Zespoły muzyczne

Biografia Lipali historia, o zespole

  • Data założenia: 2000
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Gdańsk
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Zespół założony przez Tomka „Lipę” Lipnickiego w 2000 roku, po rozpadzie grupy Illusion. Umiejętnie łączy w swojej muzyce różne brzmienia – rockowe, hard-core’owe, jazzowe, trance'owe i psychodeliczne. Muzyka zespołu porównywana jest do dokonań takich artystów jak David Sylvian, Robert Fripp (King Crimson) czy Peter Gabriel.

Debiutancki album formacji został wydany w lipcu 2000 roku i nosił tytuł „Li-pa-li”, Autorem całości – muzyki i tekstów był Tomek Lipnicki. W studiu wspomagali go: Ptah (programowanie, klawisze, perkusja), ŻwirkoTom (bas), Cezary Morawski (wulitzer elektryczne pianino), Ryszard Tymon Tymański (gitara) oraz Pyza (programowanie, perkusja). Płyta przedstawiała niepowtarzalną wrażliwość i fascynacje muzyka dokonaniami takich artystów jak Robert Fripp (King Crimson), David Sylvian czy Peter Gabriel i była połączeniem muzyki rockowej z jazzującymi i transowymi brzmieniami. Możemy odnaleźć na niej elementy funku i salsy. Przeznaczona jest dla ludzi, którzy szukają w muzyce nowych trendów. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyka w 2000 roku w kategorii „Album Roku – Muzyka Alternatywna”. Tomasz Madejski jako twórca zdjęć do wideoklipu „Co noc” otrzymał za nie nagrodę na festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2000.

W 2003 roku wykrystalizował się obecny skład zespołu jako klasyczne hendrixowskie trio rockowe, w skład którego weszli oprócz Lipy Adrian „Olos” Kulik grający na basie i Łukasz „Luk” Jeleniewski grający na perkusji.

W 2004 roku światło dzienne ujrzała płyta „Pi”. W warstwie muzycznej nawiązuje do źródeł muzycznych fascynacji lidera grupy i jest głęboko osadzona w stricte rockowym klimacie, nawiązującym do klasyki gatunku. Słychać na niej także hardcorowe brzmienia – niewiele ma jednak wspólnego z modnym w tamtym okresie stylem spod znaku new metal. Możemy na tej płycie odnaleźć prostotę i oszczędność formy oraz brak muzycznych udziwnień. Lipa udowodnił na niej, że jest jednym z najlepszych polskich wokalistów rockowych. Słuchając jak śpiewa, możemy odnieść wrażenie całkowitej swobody w pokonywaniu często karkołomnych ścieżek wokalnych. On czyni to jakby od niechcenia!

W czerwcu 2007 roku ukazała się płyta formacji - „Bloo”, którą promował singiel „Sen o lepszym dniu”. Na płycie można usłyszeć znakomitych gości – pianistę Leszka Możdżera oraz hip hopowy Afront. Znów mamy tutaj kawałek dobrego rockowego grania – choć panowie potrafią także czasem zapędzić się w jazzrockowe improwizacje. Do tego trzeba jeszcze dodać ciekawe i niebanalne teksty. Zespół otrzymał za tę płytę nominację do Fryderyków aż w 6 kategoriach.

Zespół znów wszedł do studia, aby zarejestrować materiał na ostatni, jak dotąd krążek „Trio”, którego premiera miała miejsce w marcu 2009 roku. Wśród utworów – muzycy zaprezentowali własną wersję znanego przeboju Republiki – „Biała Flaga”.

Grupa ma także na koncie jedną płytę demo wydaną w 2000 roku.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Lipali. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
3850
3850 Lipali
Premiera: 2012-10-01
Ocena:
Akustyk Live
Akustyk Live Lipali
Premiera: 2011-06-21
Ocena:
Trio
Trio Lipali
Premiera: 2009-03-27
Ocena:
Bloo
Bloo Lipali
Premiera: 2007-06-25
Ocena:
Zobacz również