Zespoły muzyczne

Biografia Lipali historia, o zespole

  • Data założenia: 2000
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Gdańsk
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Zespół założony przez Tomka „Lipę” Lipnickiego w 2000 roku, po rozpadzie grupy Illusion. Umiejętnie łączy w swojej muzyce różne brzmienia – rockowe, hard-core’owe, jazzowe, trance'owe i psychodeliczne. Muzyka zespołu porównywana jest do dokonań takich artystów jak David Sylvian, Robert Fripp (King Crimson) czy Peter Gabriel.

Debiutancki album formacji został wydany w lipcu 2000 roku i nosił tytuł „Li-pa-li”, Autorem całości – muzyki i tekstów był Tomek Lipnicki. W studiu wspomagali go: Ptah (programowanie, klawisze, perkusja), ŻwirkoTom (bas), Cezary Morawski (wulitzer elektryczne pianino), Ryszard Tymon Tymański (gitara) oraz Pyza (programowanie, perkusja). Płyta przedstawiała niepowtarzalną wrażliwość i fascynacje muzyka dokonaniami takich artystów jak Robert Fripp (King Crimson), David Sylvian czy Peter Gabriel i była połączeniem muzyki rockowej z jazzującymi i transowymi brzmieniami. Możemy odnaleźć na niej elementy funku i salsy. Przeznaczona jest dla ludzi, którzy szukają w muzyce nowych trendów. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyka w 2000 roku w kategorii „Album Roku – Muzyka Alternatywna”. Tomasz Madejski jako twórca zdjęć do wideoklipu „Co noc” otrzymał za nie nagrodę na festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2000.

W 2003 roku wykrystalizował się obecny skład zespołu jako klasyczne hendrixowskie trio rockowe, w skład którego weszli oprócz Lipy Adrian „Olos” Kulik grający na basie i Łukasz „Luk” Jeleniewski grający na perkusji.

W 2004 roku światło dzienne ujrzała płyta „Pi”. W warstwie muzycznej nawiązuje do źródeł muzycznych fascynacji lidera grupy i jest głęboko osadzona w stricte rockowym klimacie, nawiązującym do klasyki gatunku. Słychać na niej także hardcorowe brzmienia – niewiele ma jednak wspólnego z modnym w tamtym okresie stylem spod znaku new metal. Możemy na tej płycie odnaleźć prostotę i oszczędność formy oraz brak muzycznych udziwnień. Lipa udowodnił na niej, że jest jednym z najlepszych polskich wokalistów rockowych. Słuchając jak śpiewa, możemy odnieść wrażenie całkowitej swobody w pokonywaniu często karkołomnych ścieżek wokalnych. On czyni to jakby od niechcenia!

W czerwcu 2007 roku ukazała się płyta formacji - „Bloo”, którą promował singiel „Sen o lepszym dniu”. Na płycie można usłyszeć znakomitych gości – pianistę Leszka Możdżera oraz hip hopowy Afront. Znów mamy tutaj kawałek dobrego rockowego grania – choć panowie potrafią także czasem zapędzić się w jazzrockowe improwizacje. Do tego trzeba jeszcze dodać ciekawe i niebanalne teksty. Zespół otrzymał za tę płytę nominację do Fryderyków aż w 6 kategoriach.

Zespół znów wszedł do studia, aby zarejestrować materiał na ostatni, jak dotąd krążek „Trio”, którego premiera miała miejsce w marcu 2009 roku. Wśród utworów – muzycy zaprezentowali własną wersję znanego przeboju Republiki – „Biała Flaga”.

Grupa ma także na koncie jedną płytę demo wydaną w 2000 roku.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Lipali. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
3850
3850 Lipali
Premiera: 2012-10-01
Ocena:
Akustyk Live
Akustyk Live Lipali
Premiera: 2011-06-21
Ocena:
Trio
Trio Lipali
Premiera: 2009-03-27
Ocena:
Bloo
Bloo Lipali
Premiera: 2007-06-25
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!