Zespoły muzyczne

Biografia Kroke historia, o zespole

  • Data założenia: 1992
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Kraków
  • Gatunek: Ethno
Ocena:

KROKE (w języku Jidysz oznacza Kraków) zostało utworzone w 1992 roku przez trójkę przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej: Tomasza Lato (kontrabas), Tomasza Kukurbę (altówka) i Jerzego Bawoła (akordeon). Wszyscy członkowie zespołu przeszli przez wszystkie etapy klasycznej edukacji muzycznej, mają także za sobą eksperymenty z jazzem oraz muzyką nowoczesną. Początkowo KROKE grało muzykę bardzo mocno osadzoną w tradycji klezmerskiej, z silnymi wpływami bałkańskimi, by z czasem wzbogacić ją o brzmienia Orientu i Indii, elementy jazzu i world music, tworząc swój własny, charakterystyczny styl.

Początkowo KROKE grywało jedynie w klubach i galeriach krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem, kasecie zespołu. Podczas występów w galerii Ariel zostali zauważeni przez Stevena Spielberga, który w tym czasie realizował w Krakowie film "Lista Schindlera". Reżyser zaprosił KROKE do Jerozolimy, podczas ostatnich dni zdjęciowych. Zespół zagrał tam koncert na uroczystości Survivors Reunion dla ocalałych z listy Oskara Schindlera. Spielberg przesłał także kopię kasety zespołu Peterowi Gabrielowi, który w 1997 roku zaprosił KROKE do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD, gdzie publiczność bardzo gorąco przyjęła zarówno koncert grupy, jak i debiutancką płytę "Trio" (1996). Współpraca z Peterem Gabrielem zaowocowała wspólnymi nagraniami w Real World Studio - fragmenty owych nagrań zostały potem wykorzystane przez Petera Gabriela na płycie "Long Walk Home" (Długi spacer do domu), stanowiącej ścieżkę dźwiękową do filmu "Rabbit-Proof Fence".

W 1997 roku ukazał się także drugi album KROKE - "Eden". Płyta stanowiła z jednej strony kontynuację rozpoczętej na "Trio" drogi przez klezmerską tradycję muzyczną, a z drugiej - była efektem poszukiwań nie tylko muzycznych, ale także archiwalnych. Słuchacze otrzymali album na którym tradycyjna ornamentyka, połączona została ze współczesną techniką, a tradycyjne tematy, w połączeniu z współczesną wrażliwością muzyczną zyskały zupełnie nowa barwę. Podsumowaniem pierwszego okresu działalności KROKE jest nagrana w Wielkiej Brytanii koncertowa płyta "Live At The Pit" (1998), nominowana do Nagrody Niemieckiej Krytyki Płytowej (Preis der Deutsche Schalplattenkritik).

Zaproszenia na najważniejsze europejskie festiwale oraz ważne spotkania z wieloma muzykami, osobistościami kultury i sztuki przyniosły okres intensywnych tras koncertowych. Dały także zespołowi możliwość kontaktu z nowymi brzmieniami czy kulturami muzycznymi. Nie odcinając się od korzeni klezmerskich czy bałkańskich, KROKE coraz częściej przy tworzeniu oryginalnych kompozycji sięgało do wzorców sefardyjskich czy arabskich. Efektem takich poszukiwań była płyta "The Sounds of the Vanishing World" (1999), nastrojowe świadectwo ewolucji muzyki KROKE i zdolności muzyków do kreowania własnego, niepowtarzalnego stylu. Płyta zdobyła sporą popularność w Polsce i Europie, czego dowodem była prestiżowa nagrodę: Preis der Deutsche Schalplattenkritik (Nagroda Niemieckiej Krytyki Płytowej) za rok 2000. Latem 2001 r., podczas występów w Kornwalii, doszło do pierwszego spotkania KROKE z Nigelem Kennedym, który natychmiast zaproponował im współpracę. Wynikiem tego była wspólna płyta "East Meets East" (2003), która stała się prawdziwym przebojem na rynku. KROKE zostało nominowane do nagrody Radia BBC 3 w kategorii world music, a ich występy z Nigelem Kenedym na wielu europejskich festiwalach były przyjmowane bardzo gorąco. W tym samym czasie co "East Meets East" ukazała się także kolejna autorska płyta KROKE: "Ten Pieces to Save the World" (2003). Ten melodyjny, klimatyczny album uplasował się na drugim miejscu europejskiej listy World Music Charts i stanowił zwieńczenie 10 lat istnienia zespołu.

