Zespoły muzyczne

Biografia Kaliber 44 historia, o zespole

  • Data założenia: 1994
  • Data rozwiązania: 2003
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Katowice
  • Gatunek: Hip-Hop
Ocena:

Ich pierwszy i chyba najbardziej kultowy utwór - „Do boju Zakon Marii” - pojawił się na składance hip-hopowej S.P.Records w 1995 roku. Rok później ukazała się pierwsza płyta zespołu – „Księga Tajemnicza. Prolog”, która odniosła wielki sukces. Na krążku znalazły się takie nagrania jak „+i-”, „Moja obawa” czy „Więcej szmalu”. Album nagrany w ciężkim i mrocznym klimacie, określanym jako hardcore psycho rap, został sprzedany w nakładzie stu tysięcy egzemplarzy. Zaowocowała to wspólnymi występami z Kazikiem, m.in. na koncertach w Krakowie i Opolu, a także suportem w warszawskim Colloseum przed zespołem Run DMC. Kaliber 44 otrzymał także dwie nominacje do Fryderyków w kategoriach: „Fonograficzny debiut roku” oraz „Album roku: muzyka alternatywna”.

Następny krążek grupy, zatytułowany „W 63 minuty dookoła świata”, został wydany w 1998 roku. Raperzy zdecydowanie odeszli w nim od granego wcześnie psycho rapu, na rzecz większej zabawy słowem i utworów o bardziej humorystycznym zabarwieniu. Mimo to drugi album zespołu również był jedną z najlepiej sprzedających się płyt hip-hopowych w Polsce.

Po nagraniu tego wydawnictwa ze składu odszedł Magik i wraz z Rahimem założył projekt o nazwie Paktofonika. W 2000 roku Magik popełnił samobójstwo.

W maju 2000 roku ukazała się trzecia i jak na razie ostatnia płyta Kalibra – „3:44”. Album promowany był przez utwór „Konfrontacje". Zespół po raz kolejny zmienił styl i tym razem na krążku pojawiły się utwory bardziej komercyjne, wyraźnie nawiązujące do twórczości raperów amerykańskich. Dodatkowo, pierwszy utwór na krążku – „Takie jakie jest”, zaopatrzony jest w wypowiedź marszałka Piłsudskiego do narodu „I teraz jak na początku - jesteśmy tylko awangardą Polski”.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Kaliber 44. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Ułamek tarcia
Ułamek tarcia Kaliber 44
Premiera: 2016-02-12
Ocena:
3:44
3:44 Kaliber 44
Premiera: 2000-09-02
Ocena:
W 63 minuty dookoła świata
Premiera: 1998
Ocena:
Księga Tajemnicza. Prolog
Premiera: 1996
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!