Zespoły muzyczne

Biografia Marduk historia, o zespole

  • Data założenia: 1990
  • Kraj: Szwecja
  • Miasto: Norrköping
  • Gatunek: Metal
Ocena:

Marduk to szwedzki zespół black metalowy założony w 1990 roku przez Morgana Steinmeyera Håkanssona. Myślą przewodnią zespołu było i jest granie ekstremalnej i bluźnierczej odmiany metalu.
W 1991 roku Marduk wydał demo pt. Fuck Me Jesus, które cieszyło się nie tylko zainteresowaniem fanów Black Metalu. Zespół szybko uzyskał szerokie grono fanów. Rok później, w 1992, Marduk wydał pierwszą płytę długogrającą Dark Endless i wyruszył w trasę koncertową po Szwecji, zwiększając liczbę swoich fanów. W 1994 roku zespół zaczął koncertować w całej Europie, a w 1995 roku dał pierwszy koncert na innym kontynencie - w Meksyku. Od tamtego czasu Marduk wyrusza w trasy po Europie oraz bierze udział w bardziej znaczących festiwalach muzycznych.

Kolejne płyty zespołu dały mu status jednej z największych i najbardziej znanych kapel blackmetalowych. Album Panzer Division Marduk z 1999 r. wytyczył nowe standardy w szybkości i intensywności black metalu. Do najbardziej znanych utworów Marduk należą The Black, Burn My Coffin, Materialized In Stone z początkowego okresu kariery zespołu, oraz Slay the Nazarene, Panzer Division Marduk, Christraping Black Metal, Azrael czy Throne of Rats z płyt późniejszych.

W roku 2003 po 8 latach współpracy z zespołu odszedł charyzmatyczny wokalista Legion, dla wielu fanów symbol Marduka i ze względu na charakterystyczny głos jeden z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów blackmetalowych. Zastąpił go lider formacji Funeral Mist - Arioch, w Marduk posługujący się pseudonimem Mortuus. Jego pojawienie się w zespole i wpływ na muzykę, którą do tej pory komponował tylko lider formacji, Morgan Hakansson, zaowocowały w 2004 świetnie przyjętą płytą Plague Angel, na której znalazł się między innymi utwór o Powstaniu Warszawskim, zatytułowany Warschau. Po jej wydaniu zespół udał się w ogólnoświatową, ponad roczną trasę koncertową Deathmarch 2004/2005. W ramach tej tej trasy zespół zagrał również koncert w Warszawie, uwieczniony na trzeciej po Live In Germania (1997) i Infernal Eternal (2000) płycie koncertowej, pt. Warschau.

Jesienią 2006 roku ukazało się dwupłytowe DVD Blood Puke Salvation, dokumentujące przebieg trasy Deathmarch 2004/2005 i zawierające sporo dodatkowych materiałów oraz wywiady i teledyski. W listopadzie 2006 nastąpiła zmiana składu, z zespołu odszedł perkusista Emil Dragutinović, którego na początku 2007 roku zastąpił Lars B. Dragutinović zagrał jednak jako muzyk sesyjny na dziesiątej studyjnej płycie zespołu, zatytułowanej Rom 5:12. Partie perkusji na trzech z dziesięciu utworów na płycie (Imago Mortis, Accuser/Opposer oraz Womb of Perishableness) zagrał J. Gustaffson. Na płycie gościnnie pojawili się wokalista irlandzkiego Primordial, Naimhass Nemtheanga w utworze Accuser/Opposer oraz były wokalista Marduk, Joakim Gothberg, w utworze Cold Mouth Prayer.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Marduk. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Viktoria
Viktoria Marduk
Premiera: 2018-06-22
Ocena:
Serpent Sermon
Premiera: 2012
Ocena:
Wormwood
Wormwood Marduk
Premiera: 2009-09-21
Ocena:
Room 5:12
Room 5:12 Marduk
Premiera: 2007-04-24
Ocena:
Zobacz również
Konkurs Ziaja