Zespoły muzyczne

Biografia Marduk historia, o zespole

  • Data założenia: 1990
  • Kraj: Szwecja
  • Miasto: Norrköping
  • Gatunek: Metal
Ocena:

Marduk to szwedzki zespół black metalowy założony w 1990 roku przez Morgana Steinmeyera Håkanssona. Myślą przewodnią zespołu było i jest granie ekstremalnej i bluźnierczej odmiany metalu.
W 1991 roku Marduk wydał demo pt. Fuck Me Jesus, które cieszyło się nie tylko zainteresowaniem fanów Black Metalu. Zespół szybko uzyskał szerokie grono fanów. Rok później, w 1992, Marduk wydał pierwszą płytę długogrającą Dark Endless i wyruszył w trasę koncertową po Szwecji, zwiększając liczbę swoich fanów. W 1994 roku zespół zaczął koncertować w całej Europie, a w 1995 roku dał pierwszy koncert na innym kontynencie - w Meksyku. Od tamtego czasu Marduk wyrusza w trasy po Europie oraz bierze udział w bardziej znaczących festiwalach muzycznych.

Kolejne płyty zespołu dały mu status jednej z największych i najbardziej znanych kapel blackmetalowych. Album Panzer Division Marduk z 1999 r. wytyczył nowe standardy w szybkości i intensywności black metalu. Do najbardziej znanych utworów Marduk należą The Black, Burn My Coffin, Materialized In Stone z początkowego okresu kariery zespołu, oraz Slay the Nazarene, Panzer Division Marduk, Christraping Black Metal, Azrael czy Throne of Rats z płyt późniejszych.

W roku 2003 po 8 latach współpracy z zespołu odszedł charyzmatyczny wokalista Legion, dla wielu fanów symbol Marduka i ze względu na charakterystyczny głos jeden z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów blackmetalowych. Zastąpił go lider formacji Funeral Mist - Arioch, w Marduk posługujący się pseudonimem Mortuus. Jego pojawienie się w zespole i wpływ na muzykę, którą do tej pory komponował tylko lider formacji, Morgan Hakansson, zaowocowały w 2004 świetnie przyjętą płytą Plague Angel, na której znalazł się między innymi utwór o Powstaniu Warszawskim, zatytułowany Warschau. Po jej wydaniu zespół udał się w ogólnoświatową, ponad roczną trasę koncertową Deathmarch 2004/2005. W ramach tej tej trasy zespół zagrał również koncert w Warszawie, uwieczniony na trzeciej po Live In Germania (1997) i Infernal Eternal (2000) płycie koncertowej, pt. Warschau.

Jesienią 2006 roku ukazało się dwupłytowe DVD Blood Puke Salvation, dokumentujące przebieg trasy Deathmarch 2004/2005 i zawierające sporo dodatkowych materiałów oraz wywiady i teledyski. W listopadzie 2006 nastąpiła zmiana składu, z zespołu odszedł perkusista Emil Dragutinović, którego na początku 2007 roku zastąpił Lars B. Dragutinović zagrał jednak jako muzyk sesyjny na dziesiątej studyjnej płycie zespołu, zatytułowanej Rom 5:12. Partie perkusji na trzech z dziesięciu utworów na płycie (Imago Mortis, Accuser/Opposer oraz Womb of Perishableness) zagrał J. Gustaffson. Na płycie gościnnie pojawili się wokalista irlandzkiego Primordial, Naimhass Nemtheanga w utworze Accuser/Opposer oraz były wokalista Marduk, Joakim Gothberg, w utworze Cold Mouth Prayer.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Marduk. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Viktoria
Viktoria Marduk
Premiera: 2018-06-22
Ocena:
Serpent Sermon
Premiera: 2012
Ocena:
Wormwood
Wormwood Marduk
Premiera: 2009-09-21
Ocena:
Room 5:12
Room 5:12 Marduk
Premiera: 2007-04-24
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!