Zespoły muzyczne

Biografia Paradise Lost historia, o zespole

Ocena:

Brytyjski zespół doom/gothic metalowy z Halifax, założony w 1988 roku. Wymieniany obok Anathemy, Katatonii i My Dying Bride jako pionier gatunku „death/doom metal”.

Paradise Lost są w zasadzie nieznani w swoim rodzimym kraju, lecz przez wiele lat byli bardzo popularni w wielu krajach Europy - zwłaszcza w Grecji i Niemczech, gdzie osiągnęli status metalowej supergwiazdy. Mimo, iż na ogół nazywa się ich twórcami gothic metalu, w trakcie kariery wiele razy szli w dalekie od metalu kierunki, często eksperymentując i pracując z producentami parającymi się zupełnie innymi gatunkami muzycznymi.

Dla przykładu Nick Holmes używał w początkach kariery ciężkiego, deathowego growlu (albumy „Lost Paradise” (1990), „Gothic” (1991)). Na płytach „Shades Of God” oraz „Draconian Times” śpiewał już czyściej, nieraz zbliżając się do maniery Jamesa Hetfielda z Metalliki. Z kolei na „One Second” czy „Host” zespół próbował sił w elektronice a’la Depeche Mode, co zraziło wielu starych fanów, ale i przysporzyło całkiem sporą rzeszę nowych.

Skład zespołu: Nick Holmes (wokal), Greg Mackintosh i Aaron Aedy (gitary) oraz Steve Edmonson (bas). Holmes i Machkintosh pełnią również rolę głównych kompozytorów - prawie wszystkie utwory zespołu podpisane są ich nazwiskami. Jedynie pozycja perkusisty zmieniała się na przestrzeni lat: Matthew Archer opuścił zespół w 1994 roku - zastąpił go na tym miejscu Lee Morris. Jednak również on opuścił grupę, w marcu 2004 roku. Kolejnym perkusistą był Jeff Singer, lecz w 2008 roku podzielił los poprzednika. Niecałe pół roku później (za sprawą Jeffa Walkera) na stałe dołączył do zespołu Adrian Erlandsson, wieloletni fan zespołu, który gra(ł) także w kapelach Brujeria, Cradle Of Filth, At The Gates i innych.

W 2007 roku wydano bardzo dobrze przyjęty przez fanów „In Requiem”. W tym samym roku wszedł na ekrany „Over The Madness” - dokument Dirana Noubara, który obrazuje wpływ Paradise Lost na scenę gothic metalową.

28 września światło dzienne ujrzało najnowsze dzieło Brytyjczyków „Faith Divides Us, Death Unites Us” wydane nakładem wytwórni Century Media.

Obecny skład:

Nick Holmes - wokal (1988-)
Greg Mackintosh - gitara prowadząca (1988-)
Aaron Aedy - gitara rytmiczna (1988-)
Steve Edmondson - bas (1988-)
Adrian Erlandsson (Nemhain, ex-Cradle of Filth, At The Gates, The Haunted, Code) - perkusja (2009-)

Płyty, albumy

Płyty zespołu Paradise Lost. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Obsidian
Obsidian Paradise Lost
Premiera: 2020-05-15
Ocena:
Medusa
Medusa Paradise Lost
Premiera: 2017-09-01
Ocena:
The Plague Within
The Plague Within Paradise Lost
Premiera: 2015-06-01
Ocena:
Tragic Idol
Tragic Idol Paradise Lost
Premiera: 2012-04-23
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!