Zespoły muzyczne

Biografia Kaliber 44 historia, o zespole

  • Data założenia: 1994
  • Data rozwiązania: 2003
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Katowice
  • Gatunek: Hip-Hop
Ocena:

Ich pierwszy i chyba najbardziej kultowy utwór - „Do boju Zakon Marii” - pojawił się na składance hip-hopowej S.P.Records w 1995 roku. Rok później ukazała się pierwsza płyta zespołu – „Księga Tajemnicza. Prolog”, która odniosła wielki sukces. Na krążku znalazły się takie nagrania jak „+i-”, „Moja obawa” czy „Więcej szmalu”. Album nagrany w ciężkim i mrocznym klimacie, określanym jako hardcore psycho rap, został sprzedany w nakładzie stu tysięcy egzemplarzy. Zaowocowała to wspólnymi występami z Kazikiem, m.in. na koncertach w Krakowie i Opolu, a także suportem w warszawskim Colloseum przed zespołem Run DMC. Kaliber 44 otrzymał także dwie nominacje do Fryderyków w kategoriach: „Fonograficzny debiut roku” oraz „Album roku: muzyka alternatywna”.

Następny krążek grupy, zatytułowany „W 63 minuty dookoła świata”, został wydany w 1998 roku. Raperzy zdecydowanie odeszli w nim od granego wcześnie psycho rapu, na rzecz większej zabawy słowem i utworów o bardziej humorystycznym zabarwieniu. Mimo to drugi album zespołu również był jedną z najlepiej sprzedających się płyt hip-hopowych w Polsce.

Po nagraniu tego wydawnictwa ze składu odszedł Magik i wraz z Rahimem założył projekt o nazwie Paktofonika. W 2000 roku Magik popełnił samobójstwo.

W maju 2000 roku ukazała się trzecia i jak na razie ostatnia płyta Kalibra – „3:44”. Album promowany był przez utwór „Konfrontacje". Zespół po raz kolejny zmienił styl i tym razem na krążku pojawiły się utwory bardziej komercyjne, wyraźnie nawiązujące do twórczości raperów amerykańskich. Dodatkowo, pierwszy utwór na krążku – „Takie jakie jest”, zaopatrzony jest w wypowiedź marszałka Piłsudskiego do narodu „I teraz jak na początku - jesteśmy tylko awangardą Polski”.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Kaliber 44. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Ułamek tarcia
Ułamek tarcia Kaliber 44
Premiera: 2016-02-12
Ocena:
3:44
3:44 Kaliber 44
Premiera: 2000-09-02
Ocena:
W 63 minuty dookoła świata
Premiera: 1998
Ocena:
Księga Tajemnicza. Prolog
Premiera: 1996
Ocena:
Polecamy
Zobacz również