W 2004 roku KROKE wydało kolejną płytę koncertową: "Quartet - Live At Home", nagraną w studio S-5 Radia Kraków. W nagraniach wziął udział krakowski perkusista jazzowy Tomasz Grochot, który od tego czasu stale nagrywa i koncertuje z KROKE. W roku 2005 we współpracy z gwiazdą polskiej piosenki Edytą Geppert i pianistą jazzowym Krzysztofem Herdzinem zespół rozpoczął pracę nad nowym projektem, którego efektem jest płyta "Śpiewam życie" (2006); nakładem macierzystej wytwórni KROKE Oriente Musik płyta ta ukazała się pod tytułem "I Sing Life" także w Europie Zachodniej. Równocześnie zespół realizował wspólny projekt muzyczny z orkiestrą Sinfonia Baltica. W 2006 roku jeden z utworów KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha "Inland Empire".

KROKE współpracując stale z Nigelem Kennedym i Edytą Geppert nie zapomina także o swojej publiczności.W 2007 roku, po prawie czterech latach wypełnionych występami w krajach całej Europy (a równocześnie w piętnastą rocznicę powstania) KROKE wydało swój kolejny studyjny album "Seventh Trip" - płytę pełną energii, muzyczną podróż po nowych szlakach muzycznych.

Rok 2008 wypełniły zespołowi koncerty w Polsce i Europie oraz praca nad "projektem symfonicznym". Pierwsze aranżacje utworów KROKE na orkiestrę symfoniczną napisane przez Bohdana Jarmołowicza, zostały ciepło przyjęte przez publiczność polską i niemiecką. Zespół zdecydował się jednak na dalsze poszukiwania. Nowe aranżacje opracował pianista jazzowy Krzysztof Herdzin. Premierowe wykonanie odbyło się w Teatro Principal w Burgos z towarzyszeniem tamtejszej orkiestry symfonicznej. Kontynuacją tego projektu była współpraca ze znakomitą krakowską orkiestrą Sinfonietta Cracovia, która wniosła niepowtarzalny charakter i brzmienie z pogranicza muzyki klasycznej i współczesnej. Wspólne koncerty KROKE i orkiestry Sinfonietta Cracovia, które odbyły się jesienią 2009 roku w Krakowie i Sankt Petersburgu, pokazały, że zmiany okazały się trafione - publiczność gorąco oklaskiwała kolejne utwory, a wykonawcy musieli wielokrotnie bisować.

W roku 2009 KROKE dokonało kolejnego zwrotu na swojej drodze artystycznej - zespół coraz częściej występował jako trio, bez Tomasza Grochota i jego perkusji. Koncerty KROKE nabrały bardziej kameralnego charakteru, a w muzyce pojawiły się dawno niesłyszane brzmienia aszkenazyjskie, bałkańskie. Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch nazwał to "powrotem do korzeni", a zespół udokumentował swoje poszukiwania wydanym w październiku 2009 roku albumem "Out of Sight", na którym pełne energii kompozycje, czerpiące z tradycji klezmerskiej, mieszają się z utworami z pogranicza jazzu i nastrojowymi wokalizami Tomasza Kukurby.

Rok 2010 upłynął pod znakiem koncertów z Nigelem Kennedy, Edytą Geppert oraz wspólnych projektów z norweskim triem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem oraz Mają Sikorowską. Pod koniec roku wspólnie z Mają zespół nagrał płytę z 12 utworami śpiewanymi po grecku. Płyta pod tytułem "Avra" ukazała się 1 marca 2011 roku.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Kroke. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Ten (Reedycja)
Premiera: 2016-11-23
Ocena:
Avra
Avra Kroke
Premiera: 2011
Ocena:
Out Of Sight
Out Of Sight Kroke
Premiera: 2009
Ocena:
Seventh Trip
Seventh Trip Kroke
Premiera: 2007-03-10
Ocena:
Polecamy
Zobacz również