie drugiej płyty, "Sejtenik miuzik & romatik loff" (2001) pozwoliło grupie na zdobycie większej popularności. Ukazała się ona w ramach Noff Records, związanej z koncernem Sony, która zapewniła jej odpowiednią oprawę i promocję. Nie było to jednak pójście na kompromis - jak mówili sami muzycy, mieli wielką swobodę działania jeśli chodzi o teksty i muzykę. Zmienił się także całkowicie skład zespołu, który oprócz Szymkiewicza składał się teraz z Marcina Macuka (klawisze), Jarka Kozłowskiego (perkusja) oraz Michała Pfeifa (bas). Album okazał się sukcesem artystycznym i rynkowym, a łatwo wpadający w ucho, a jednocześnie ambitny i szalony singel "Pani w obuwniczym" transmitowany był często w rozgłośniach radiowych w całej Polsce. Choć sam zespół określał swoją muzykę mianem post-rocka, nazwa ta nie do końca oddaje styl prezentowanej przez niego muzyki, opartej na energetycznych, szybkich liniach gitary, wspomaganej głośną perkusją i basem. Jak mówił żartobliwie Szymkiewicz, w zespole nikt nie umie śpiewać, dlatego wokal pozostaje tylko dopełnieniem utworów, choć charakterystyczne, oparte często na zabawie słowami teksty są jedną z najbardziej kojarzonych z Pogodno elementów.

Po wydaniu tej płyty członkowie grupy przenieśli się na Śląsk. Najpierw zatrzymali się w Tychach, aby po pewnym czasie osiąść w Mikołowie. Do składu dołączył wtedy kolejny muzyk, Lesław Golis, posługujący się pseudonimem Hrabia Fochmann. Stał się on na tyle ważnym członkiem Pogodno, że następna, wydana w październiku 2002 roku płyta "Hajle Silesia" ukazała się pod nazwą Pogodno gra Fochmanna. Do pracy nad nią zespół zaangażował też wielu innych muzyków, w sumie w nagraniach wzięło udział ponad 10 osób.

Trzeci longplay Pogodno zawierał kolejne bardzo popularne i udane single, np. nagraną z udziałem orkiestry marszowej absurdalną piosenkę "Orkiestra". W dniu premiery tego krążka Pogodno zagrało koncert w słynnym studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu, który ukazał się później na płycie.

Po wydaniu "Hajle Silesia" Pogodno ogłosiło zakończenie działalności. Niektórzy członkowie grupy byli w tym okresie zaangażowani w różne projekty z innymi muzykami. Szymkiewicz, jako Budyń, myślał już o nagraniu solowej płyty i rozpoczęciu samodzielnej kariery. Niedługo później okazało się, że informacja o końcu wspólnej pracy jest nieprawdziwa, a Pogodno powróciło do nagrywania.

Rok 2003 przyniósł realizację eksperymentu muzycznego. Zespół zaangażował się w stworzenie płyty - słuchowiska na podstawie książki "Tequila" Krzysztofa Vargi. Opowiada ona historię młodego, zaczynającego karierę zespołu rockowego z perspektywy jej lidera. Choć muzycy przyznawali, że było to pomysłowe połączenie fikcji literackiej z opowieścią o nich samych, nie do końca identyfikowali się z fabułą "Tequili".

Po nieoczekiwanym sukcesie tego trudnego albumu-słuchowiska, członkowie Pogodno znów myśleli o zakończeniu wspólnego tworzenia. Mimo tego w 2004 roku nagrali piątą płytę "Pielgrzymka psów", promowaną przez optymistyczny singel "Uśmiech się". Okazało się, że jest to przedostatni jak dotychczas studyjny zestaw grupy. Nie zaprzestała ona jednak działalności, nadal grając dużo koncertów w całej Polsce. Jednak w tym samym roku debiutancką płytę ("Kilof") wydał Budyń. Zaangażował się on także w pracę z zespołem Braty z Rakemna (w którego składzie znaleźli się także inni muzycy ze szczecińskiej grupy), przez co mniej czasu mógł poświęcić na twórczość z Pogodno. Mimo tego w 2006 roku zespół nagrał muzykę na potrzeby telewizyjnego serialu "Królowie Śródmieścia".

Po trzech latach od ostatniego wydawnictwa, wiosną 2007 roku ukazał się kolejny album Pogodno "Opherafolia", będąca w zasadzie nagraną muzyczną oprawą do spektaklu, jaki zespół zaprezentował na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej rok wcześniej. Została ona stworzona bez Hrabiego Fochmanna, za to ze współpracującą już wcześniej z muzykami Anną Brachaczek (wcześniej w niezależnej grupie Los Trabantos). "Opherafolia" to kolejna eksperymentalna i przekraczająca artystyczne granice płyta Pogodno. Została ona oparta na treści bloga internetowego. Od pewnego czasu muzycy są bardzo obecni w sieci, mają kilka stron internetowych i popierają wolny dostęp do muzyki za ich pośrednictwem.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Pogodno. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Plemnik
Plemnik Pogodno
Premiera: 2011-06-06
Ocena: 5
Wasza Wspaniałość
Premiera: 2010-05-10
Ocena: 5
Opherafolia
Opherafolia Pogodno
Premiera: 2007-01-01
Ocena: 5
Całe życie z wariatami
Premiera: 2006
Ocena: 5
Polecamy
Zobacz również