Zespoły muzyczne

Biografia Metallica historia, o zespole

Ocena:

Metallica powstała w 1981 roku w składzie: perkusja Lars Ulrich, gitara i wokal James Hetfield, bas Ron McGovney, gitara Dave Mustaine. Taśma demo No Life Til Leather, kopiowana bez ograniczeń przez pierwszych fanów, cieszyła się sporym powodzeniem w metalowym światku LA, San Francisco i Nowego Jorku. Wtedy to Metallica rozpoczęła swój pochód ku sławie.

Koncertowanie zaczęło się w Los Angeles, ale dopiero w San Francisco Metallica spotkała się z naprawdę ciepłym przyjęciem. Tam też do zespołu dołączył basista Cliff Burton. 

W Nowym Jorku demówka No Life Til Leather trafiła w ręce Jona Zazuli, właściciela salonu płytowego o wdzięcznej nazwie Metal Heaven. To właśnie on zachęcił zespół do przyjazdu na wschód, koncertowania tam i w końcu nagrania regularnego albumu. Wiosna ’83 w NY przyniosła Metallice wymianę trudnego we współżyciu gitarzysty Mustaine’a na Kirk Hammetta i właśnie z nim, później tego roku, zespół nagrał pierwszą płytę Kill 'Em All. Płyta sprzedała się w zadziwiająco wysokim nakładzie na całym świecie, nazwa „Metallica” powtarzana była z ust do ust nie tylko w Stanach, ale także w Europie. 

Druga płyta Ride The Lightning, nagrana rok później w 1984 dla wytwórni Elektra, ugruntowała dobrą opinię zespołu, udowodniła dojrzałość zarówno tekstową jak i kompozytorską. Każdy utwór pokazywał coś nowego, teksty bez metalowego pozerstwa, były bardziej osobiste i wręcz społecznie zaangażowane, a końcowy instrumentalny utwór The Call of Ktulu pozwolił zdefiniować nowe brzmienie zespołu. 

W 1986 roku fani na całym świecie, zniecierpliwieni dwuletnim oczekiwaniem, dostali album Master Of Puppets, przez wielu krytyków i zagorzałych fanów uważany za najlepszy w twórczości grupy Metallica. W warstwie pozamuzycznej ten rok nie był jednak dobry dla zespołu. 27 września w wypadku samochodowym zginął basista Cliff Burton. Pomimo tragicznej śmierci osoby, bez której trudno było wyobrazić sobie Metallicę, pomimo bolesnego braku nauczyciela, mentora i inspiratora dla pozostałych członków, zespół nie zawiesił działalności.

W 1988 razem z nowym basistą Jasonen Newstedem Metallica nagrała kolejny album, ...And Justice For All. Krążek błyskawicznie trafił na 6. miejsce listy przebojów US Charts, otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album metal/hard rock. Pierwszy teledysk w historii grupy Metallica nagrano do utworu One właśnie z tej płyty. Jednak przez wielu album krytykowany był za płaskość brzmienia i niepotrzebne przeładowanie „popisówkami”. 

Płyta o nazwie Metallica, nazywana często Czarnym Albumem, przyniosła powrót świeżości, prostoty aranżacji, krótszych utworów i pełniejszego brzmienia. Współpraca z producentem Bobem Rockiem zaowocowała nadzwyczajnym sukcesem. Pierwsze miejsca na listach przebojów, okupowane przez kilka tygodni, sprzedane 15 milionów kopii płyty, zdobyta nagroda Grammy i MTV American Music Awards. Trasa koncertowa z materiałem z Czarnego Albumu trwała prawie 3 lata. 

Nic dziwnego, że po tak pracowitym okresie fani zespołu czekali aż do 1996 roku na album Load. Muzycy pod wodzą producenta Boba Rocka ponownie pokazali najwyższy kunszt muzyczny. Nagrali płytę o eklektycznym, wyjątkowym brzmieniu, pokazując dobitnie chęć zerwania z erą Czarnego Albumu. Sesja nagraniowa zaowocowała tak obszerną ilością materiału, iż już po roku światło dzienne ujrzał album kolejny – ReLoad. Nadzwyczajna trasa koncertowa pamiętana jest do dziś: wykorzystano najnowocześniejszą technikę, kaskaderów, dwie sceny, a całość zamknęła się w ponad dwugodzinny set. 

W 1998 wydany został dwupłytowy składak starszych nagrań ze stron B i coverów pod nazwą Garage Inc., materiał bardzo melodyjny, który udowadniał, że nie „popisówki” i wirtuozeria liczą się dla muzyków zespołu, ale prawdziwa muzyka. Kolejnym tego dowodem stała się wydana w 1999 roku płyta S&M, na której Metallica gra razem z orkiestrą symfoniczną San Francisco Symphony pod kierownictwem kompozytora i dyrygenta Michaela Kamena. Nowe aranżacje utworów zespołu pokazały niespotykaną dotąd siłę orkiestry nie ustępującą gitarom elektrycznym. Całość nagrana i sfilmowana w sali koncertowej Berkeley Community Theater ukazała się na DVD. 

Twardo wkopane w ziemię posady zespołu zachwiały się w 2001 roku, gdy seria krążących plotek potwierdziła się i z grupy Metallica odszedł basista Jason Newsted. Na szczęście zespół nie rozpadł się i tymczasowo pozycję basisty zajął zaufany i sprawdzony producent Bob Rock. Jednak trudno nazwać ten okres owocnym, gdyż James Hetfield zarządził zawieszenie działalności na odpoczynek, rehabilitację, „podróż w siebie”. Jak by tego nie nazywać, faza ta zakończyła się wiosną 2002 roku, gdy członkowie zespołu spotkali się by nagrać nową płytę, tym razem z poczuciem niezależności, wolności od przeszłości, zewnętrznych i wewnętrznych presji.

Poligonem pod nowe działania stał się kompleks Presidio, powojskowe baraki zaadoptowane na studio. Może to nowe warunki pracy, może okres „odpoczynku”, spowodowały, że St Anger zabrzmiał dziko, surowo i z pasją, muzyka była spontaniczna, proces edycji materiału, cięcia i poprawek ograniczony został do minimum, by oddać żywiołowość i ów „spontan”. Metallica pokazała jak bardzo jest dumna, pewna siebie, gniewna a jednocześnie szczęśliwa. Pod koniec 2002 roku nowym pełnoprawnym członkiem zespołu został basista Robert Trujillo, eks-muzyk Suicidal Tendencies, grający także z Ozzym Osbournem. Na przełomie 2003/2004 roku Metallica odbyła światowe tournee promujące St Anger. Płyta otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Best Metal Performance. 

Ten trudny, przejściowy, ale ostatecznie owocny okres lat ‘01-’03 przedstawiony został w dokumencie Some Kind Of Monster, wyreżyserowanym przez Joe Berlingera i Bruce’a Sinofsky’ego. Film zadebiutował na niezależnym festiwalu Sundance Independent Film Festival w stanie Utah, gdzie spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. 

W 2008 roku grupa wydała album "Death Magnetic".

Płyty, albumy

Płyty zespołu Metallica. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Hardwired To Self Destruct (Deluxe Edition)
Premiera: 2016-11-18
Ocena:
Through The Never
Through The Never Metallica
Premiera: 2013-09-24
Ocena:
Quebec Magnetic
Quebec Magnetic Metallica
Premiera: 2012-12-11
Ocena:
Lulu
Lulu Metallica
Premiera: 2011-10-31
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!